З формуванням нової адміністрації Білого дому відбудеться оновлення американської концепції щодо України, якої останні півтора роки дотримувалася команда чинного президента США Джо Байдена. Це була свідома відмова від стратегічної ролі в ініціювання нових витків розвитку конфлікту. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
“Ми всі чекаємо більш активної участі Сполучених Штатів за президентства Дональда Трампа у забезпеченні світової безпеки з проактивними кроками, тобто тими стрибками, які свого часу Трамп умів робити. У певних аспектах ми можемо сказати, що він був набагато жорсткішим, ніж його демократичні візаві. Історія з санкціями проти Ірану в 2018 році. Інші історії. Наприклад, удар по російських військах у Сирії — теж президентство Трампа. Досить ризиковані операції з ліквідації лідерів ісламістських організацій на Близькому Сході. Знову ж таки, початок постачання Україні Javelin. Все це у минулій каденції Трампа говорило нам про те, що тут не йдеться про якийсь ізоляціонізм”, — вважає гість ефіру.
На його думку, у Дональда Трампа може існувати певний рессентимент щодо України, пов’язаний із спробою імпічменту, проте американський президент, по-перше, формує зовнішню політику не одноосібно, а по-друге, США не отримає жодних вигод від “відмови” від України.
“Ми не бачимо для США жодної вигоди від того, що вони просто скинуть з рахунків Україну. Тому що це буде проблема, яка відразу ж призведе до відколювання Європи, до серйозного конфлікту Європи зі США… І після цього Європа вже не думатиме, як їй зберегти західний вектор, вона почне розуміти: ми наступні, домовлятимемося з Китаєм. Не з Росією, зауважте, з Китаєм, тому що з Росією домовлятися загалом нема про що. З Китаєм — так, типу Китай може, скажімо так, забезпечити безпеку Європи, можливо, від Росії в такому разі. І, звичайно ж, США цього не хотіли б. Немає ніякої, розумієте, виразної вигоди для президента США Дональда Трампа від того, що України раптово не стане чи вона зазнає якоїсь серйозної поразки… Політика — це не історія про те, як економити гроші. Це історія про те, як витратити їх раціонально, і нікому ще всерйоз економія на безпеці у цьому світі не вдавалася”, — коментує Божко.
Ідея США, як каже він, відірвати Росію від Китаю, але це навряд чи вийде.
“Нещодавно Путін на Валдайському форумі прямим текстом сказав, цього не буде. Росія фактично залишиться із Китаєм. А це означає, що для США немає сенсу робити якісь великі позички для Російської Федерації, особливо в ситуації, коли вони не дуже скуті за тими стратегічними важелями, які Росія застосовує у світі. Тобто, знову ж таки, адміністрація Трампа набагато вільніше поводитиметься з цінами на нафту, ніж адміністрація Байдена, зокрема, не боячись їх обвалити та стимулюючи навіть американських виробників продавати нафту на світові ринки”, — додав голова Центру політичних досліджень “Доктрина” .
Читайте також: Підтримка України та відносини зі США після перемоги Трампа: що обговорювали європейські лідери в Будапешті (ВІДЕО)
Нагадаємо, лідери ЄС підтвердили готовність працювати із новообраним президентом США Дональдом Трампом. Про це заявив голова Європейської Ради Шарль Мішель за підсумками неформальної зустрічі у Будапешті. За його словами, дискусія на тему відносин ЄС та США була продуктивною.
Читайте також: Як другий президентський термін Трампа вплине на відносини США та Китаю — подробиці (ВІДЕО)