Для утримання “Газпрому” на плаву потрібні величезні кошти, яких у РФ уже немає — думка експерта

"Газпромбанк". Фото: gettyimages.com

За даними російських ЗМІ, чистий збиток газового монополіста Росії “Газпрому” в першому півріччі 2024 року склав понад 480 млрд рублів. Це майже вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року. Сьогодні у компанії немає грошей не тільки на різні експансіоністські проєкти, а навіть на підтримку розвідки нових родовищ. Про це сьогодні, 3 серпня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів комунікаційний менеджер Razom We Stand Максим Гардус.

“Росія насправді не знає, що робити зі своїм газовим монополістом “Газпромом”. До повномасштабного вторгнення в Україну компанію називали “національним надбанням”. Сьогодні замість того, щоб бути одним із головних донорів бюджету, збитки “Газпрому” склали 480 млрд рублів. І зрозуміло, що у компанії немає грошей не тільки на всілякі експансіоністські проєкти. Наприклад, свого часу “Газпром” дуже активно скуповував опозиційні медіа. Тепер на це грошей немає. Ба більше, немає коштів навіть на підтримку розвідки нових родовищ. Усі гроші з компанії вичавлюються на війну”, — розповів експерт.

Він додав, що кинути компанію просто так російська влада теж не може, оскільки потрібно забезпечувати газом і населення, і промисловість. Тому в компанію доведеться вливати гроші і чималі.

Гардус зазначив, що насправді у “Газпрому” є гігантські непрофільні активи: нерухомість, футбольний клуб, стадіон, великий медіахолдинг, але йому їх не продати.

“Економічна ситуація в Росії зараз така, що там практично не залишилося олігархів. Це все — держчиновники, які роблять вигляд, нібито вони олігархи. Відповідно, продати непрофільні активи якомусь російському олігарху нереально, оскільки держава буде перекладати гроші з однієї кишені в іншу. Націоналізувати ці проєкти теж невигідно. Тому всі ці активи продовжуватимуть тягнути гроші з самого “Газпрому”, заважаючи йому займатися його профільною діяльністю — інвестиціями у видобуток”, — констатував комунікаційний менеджер Razom We Stand.

За його словами, за нинішньої ситуації, коли Європа фактично відмовилася від російського газу, відповідно, від співпраці з “Газпромом”, у компанії в осяжному майбутньому навряд чи вийде вийти на той рівень доходу, який був перед початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тому майбутнє у компанії малюється досить плачевним.

“Звичайно, у Росії є певна кількість сусідів. Але вони не мають наміру збільшувати імпорт з Росії. Крім того, зараз розриваються і контракти щодо доставки в Європу російського скрапленого газу (СПГ). Єдиний сусід, куди ще йде російський газ трубами, — Китай. Але і там дуже складна ситуація. Китай вибиває собі величезні знижки. Фактично, КНР змушує Росію продавати газ за собівартістю. Тому це теж негативно позначається на “Газпромі”. Що стосується інших сусідів, то у Середньої Азії є власний газ, купівля кавказькими країнами мікроскопічна. Тому, найімовірніше, “Газпром” у найближчому майбутньому навряд чи зможе вийти на 170 млрд доходу, як це було до повномасштабного вторгнення РФ в Україну”, — резюмував Максим Гардус.

https://www.youtube.com/watch?v=oRGENQMoWiw

Читайте також: Падіння “Газпрому” — що відбувається з російським газовим монополістом (ВІДЕО)

Прямий ефір