Наразі немає міжнародної інституції, яка дозволила б вплинути на диктатора Путіна в плані повернення українських дітей, незаконно депортованих до Росії. Про це сьогодні, 7 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павличенко.
Він нагадав, що в Міжнародному кримінальному суді (МКС) триває розгляд справи щодо депортації до Росії українських дітей. І в межах цієї справи 17 березня 2023 року МКС видав ордер на арешт Володимира Путіна та дитячого омбудсмена РФ Марії Львової-Бєлової. Практичний результат ордера — обмеження пересування, оскільки Путін сьогодні не може роз’їжджати світом, боячись арешту.
“Цей ордер — це вже визнання статусу фактично обвинуваченого у скоєнні військових злочинів. І подальший процес у цій справі має відбуватися на рівні МКС”, — сказав Павліченко.
Раніше Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) визнала депортацію українських дітей до Російської Федерації актом геноциду. Але рішення ПАРЄ мають рекомендаційний характер.
“ПАРЄ є, власне кажучи, політичним форумом парламентаріїв. Він дає насамперед політичну оцінку, яка потім може бути використана в якихось юридичних інструментах, зокрема в Міжнародному кримінальному суді. Але така резолюція не може суттєво вплинути на ситуацію, скажімо, змусити Путіна змінити свою поведінку”, — пояснив правозахисник.
Та ж Рада Європи створювалася як один з безпекових інструментів, і мала захищати права людини, демократію, верховенство права, бути таким собі запобіжником від конфліктів, війн на Європейському континенті.
“Але, як ми бачимо, і цей інструмент теж є не найуніверсальнішим і не найсильнішим. Отже, потрібно говорити про те, що ці інструменти теж потребують удосконалення, посилення. А щоб вони були результативними, потрібно ухвалювати якісь рішення на глобальному рівні”, — зазначив Павліченко.
Читайте також: Щоразу це окрема спецоперація: про повернення депортованих дітей з України розповіла Рашевська
Нагадаємо, протягом 2024 року 449 українських дітей, яких примусово депортували або утримували на тимчасово окупованих територіях, повернулися до своїх родин завдяки ініціативі Bring Kids Back UA. За даними українського Національного інформаційного бюро, вдалося верифікувати 20 тисяч дітей, яких викрала РФ.
Читайте також: Україна повернула додому понад 1 000 викрадених дітей — історія родини з Таврійська та масштаби злочинів РФ (ВІДЕО)
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.