Для “Газпрому” залишитися на плаву і замістити європейський ринок — із розряду фантастики, — Гардус 

Ілюстративне фото: bankruptcy-ua.com

До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну «Газпром» очолював списки найприбутковіших російських компаній. Але після того, як союзники Києва відмовилися купувати російські енергоресурси, ситуація кардинально змінилася. У 2023 році «Газпром» втратив понад 6 млрд доларів. У майбутньому ситуація в компанії буде тільки погіршуватися. Щоб утримати її на плаву, росіянам доведеться платити за свій газ дорожче. Про це сьогодні, 6 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів комунікаційний менеджер Razom We Stand Максим Гардус.

“Щоб зменшити збиток, потрібно продавати більше. Або продавати стільки ж, але дорожче. Більше особливо нічого й не придумаєш. Щоб продавати більше — потрібні нові ринки збуту. А з цим у “Газпрому” зараз великі проблеми“, — так ситуацію в російському “Газпромі” прокоментував комунікаційний менеджер Razom We Stand.

На думку експерта, до Європи російський газ не повернеться і після закінчення війни. Тому навіть найоптимістичніші російські аналітики кажуть, що відновлення європейського ринку в повному обсязі — до 150 млрд кубометрів, як це було раніше — не буде. Можливий максимум — це деяке збільшення від нині наявного обсягу.

За його словами, зараз у “Газпрому” гостро стоїть питання про розширення ринку збуту газу. Точніше, пошук нових ринків. І з цим у “Газпрому” теж проблеми.

“Продавати кудись ще, крім Європи — це залучити проєкт “Сибір-2”. Але це всього лише 50 млрд кубометрів. І ще один нюанс — цей проєкт потрібно ще побудувати. Тобто, зробити капітальні вкладення, яких у “Газпрому” наразі немає. До того ж коли вони окупляться, теж невідомо. Можливим ринком збуту може стати південний напрямок, наприклад, Іран. Однак Ірану російський газ не потрібен. Ще один варіант — продаж скрапленого газу. Але у “Газпрому” немає своїх потужностей для скраплення газу. Тому всі способи замістити європейський ринок для “Газпрому” виглядають або фантастичними, або вкрай відокремленими”, — констатував експерт.

За його словами, зараз у “Газпрому” є один варіант утриматися на плаву — продавати дорожче той обсяг газу, який уже існує.

“Однак на міжнародних ринках продати дорожче не вийде, тому що Китай вимагає знижки, щоб у безвихідній ситуації купувати газ у Росії. Усі інші ринки закриті. Методом виключення залишився тільки російський бізнес і російське населення. Більше такі обсяги газу продавати дорожче нікуди. Тому, відповідно, або населенню доведеться платити бізнесу через збільшення ціни на газ, або ціна на газ залишиться такою самою, як є, але доведеться платити якісь дотації з бюджету, щоб зупинити зростання цін на газ і наблизити компанію до якоїсь беззбитковості. Іншого варіанта у “Газпрому” немає”, — резюмував Максим Гардус.

Читайте також: “Газпром” продовжує підраховувати збитки — деталі (ВІДЕО)

Прямий ефір