Для багатьох людей це щось особисте: як у Великій Британії прощаються з королевою Єлизаветою II

Елизавета II. Фото: Facebook/The Royal Family

Королева Великої Британії Єлизавета II померла 8 вересня у маєтку Балморал у Шотландії серед сім’ї.

Єлизаветі II було 96 років. Вона займала престол 70 років і була монархом 15 країн. Спадкоємцем Єлизавети II згідно із звичаєм, якому вже понад 300 років, має стати принц Уельський. Нині цей титул має її первісток — принц Чарльз.

До воріт Букінгемського палацу в Лондоні приносять квіти, іграшки та записки. Так люди висловлюють подяку і віддають останні почесті своїй королеві.

Вона була символом доби. За час правління Єлизавети II змінилося 7 Пап Римських та 12 британських прем’єрів. Напередодні, 6 вересня, королева зустрілася з новою прем’єр-міністеркою Британії Ліз Трасс.

Коронували Єлизавету 2 червня 1953 року. Сходження королеви на трон стало подією для всієї країни, адже вперше коронацію показували у прямому ефірі на телебаченні.

Єлизавета правила довше за всіх монархів. Тільки п’ять інших королів і королев у британській історії правили 50 або більше років: королева Вікторія, що правила 63 роки, король Георг III правив 59 років, Генріх III — 56 років, Едуард III — 50 років і Яків VI, який правив 58 років.

Які настрої панують у Лондоні і як жителі королівства прощаються зі своєю королевою, розповів кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сізов з місця подій.

— Що зараз відбувається біля Букінгемського палацу? Як британці відреагували на смерть королеви?

— Люди відразу після повідомлення новини про смерть королеви почали збиратися біля Букінгемського палацу. Спочатку це були сотні, потім тисячі, хтось ночував тут. Люди залишають квіти, записки.

Як сказала прем’єр-міністр Великої Британії Ліз Трасс — “Єлизавета була скелею, на якій побудована сучасна Великобританія”. І не лише для жителів Великої Британії, але й для жителів усієї Британської співдружності Єлизавета II була символом стабільності, наступності.

Багато хто був шокований цією звісткою, хоча морально були готові до цього, тому що королева була досить у поважному віці.

З 7 ранку люди знову збираються біля палацу. Там розмістили оголошення про те, що квіти приноситимуть до сусіднього парку через їхню величезну кількість, бо живий ланцюжок людей не припиняється, люди приходять, роблять фотографії, але в основному сумують мовчки.

— Яка атмосфера зараз панує у Лондоні? Чи ведуться розмови про нового короля?

— Жодних скандальних фактів ніхто не публікував. ЗМІ також дотримуються жалоби. Мені здається, про це рано говорити, проте Велика Британія має стабільні інститути: парламент, прем’єр-міністра, влада монарха досить символічна, тому, природно, ніхто не очікує якихось змін.

Я б сказав, що тут більше очікують змін у якихось моральних сенсах, або ідеологічних, бо це був уламок тієї минулої епохи. І ось вона закінчується, і на нас чекає перехід у якусь нову епоху, з якимись новими нормами, правилами спілкування, правилами взаємин, якимись новими традиціями, навіть у британському суспільстві. І це, швидше, турбує людей, ніж якісь безпосередньо політичні чи економічні потрясіння.

Люди сумують та намагаються усвідомити, що епоха закінчилася.

Щодо настроїв — люди приносять якісь особисті речі, іграшки, фігурки ведмежатка Паддінгтона, якісь свої малюнки, листівки. Це говорить про те, що для багатьох людей це щось особисте, вони залишають записки з посланнями Королеві про те, що вони її пам’ятатимуть, про те, що вони завжди поважали її, і що вона була взірцем для них.

— Які заходи заплановано у зв’язку із відходом королеви Великої Британії?

— У країні триває жалоба. Основні події розпочнуться після. Поки що країна виходить із шоку і нічого суттєвого не планується.

Єдине, що офіційні особи оголосили, — спадкоємцем королівського престолу стане принц Чарльз.


Українцям королева Великої Британії запам’ятається своєю підтримкою, незважаючи на те, що монарші особи публічно не озвучують своєї думки і не втручаються в політику.

На церемонії відкриття британського парламенту 10 травня у своєму зверненні королева сказала наступне: “У ці складні часи мій уряд відіграватиме провідну роль у захисті демократії та свободи в усьому світі, зокрема й далі надаватиме підтримку народу України”.

Показувала свою підтримку Україні Єлизавета й іншими способами. Ваза із жовто-блакитними квітами під час офіційних прийомів, костюм у квітах прапора України та пожертвування для допомоги українським біженцям.

Жалоба по королеві триватиме 12 днів. Відспівування Єлизавети II відбудеться у Вестмінстерському абатстві. Поховають Єлизавету поряд із її чоловіком Філіпом у фамільному склепі Віндзорського замку.

Читайте також: Померла королева Великої Британії Єлизавета II

Прямий ефір