Для чого Путін намагається видати себе за “миротворця”, пояснив політолог

Володимир Путін. Фото: gettyimages.com

Російський диктатор Путін насправді не зацікавлений у мирі. Він намагається змінити “імідж” війни, перетворивши її на глобальне протистояння. Путін хоче продемонструвати, що воює “вимушено”, хоча війна для нього вигідна. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.

“На мій погляд, приблизно останні рік-півтора Путін ніби змінює імідж цієї війни, він намагається її перетворити з регіональної, російсько-української, на глобальне протистояння зі Штатами від імені глобального Півдня. Це дозволяє йому знаходити підтримку в тих країнах, які постачають йому зброю, технології, купують нафту. Тобто це не абстрактні амбіції, а абсолютно реальні кроки для підтримки Російської Федерації та продовження війни. Для того, щоб бути хорошим, привабливим в очах глобального Півдня, Путін має постійно демонструвати, що він воює вимушено, що практично Сполучені Штати Америки його нібито примушують воювати. А взагалі, в принципі, він би хотів миру”, — сказав Потапенко. 

Тому час від часу Путін озвучує різноманітні “мирні ініціативи”, які, на жаль, не є реалістичними для української сторони, вважає експерт.

“Це дає йому змогу вирішити своє завдання — підвищити свою привабливість. в очах глобального Півдня і деяких бізнесменів, зокрема й на Заході”, — акцентував спікер. 

Судячи з усього, Путін на сьогодні не зацікавлений у мирі, вважає політолог.

“Він зацікавлений у тому, щоб його вважали стороною, яка про це говорить і нібито цього хоче. Путіну, в принципі, ця війна виявилася досить вигідною. Хоча в перший рік це виглядало не зовсім так”, — зазначив Потапенко. 

Зараз, на його думку, російський диктатор намагається посилити свою владу.

“Він проводить чистки в армії, у силовому апараті, у владній вертикалі відбуваються перестановки. Путін зміг змусити значну частину бізнесу повернути гроші в Російську Федерацію, налагоджує якісь інші економічні зв’язки. Тобто зміцнює свою особисту владу і владу в його оточенні. І тому об’єктивно в нього немає потреби закінчувати цю війну. І всі ці розмови про мир він веде для того, щоб мати гарний вигляд в очах тих країн, які є або його партнерами, або готові ними стати”, — наголосив Потапенко.

З іншого боку, каже експерт, глобальний Південь певною мірою зацікавлений у протистоянні зі Сполученими Штатами Америки. 

“Для того ж Китаю набагато зручніше, щоб це була Росія, це була територія України, це набагато зручніше, ніж, наприклад, протистояння на Тайвані, в Кореї. І тому Китай готовий акуратно допомагати, не особливо декларуючи це. Але декларуючи те, що не дасть Росії програти. І таким чином КНР збільшує свою геополітичну роль”, — сказав гість ефіру. 

Реальна ситуація, на думку Потапенка, полягає в тому, що російському режиму вигідне продовження війни для зміцнення своєї влади, а Росія сама по собі вже є частиною цієї зв’язки.

“Малоймовірно, що РФ реально готова завершити воєнні дії. Найімовірніше, самостійно таких рішень Росія вже ухвалювати не може”, — резюмував Потапенко.

Читайте також: Путін усвідомлює, що стратегічні позиції України зміцнюються, — Загородній

Раніше керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній сказав, що умови, висунуті Путіним для початку “мирних переговорів” з Україною напередодні Глобального саміту миру в Швейцарії, абсолютно неприйнятні для союзників Києва.

Прямий ефір