Для Китаю немає особливої вигоди змінювати свою позицію на більш проукраїнську — думка

Володимир Путін і Сі Цзіньпін. Фото: gettyimages.com

У гострих питаннях Китай міг би вплинути на Росію. Якщо в РФ розумітимуть, що вони не отримають жодної підтримки від Пекіна, а навпаки, там відштовхнуть її, можливо, це вплине на їхню подальшу поведінку і дії. Але для Китаю важливо зберігати стабільні відносини з Росією. Для них немає зараз особливої вигоди змінювати свою позицію на більш проукраїнську. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучила головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.

“Ядерна війна, можливо, ядерний удар з боку РФ, застосування тактичної ядерної зброї — це, мабуть, той крайній крок, та ситуація, яка дійсно може відштовхнути Китай від Росії. Хоча на сьогодні Китай перебуває на розтяжці. Вони тільки через рік повномасштабного вторгнення РФ в Україну сформулювали політичну позицію щодо цього конфлікту. Їм досить складно було балансувати і складно донині. Але вони знайшли для себе цей баланс, коли їм вдається і Росію тримати на короткому повідку, і підтримувати контакти з країнами Заходу”, — зазначила Аліна Гриценко.

Для КНР Росія це насамперед питання безпеки. Це протяжний кордон, понад 4 тис. кілометрів, питання прикордонного контролю, з прикордонним тероризмом. Це питання зі стримуванням ісламського фундаменталізму, дуже важливі для Китаю, пояснила експерт.

“Це також питання ідеологічної безпеки, тому що для Китаю було б маловигідною, малоприємною ситуація з якоюсь турбулентністю в самій Росії, яка теоретично може спричинити за собою деконструкцію РФ і від’єднання низки регіонів, насамперед південних. Для Китаю було б маловигідним, якби в Росії до влади прийшли б більш вільні, більш демократичні політики, які б закликали до відновлення колишніх зв’язків, втрачених зв’язків із західними країнами, щоб відродити концепцію Європи від Лісабона до Владивостока. Для Китаю це було б ідеологічно невигідно. Китай перебуває в конфронтації зі Сполученими Штатами і західними країнами, в ідеологічній конфронтації, просуває альтернативні концепції світопорядку. Тому Росія — це про питання безпеки передовсім. Для Китаю дуже важливо зберігати стабільні відносини з РФ”, — зазначила гостя ефіру.

При цьому Гриценко нагадала, що китайська економіка залежить від торгівлі із західними країнами, від Європейського Союзу, як від усього блоку, так і від конкретних країн, залежить від стабільної торгівлі зі Сполученими Штатами.

“Тому для Китаю було складно знайти якийсь підхід правильний, збалансований, щоб це відповідало насамперед китайським національним інтересам і допомагало КНР реалізовувати їх. Тому що, просуваючи ті чи інші концепти, опції про регулювання війни РФ проти України, Китай думає не про Росію, а про свої національні інтереси”, — наголосила експертка.

У Росії, вважає вона, зараз не залишається іншого виходу, окрім як повільно перетворюватися на економічного васала Китаю. А Пекін цим користується, по суті, заганяючи Росію в економічну пастку.

“На сьогодні та позиція, яку для себе обрав Китай, є найбільш вигідною для них, що дає змогу зберігати та підтримувати контакти і з Росією, і з ключовими європейськими державами. Триває контрольована конфронтація зі Сполученими Штатами Америки, відроджуються контакти по лінії військових. Це теж дуже важливо. Тому на сьогоднішній момент для Китаю немає особливої вигоди змінювати свою позицію на більш проукраїнську”, — резюмувала Гриценко.

Читайте також: Чому заморожування війни РФ проти України — найзручніший варіант для Китаю, пояснила експертка

Як повідомлялося раніше, Глобальний саміт миру в Швейцарії відбудеться без участі Китаю. Це вже офіційна позиція Пекіна. 

Прямий ефір