Для деяких російських сімей, які беруть депортованих українських дітей, це бізнес, — Рашевська

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Російська влада каже, що не визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду в Гаазі, проте максимально зачистила інформаційний простір. Про це сьогодні, 4 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

“Попри те, що російська влада каже, що ми не віримо в юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, нам це все до лампочки. Але це неправда, тому що навіть ще за кілька тижнів до видачі ордерів на арешт, коли вони, звісно ж, знали, що таке рішення ухвалять, вони почали зачищати інтерв’ю, видаляти деякі публікації, новини тощо, для того, щоб уже це все якось не вплинуло на остаточне рішення. Але це не допомогло. Ми знаємо, що ордери на арешт є, і їхня кількість буде збільшуватися. Про це вже сказав голова Міжнародного кримінального суду. Тому ми в очікуванні, хто стане наступним. Є кілька кандидатів. І навіть ті, які також беруть активну участь у депортаціях українських дітей”, — сказала експертка.

Щодо керівників російських дитячих будинків або ж родин, які беруть депортованих українських дітей, то, на її переконання, вони також відповідатимуть за свої дії, якщо мали якийсь умисел.

“Я просто хочу наголосити, що коли ми говоримо про директорів дитячих будинків, особливо тих, які давали дозвіл і, наприклад, на примусове нав’язування російського громадянства, і депортацію як таку, то тут у нас немає сумніву, що ці особи є винними. Коли ми говоримо про сім’ї, то ті, які приймали дітей на території Російської Федерації, то, на жаль, щоразу ми муситимемо проводити оцінку, чи діяли ці особи добровільно, чи під примусом. Потрібно підкреслити, що російські служби, зокрема й опікунська рада, і російські силовики тощо, вони дуже часто тиснуть на ці сім’ї, щоб вони брали українських дітей. Це ресурсні сім’ї, у них є російські діти. І, звичайно ж, час від часу вони повинні брати українських дітей тільки тому, що вони перебувають під примусом”, — сказала Рашевська.

Водночас вона наголосила, що для деяких російських сімей усиновлення вивезених з України дітей є своєрідним бізнесом.

“Ми знаємо, що для деяких сімей це бізнес, вони отримують квартири, вони отримують будинки, отримують автобуси тощо. І кожного місяця — гроші за те, що вони беруть дітей з України. Тому це все залежить і буде на індивідуальній основі проводитися оцінка, винні або ж не винні. Марія Львова-Бєлова, регіональні дитячі омбудсмени, губернатори, Путін також зараз порушують дуже голосно питання про те, чи буде відповідати Білорусь і її вищі особи. Але це все ще належить побачити. І, звісно, процес доказування, у якому величезну участь беруть і українські неурядові організації, зараз дуже важливий”, — сказала експертка.

Читайте також: Путін використовує Білорусь для викрадення українських дітей: роль Лукашенка оцінили правозахисники

Нагадаємо, 17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Причиною є незаконна депортація дітей з тимчасово окупованих територій України до Росії.

Прямий ефір