На півдні ЗСУ сьогодні проводять розвідку боєм. А головне зараз — робота артилерії та авіації. Таку думку висловив військовий експерт Олег Жданов в ефірі телеканалу FREEДОМ. Він зазначив, що важливою метою для України залишається Кримський міст, через який відбувається підживлення супротивника. Атаки будуть за першої нагоди, вважає експерт.
Жданов заявив, що з осінніми дощами темпи ведення бойових дій можуть знизитися, але найближчими тижнями буде посилена їхня інтенсивність. Він додав, що стратегічний переломний момент у війні вже розпочався. Україна переходить від позиційної війни до атакуючої. Крім того, гість ефіру прокоментував питання передачі Іраном Росії деяких типів безпілотників та тему нової зустрічі у форматі “Рамштайн”.
— Яка зараз ситуація на півдні України?
— Я назвав би це розвідкою боєм або пробою пера Генерального штабу. Ми планомірно виносимо російське угруповання за допомогою артилерії, авіації, максимально намагаємось знизити його боєздатність. Ми спробували проводити штурмові дії лінії оборони супротивника: десь вона посипалася — ми там покращили своє тактичне становище, десь вони вистояли. І далі бої продовжуються. Наразі будуть більш запеклі позиційні бої. Тому що російське командування примушуватиме свої війська намагатися повернути втрачені позиції, і вони почнуть штурмувати наші позиції.
Загалом робота артилерії та авіації це головне на сьогоднішній день. І зверніть увагу, ми постійно наносимо удари ще мостами, максимально намагаючись знизити їхню пропускну здатність і звести її до нуля. Навіть уже дісталися плавучих барж, які російські війська намагалися створити вздовж Антонівського мосту. Там зараз будуть найнапруженіші бої, напевно, навіть сильніші, ніж на Донецькому напрямку, хоч і там дуже гаряче.
— Продовжуючи тему мостів, чи можна припустити, що йтиметься й про Кримське, оскільки президент Зеленський закликав жителів окупованих територій, зокрема кримчан, триматися подалі від військових об’єктів, а удари будуть інтенсивнішими з боку України.
— Так, звичайно, Кримський міст для нас зараз дуже важливий. Він постає на першому плані. Тому що все підживлення російського угруповання на півдні України, в тому числі і на правому березі, заходить через Крим. Звичайно, вона йде Кримським мостом. І буквально два дні тому наша розвідка давала дані про те, що в районі Таганрога знову помічені військові ешелони з технікою та озброєнням. Звісно, вони підуть в Україну через Кримський міст.
Тому, як тільки з’явиться перша нагода, ми почнемо атаки на Кримський міст, а вже далі подивимося, як це у нас буде. Наприклад, на Антонівський міст ми вже витратили близько сотні боєприпасів HIMARS. Але міст стоїть, його будували на совість. Значить, потрібно щось потужніше.
— Чого очікувати від наступної зустрічі у рамках “Рамштайну” на початку вересня? І чи можемо ми говорити про можливе надання Україні озброєнь, які так необхідні зараз і, можливо, призведуть до того, що Кримський міст буде зруйновано?
— Думаю що так. Четвертий “Рамштайн” був у режимі відеоконференції. Я так розумію, що там була координація. Зараз, судячи з того, що вони хочуть провести захід у режимі особистої зустрічі, вирішуватимуться серйозніші, глобальніші питання. І, швидше за все, вже п’ятий “Рамштайн” підлаштовуватиметься під початок ленд-лізу. І ось тут потрібна справді особиста зустріч для більш чіткої та точної координації.
До того ж, усі плани щодо постачання озброєнь країн-партнерів повинні будуть зведені в одне оперативне командування, яке створюють Сполучені Штати. Воно базуватиметься в Брюсселі десь поряд зі штаб-квартирою НАТО і буде представництво в Україні.
Глобальні питання поставок, які будуть не лише про ведення бойових дій, а й про повне переозброєння нашої армії, перехід на західні зразки озброєнь. Саме тому потрібна особиста зустріч. Я думаю, що цей “Рамштайн” буде ключовим.
— Росіяни продовжують бити далекими ракетами українськими містами. Але водночас ми бачимо, що інтенсивність цих ударів знижується. Про що це каже? Що закінчуються ракети? Чи це якась тактика?
— Я гадаю, що це така нова тактика. Вони мають велику втому, вони можуть тримати темп обстрілів поступово. Згадайте, що буквально минулого тижня був обстріл 14 ракетами за одну ніч. Було багато загиблих і поранених у тому самому Харкові та в тому самому Миколаєві. Тобто все це залежить або від розпорядження зверху, або від поставок або підвезення самих ракет.
— Як Вам бачиться розвиток подій на полі бою найближчим часом? Від чого, в першу чергу, все залежить і наскільки похолодання, що наближається, впливатиме на інтенсивність того, що відбувається?
— Поки що погодні умови не сильно впливатимуть на активність бойових дій. Ось коли почнуться нічні заморозки, тоді так. І коли розпочнеться період осінніх дощів, темпи ведення бойових дій можуть бути знижені. Але поки що температура знижується так, що, навпаки, полегшується ведення бойових дій.
Я думаю, що найближчого тижня ми можемо побачити посилення інтенсивності бойових дій. Тому що Росія перетягує на нашу територію резервний третій армійський корпус, який вони намагаються сформувати.
Проблема, мабуть, з комплектуванням та формуванням резервів. Тому вони, не чекаючи на повне формування корпусу, тягнуть його в Україну. І, наскільки я розумію, вони тягнуть його не в одне місце, а розривають його частинами. Для нас це добре, немає концентрації зусиль. Але з іншого боку, це якісь резерви з бронетехнікою та танками. Тож нам доведеться з ними воювати.
Швидше за все, посилюватимуть Донецький напрямок, бо це політичне завдання від Путіна, і будуть намагатися посилити Південнобузький напрямок. Щоправда, як вони переправлятимуть техніку? Подивимося. Швидше за все, намагатимуться перевезти її на баржах та понтонах через Дніпро.
— А стратегічно переломний момент у цій війні вже стався чи ще має статися?
Він почався, можна сказати. Ми від позиційної війни починаємо потроху переходити до атакуючої.
— Події на Південнобузькому напрямі — це проба пера у плані переходу до контратакуючих дій. А згодом вони можуть перерости у контрнаступальні дії хоча б на одному оперативному напрямку. Але ми потихеньку рухаємось.
— Росія отримала від Ірану безпілотники. Спочатку говорили про тисячу. Згодом стало зрозуміло, що їх менше. По суті, що вони отримали?
— Є деякі дані, що вони отримали три види безпілотників: два розвідувально-ударні та один камікадзе. Партія обчислюється кількома десятками, я думаю, по кілька штук кожного виду. І зараз російські оператори намагаються освоїти ці безпілотники для того, щоби потім застосовувати їх на полі бою.
Але за даними розвідки, є величезна проблема з відмовами на цих безпілотниках. Тобто їхня якість залишає бажати кращого. До речі, перші кадри демонстрації іранських безпілотників-камікадзе мали цікаву особливість. Її можна помітити у повільній зйомці. Було видно, що об’єкт, за яким завдавали удару безпілотником-камікадзе, вибухнув до того, як у нього врізався безпілотник. Цілком можливо, що це була показуха для начальства у найкращих російських традиціях. Ніхто не подумав, що можна зробити розкадровку та подивитися, де знаходиться безпілотник у момент вибуху об’єкта.
Читайте також: На Херсонщині вже немає безпечних місць для колаборантів — Хлань