Для того, щоб розширити постачання озброєнь із Північної Кореї, Росії доведеться виконати перелік бажань глави КНДР Кім Чен Ина. Таку думку сьогодні, 15 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.
Він зазначив, що Росія відчуває снарядний голод й перші ознаки цього були помітні наприкінці минулого року.
“Виявилося, що тих запасів снарядів, які є в російської армії, недостатньо для забезпечення не тільки наступальних боїв, а й якихось оборонних, і взагалі для довгограючої перспективи. Наростити власне виробництво Росія намагається, але цього недостатньо. На 3-5% збільшено виробництво — цього недостатньо, щоб покрити весь дефіцит. Відповідно, йде пошук артилерійських снарядів, снарядів для ракетних систем залпового вогню в різних країнах, на “сірому” ринку, контрабанда. І Корея є якраз таким джерелом поставок”, — сказав Кулик.
За його словами, до Північної Кореї Росія зверталася неодноразово, але для того, щоб здійснився перехід із площини політичних торгів до реальних проєктів, необхідне схвалення Китаю.
“Видно, зараз таке санкціонування або відбулося, або відбудеться… Треба зазначити, що північнокорейські снаряди вже присутні на війні в Україні, тому що були їхні поставки в треті країни, починаючи з 90-х і в нульові роки. Тобто ці снаряди або радянського виробництва 80-х років, які були поставлені в Північну Корею свого часу, або це було виробництво самої Північної Кореї. І час від часу вони з’являються на ринку в Африці, у “сірих” корпораціях, які ними торгують”, — сказав експерт.
На думку Кулика, глава КНДР Кім Чен Ин в обмін на розширення лінійки поставок хоче великих грошей, щоб російський капітал увійшов в економічну зону “Расон”, щоб росіяни вклалися в порт “Наджин”.
“Але головне, що хоче Кім Чен Ин, — це ракетні технології та власне сімейство супутників Північної Кореї, які можна вивести за посередництвом російських ракетоносіїв з російських космодромів… Він виявляв до цього інтерес останні 15 років, він ініціював космічну програму, яка не увінчалася успіхом, це є “предметом болю”, як пишуть північнокорейські ЗМІ, для Кім Чен Ина, тому що ракети постійно падають у Тихий океан… Але Кім Чен Ин постійно повертається до цього. Тому символічною була зустріч самого Путіна і Кім Чен Ина на космодромі. Зацікавленість Кім Чен Ина в ракетних технологіях і, найімовірніше, обсяг поставок і самі поставки зациклені на космічну ракетну програму. Крім того, треба зазначити, що росіяни зіграли певну роль в інтенсифікації ядерної програми КНДР… І зараз ідеться про створення гіперзвукової зброї, де також присутні російські технології”, — сказав Кулик.
За його словами, також ідеться про постачання продовольства та нафти. Великі перевалки вугілля були у 2014-2018 році через порт “Наджин”, а зараз вони не відбуваються, тоді як Північна Корея цього дуже потребує.
Своєю чергою, Північна Корея може поставити в Росію боєприпаси для ствольної артилерії і для “Градів”.
“У Північної Кореї є запаси, арсенали радянського виробництва, особливо початку 80-х років, коли була велика закупівля боєприпасів радянського зразка для потреб корейської армії. Це величезні арсенали, мільйони боєприпасів. Після цього, починаючи з середини 90-х, у Північній Кореї було розгорнуто власне виробництво… Можна сказати, що певна кількість зайвого арсеналу боєприпасів у Північної Кореї є, але так, щоб узяти та ешелонами транспортувати всі ці арсенали в Росію поки що говорити складно. Ба більше, для цього необхідна інфраструктура. А супутники не показують розширення ні залізничного переходу, ні роботи в портах”, — сказав Кулик.
Читайте також: Зброя в обмін на продукти харчування: про “дружбу” між РФ і КНДР говоримо з експертами
Нагадаємо, Сполучені Штати готові без вагань запровадити нові санкції, якщо Росія і Північна Корея підуть на чергове порушення обмежень щодо передачі зброї.