На Заході є думка про те, що в України є лише одна спроба контрнаступу. Там розуміють, що перемога України — це умова нейтралізації російської загрози. І у Заходу вистачить ресурсів, щоб підтримувати Україну довго. Про це сьогодні, 13 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив кандидат історичних наук, професор Празького університету, військовий експерт Юрій Федоров.
“Найбільш відоме висловлювання такого типу належить президенту Чехії Петру Павелу, який сказав, що в України є одна спроба, він приблизно так само формулював це. Аргумент на користь такої точки зору полягає в тому, що якщо Україна не досягне успіху, тоді Захід може розчаруватися. На Заході виникнуть такі настрої, як кажуть, втоми від України, і буде скорочено військову допомогу. Ось із цим я не готовий погодитися жодним чином”, — сказав він.
За словами експерта, позиція Заходу у війні Росії проти України визначається довгостроковими факторами: його завдання — нівелювати або усунути загрозу, яка виходить із Росії.
“Річ у тім, що позицію Заходу визначають дуже великі, дуже потужні, довгострокові чинники, які пов’язані з тим, що війна в Україні — це не війна України і Росії, це — війна Заходу і Росії. І завдання Заходу полягає в тому, щоб максимально нівелювати або взагалі ліквідувати загрозу, що виходить від Росії. Справа, з точки зору Заходу, не стільки в тому, щоб забезпечити перемогу Україні, там розглядають перемогу України як необхідну умову ліквідації російської загрози”, — говорить Федоров.
Водночас, зазначив він, немає чіткої відповіді, що ж означає ліквідувати російську загрозу.
“Це може бути і створення якоїсь системи європейської безпеки, заснованої на дуже жорсткому стримуванні можливої російської агресії, може бути демілітаризація Росії за умов її капітуляції тощо. Різні варіанти розглядаються на Заході, і дійсно вони існують. Але, повторюю, Захід перейшов до ясного розуміння того, що з Росії виходить загроза. І цю загрозу потрібно нейтралізувати. Перемога України — це фактор, це умова нейтралізації російської загрози. І якщо так, то тоді неважливо — одна спроба чи 10 спроб. Важливо, що у Заходу вистачить ресурсів на те, щоб підтримувати Україну досить довго”, — вважає військовий експерт.
Водночас, уточнив він, потрібно розуміти, що у Росії ресурси, основні економічні показники, військово-економічні, приблизно в 30 разів поступаються показникам об’єднаного Заходу.
“Тож шансів на виграш у тривалій війні Росії із Заходом у Росії немає. А війна в Україні — це найбільш гаряча частина, це частина війни, яку Росія розв’язала проти Заходу і в якій Росія зазнає поразки. Тому, на мій погляд, ця теза про втому Заходу від України, я думаю, вона не адекватна реальності й використовується з різних причин. Можливо, для того, щоб підштовхнути військове командування в Україні до ретельного планування майбутнього наступу, для того, щоб максимізувати ймовірність успіху і мінімізувати ймовірність невдачі. І з тим, щоб командування і політичне керівництво України, можливо, не поспішало з початком цього наступу, підготувало б його настільки надійно, наскільки це можливо”, — висловив думку Федоров.
Тим часом, додав експерт, у Москві вже з тривогою очікують на контрнаступ ЗСУ, а укріплення росіян непорівнянні з українськими. Українці мають високий бойовий дух і мотивовані захищати свої сім’ї, тоді як росіяни воюють невідомо за що.
Читайте також: “Корейський сценарій” для України — чи варто його обговорювати, оцінив військовий експерт