80% зерна у рамках Всесвітньої продовольчої програми Організації Об’єднаних Націй купувалося саме в Україні. “Дари” або “подачки” РФ у кілька десятків тисяч тонн зерна обраним країнам Африки не заміняють стабільне та постійне постачання, яке відбувалися завдяки спільній роботі України та міжнародних організацій. Про це сьогодні, 5 серпня, сказала в. о. міністра аграрної політики та продовольства у 2019 р., експосол з особливих доручень у МЗС України Ольга Трофімцева у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ.
Вона наголосила: реакція країн Африки на зупинку “зернового коридору” з України через вихід РФ із зернової угоди була негативною. Що дуже відрізняється від того, що було на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, коли вперше було заблоковано експорт українського продовольства морем.
“У 2022 році у багатьох представників африканських країн була більш нейтральна і стримана реакція щодо Росії, її агресії… Зараз ми бачимо, що на вихід Росії із зернової угоди відреагували як мінімум кілька країн, включаючи той самий Єгипет, який має досить сильні економічні зв’язки з Росією, або Кенія… Південно-Африканська Республіка одразу висловилася, що це неприпустимо, це неправильний крок, вони критично та негативно ставляться до цього”, — зазначила екскерівниця аграрного міністерства.
Трофімцева наголосила, що різні країни Африки перебувають у різному економічному становищі. Одні можуть дозволити собі й надалі купувати зерно. Інші залежать від гуманітарних постачань у рамках Всесвітньої продовольчої програми. Однак, на її думку, настає поворотний момент у відношенні лідерів Африки до Росії.
“Багато лідерів починає розуміти: те, що робить Росія — і її риторика, і її дії — це нова спроба колонізувати Африку. Це те саме, що вони вже проживали у своїй негативній історії. І те, що вони так не люблять згадувати. Це просто спроба колонізаторства. Тільки тепер шляхом спроби поставити в залежність африканські країни від своїх добрив, від свого продовольства, того ж зерна”, — коментує гостя ефіру.
Вона наголосила, що українська дипломатія намагається показати країнам Африки інший шлях.
“Керівник МЗС пан Кулеба вже втретє за менше, ніж рік здійснив робочу поїздку до країн Африки. Ведеться дуже систематична робота з боку України для того, щоб налагодити відносини з африканськими країнами на новому рівні. І дати їм можливість побачити перспективу в іншому: не бути залежними від Росії чи Китаю, а намагатися розвивати спільно, наприклад, з Україною, з європейськими країнами ті проєкти, які дозволять поступово Африці виходити із ситуації залежності”, — вважає експертка.
На думку Ольги Трофімцевої, багато країн Африки до цього готові: “вони дуже хочуть ставати більш незалежними, більш суб’єктними”.
Читайте також: Країнам Африки байдужа доля України, їм необхідне відновлення зернової угоди — думка
Як повідомлялося раніше, у Кремлі заявили, що не мають наміру більше брати участь у Чорноморській зерновій ініціативі (зернова угода), термін дії якої закінчився 17 липня. Мовляв, умови, які висувала Москва, не виконано.
18-20 липня Росія “підкріпила” свою позицію виходу з угоди ракетним обстрілом інфраструктури Одеського морського торгового порту.
Нагадаємо, 2022 року Чорноморську зернову ініціативу з одного боку підписала Україна з ООН і Туреччиною, з іншого — Росія з ООН і Туреччиною. 17 липня мала відбутися чергова пролонгація домовленостей.