Про старт чергових військових навчань заявили в Міністерстві оборони Білорусі. Згідно з повідомленням, під час підготовки маневрів активно використовували досвід російської армії в повномасштабній війні проти України. Навчання військовослужбовців проведуть поблизу Сувалкського коридору, інформує FREEДОМ.
Міграційна криза на білорусько-польському кордоні, що почалася влітку 2021-го, знову загострилася. Потоки нелегальних мігрантів організовують білоруські спецслужби, заявили у Варшаві.
“Польські патрулі щодня закидають камінням, петардами, пляшками і гілками. Агресія величезна. Білоруські служби, які повинні охороняти державний кордон, перетворилися на злочинну організацію, що займається організацією нелегальної міграції та отримує від цього величезні прибутки. Там нічого не відбувається без відома і згоди Мінська”, — заявив командувач польської державної прикордонної служби Томаш Прага.
Режим Лукашенка намагається дестабілізувати ситуацію, щоб змусити Європу витрачати оборонні ресурси на охорону власних кордонів, а не на підтримку України, вважають аналітики.
“Для чого? Для того, аби створити образ ворога. Ворог — це Захід. Якщо відбувається конфлікт локального характеру на кордоні, звинуватять у цьому в усьому Захід, наприклад, Польщу, інші країни. Також для того, щоб змусити Україну направити частину своїх резервів для охорони північних кордонів”, — вважає заступник керівника Об’єднаного перехідного кабінету Білорусі Павло Латушко.
На тлі почастішання спроб незаконного перетину кордону, прикордонна служба Польщі звернулася до Міністерства оборони з проханням направити ще тисячу військовослужбовців на кордон із Білоруссю. Наразі там перебувають близько 2 тис. військових.
“Для пропуску мігрантів білоруські спецслужби намагаються пошкодити прикордонний бар’єр за допомогою електроінструментів. Польські служби посилюють захист у деяких місцях додатковими котушками колючого дроту, а також посилюють захист річкових ділянок кордону. Нам потрібно набагато більше сил на кордоні”, — акцентував заступник міністра внутрішніх справ Польщі Мацей Вонсік.
Якщо Мінськ і Москва не припинять провокацій, Варшава і Брюссель можуть вдатися і до більш жорстких заходів — повністю закрити кордон. Тобто ввести торговельне ембарго. Воно неминуче вдарить по білоруській економіці й обмежить доступ Росії до підсанкційних товарів, частина з яких потрапляє в РФ через територію Білорусі.
“Абсолютно ймовірно, якщо кордон буде повністю закрито, це може також спричинити економічне ембарго. Також це може вплинути на міжнаціональні контакти поляків і білорусів, тому що в попередні роки таких контактів було дуже багато”, — зазначає експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.
Міграційну кризу білоруські спецслужби намагаються створити і на східному кордоні Литви. Вільнюс ухвалив рішення відправити туди більше військовослужбовців через загрозу, яку становлять нелегальні мігранти та “вагнерівці” на території Білорусі.
Голова комітету Сейму Литви з питань національної безпеки та оборони Лаурінас Кащюнас наголосив: закриття кордону з Білоруссю — не більше, ніж питання часу.
Читайте також: Режими Путіна і Лукашенка планують нову міграційну кризу в Польщі — деталі від Желіховського
Як повідомлялося раніше, керівництво Польщі та країн Балтії висловлюють побоювання з приводу того, що бойовики приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” будуть перекинуті в так званий Сувалкський коридор. Цей об’єкт розташований на польсько-литовському кордоні, недалеко від білоруського міста Гродно, і отримав свою назву від міста Сувалки на сході Польщі, де проживають 70 тисяч людей.