Для розвитку економіки Росії критично не вистачає ресурсів — розбір експерта

Ілюстративний колаж: gettyimages.com

Поточна ситуація в Росії гірша, ніж передбачається. У країні вже спостерігається дефіцит як матеріальних, так і людських ресурсів. Крім того, країни, які раніше могли допомагати Москві, тепер уникають співпраці через побоювання потрапити під вторинні санкції. Про це сьогодні, 9 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економіст Олег Пендзин, коментуючи прогноз газети Le Monde, згідно з яким військова економіка Росії дасть їй змогу продовжувати воєнні дії ще 5-6 років.

“Російські економісти, максимально наближені до нинішньої політичної еліти Росії, значно песимістичніші. І слухаючи те, що говорить пані Набіулліна (голова російського Центробанку, — ред.), то грошова кубушка вже порожня. У Росії реально великий дефіцит і матеріальних, і людських ресурсів для подальшого розвитку економіки. Про які п’ять років може йтися?”, — сказав він.

Як зазначив експерт, прогноз у цій ситуації є лише припущенням, що ґрунтується на певних припущеннях. Ці припущення дають змогу робити висновки, але світ дуже динамічний.

“Усе дуже змінюється. Ми бачимо, наскільки змінюється позиція країн, які ще зовсім нещодавно активно допомагали Росії обходити санкційні обмеження. Центральні банки цих країн і комерційні компанії намагаються позбутися російських контрактів з однієї простої причини — серйозне побоювання потрапити під вторинні санкції. Це реальний момент, який змінює можливі прогнози”, — наголосив Пендзин.

Крім того, за його словами, необхідно враховувати, що російська економіка існує переважно за рахунок експортних поставок ресурсів в обмін на гроші.

“Вона продає нафту і корисні копалини, за що отримує фінансові ресурси, які спрямовуються на військові потреби. Будь-які дії, що обмежують надходження цих ресурсів, особливо грошових, різко скорочують можливості російської економіки до самовідтворення. Тому, думаю, що 5-6 років — це досить оптимістичний прогноз для російської економіки. З урахуванням наявного соціального тиску, цей термін явно завищений”, — підсумував Олег Пендзин.

Читайте також: Як Росія обходить санкції та хто їй допомагає — деталі (ВІДЕО)

Прямий ефір