Для Китаю важливо мати такого божевільного, але залежного з усіх боків сусіда, як Росія. Разом із цим країна-агресор залежна від Пекіна в економічному, політичному і територіальному плані. Про це сьогодні, 29 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив надзвичайний і повноважний посол України в КНР (1999-2001 рр.), співголова Українсько-китайської ділової ради Ігор Литвин.
“Тому що, по-перше, створюється певна формула протистояння США в їхньому, як вони вважають, світовому гегемонізмі. Тобто ми (Китай, — ред.) маємо скаженого собаку на нашому економічному повідку і можемо цього собаку використати для того, щоб він гавкав на всіх тих, хто вважає, що світ має бути мирним, а не таким уже конкурентним, який доходить до війн, бійок постійних, втручань у внутрішні справи. У чому, до речі, і Китай, і Росія звинувачують Сполучені Штати. Це перше. Друге — мати таку скажену собаку з найбільшим ядерним арсеналом у світі — це ще один аргумент”, — сказав він.
Дипломат уточнив, що це ще один фактор, який може дозволити Китаю, використовуючи його, вплинути на позицію США.
“Хоча тут ідеться все-таки про те, про що говорив Ван І. Мовляв, наші взаємини не повинні залежати від того, у кого сильніша рука або голосніший голос. Треба підходити до всього розумно, використовуючи три принципи, які висунув глава КНР Сі Цзіньпін. Мається на увазі взаємна повага, перш за все, мирне співіснування і взаємовигідне співробітництво. Ось до чого веде Китай. Але у світових справах не можна обійтися просто декларацією або конкретними діями, не маючи в запасі якогось козиря. Не думаю, що Росія для Китаю — це козир. Це — скажений собака на економічному повідку. Це потрібно мати на увазі завжди”, — каже Литвин.
Водночас, за його словами, для Росії є свої вигоди у відносинах із Китаєм. Вони позиціонують себе як таку “скажену собаку” і хочуть, щоб Китай був їхнім покровителем.
“Хоча це все, знаєте, це все одномоментне, на мою думку. Тому що ми пам’ятаємо часи, коли Радянський Союз геть розсварився з Китаєм, коли Росія після розпаду Радянського Союзу пішла повністю на Захід, і китайці це прекрасно розуміють і прекрасно пам’ятають. І тому всі відносини між Китаєм і Росією будуються на конкретному національному миттєвому інтересі. Тому недарма Сі Цзіньпін не раз повторював, що це не союз, і всі інші його з нижчого оточення люди повторили, що ні, це не військовий союз. Ми взагалі, Китай, не укладаємо жодних союзів, ми переслідуємо власні інтереси, і це підтверджується історією відносин та історією Китаю”, — висловив думку експосол.
Він зазначив, що Росія зацікавлена в тому, щоб відродити свою імперію і грати першу скрипку в цьому світовому оркестрі систем політичних ставок. Але бажати можна всього чого завгодно, а реальність інша — вона змушена йти у фарватері Китаю, тому що вона економічно залежна від Китаю, і не тільки економічно.
“Нещодавно подивився сюжет із виступом одного російського, скажімо так, політолога, який заявив аудиторії: “Ну, добре, нам кажуть, що приєднали Крим — 21 тис. кв. км. Але в цей же самий час віддали 200 тис. кв. км території Російської Федерації Китаю в оренду”. Це пояснює багато чого. Тому залежність не тільки економічна, а ще й територіальна, і політична. Бо бажати можна багато чого, але якщо є сили, то ти стаєш світовим гравцем. А якщо ні, то потрібно спиратися на Північну Корею, на Іран, на Китай і йти до нього з простягнутою рукою, про щось просити. І нічого не отримуючи по суті”, — додав Литвин.
Тому що, пояснює дипломат, Китай вважає своїм пріоритетом усе-таки не Росію, а свою економічну експансію у світі, яка не може відбуватися без узгодження дій зі Сполученими Штатами Америки, адже це дві світові економіки, найбільші.
“Тому, якщо домовитися про те, що ви впливаєте тут, ми впливаємо тут, і одне одному не заважаємо, тоді це буде корисно всім. А якщо заглибитися в конфронтацію, то, що може Китай у цьому випадку отримати. Якщо він на противагу США буде підтримувати конкретно Росію, включно з озброєнням, технологіями тощо, він одразу нарветься на вторинні санкції, за допомогою США, а отже, і так не дуже здорово в цій самій економіці. Тим паче що Байден зовсім нещодавно, буквально перед візитом Ван І заявляв про те, що “Один пояс — один шлях” — це мертва петля для тих, хто бере участь у ньому. І не так давно він ніби прирівняв Сі Цзіньпіна до диктатора, Компартію — до поганих людей тощо. Це шлях у нікуди, і всі це прекрасно розуміють. Але емоції, звичайно, превалюють, чого потрібно позбуватися, тому що ми маємо справу з двома найголовнішими країнами у світі, двома найбільшими економіками”, — розповів експосол.
Залежно від того, як США і Китай існуватимуть, існуватиме весь інший світ, наголосив дипломат.
“Тому що, якщо спрямувати з одного й іншого боку зусилля на конфронтацію, якщо щоразу заперечувати можливість співіснування, то нічого не буде. Хоча треба мати на увазі, що Китай має товарообіг із Росією зараз уже майже 200 млрд дол., а зі США 755, а з Європою — 835 млрд щорічно. Чи буде Китай настільки нерозумним, щоб віддати такі чудові результати і перспективи на догоду тому, що він співпрацюватиме з Росією? Ні, ні, ніколи. Китай ніколи цим не займався. Китай веде дуже прагматичну політику. Ймовірно, вона не всім зрозуміла. І, звичайно ж, вона не всім подобається. Але його потрібно сприймати таким, яким він є. А найголовніше, що вони ставлять на перший план — взаємну повагу. Ви нас поважаєте, тим паче що ми, Китай, найдавніша нація в цьому світі, що існує”, — резюмував Ігор Литвин.
Читайте також: Найактуальніша тема зараз — чи зможуть США і КНР домовитися, адже від їхньої взаємодії залежить доля всього світу, — експосол
Як повідомлялося раніше, лідери Китаю та США — Сі Цзіньпін та Джо Байден — зустрінуться наступного місяця. Про це сторони заявили за результатами візиту міністра закордонних справ Китаю Ван І до Вашингтона. Точного місця та часу зустрічі не повідомляють, однак зазначено, що країни працюють над організацією перемовин лідерів у кулуарах саміту Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва.