Росія незаконно вивозить українських дітей з винятково зловмисними цілями. Дітей у РФ ховають, змінюють їхню ідентичність. Такі злочини мають ознаки геноциду. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав російський правозахисник і адвокат Микола Полозов.
Він зазначив, що діти самі не можуть відмовлятися від українського громадянства і приймати російське.
“Правоздатність виникає в разі емансипації з 16 років у Росії, а взагалі з 18 років. Важливо розуміти, що якби російська влада діяла згідно з нормами міжнародного гуманітарного права, то після переміщення дітей із потенційно небезпечної території, тобто з-під обстрілів, їх мали б негайно всіх повернути в Україну або передати в третю країну, звідки вони б повернулися додому. Цього зроблено не було”, — пояснив Полозов.
Викрадених дітей у Росії ховають, і долі українців важко з’ясовувати. До того ж дітям змінюють ідентичність, поводяться з ними нелюдяно і навіть б’ють, наголосив адвокат.
“У Росії дуже жорсткі закони, які стосуються таємниці усиновлення і персональних даних неповнолітніх. Тому долі дітей з’ясовувати дуже важко. Дітям змінюють ідентичність, що є актом геноциду. За повідомленнями дітей, які повертаються, їх піддають нелюдському поводженню та побоям. Тому говорити про те, що в діях російської влади є якесь гуманітарне зерно, було б брехнею. Вони діють винятково зі зловмисними цілями”, — акцентував адвокат.
Полозов також наголосив, що ця практика не є новою для РФ, а фактично проводиться від початку війни проти України, з 2014 року. Підтверджено випадки, коли незаконно вивозили дітей з території України, з Донбасу.
“Зараз ця практика просто масштабується до фактично “промислових” розмірів”, — резюмував правозахисник.
За словами Полозова, процес повернення незаконно депортованих дітей в Україну дуже важкий. Він може розтягнутися на роки, припускає адвокат.
“На поточний момент це дуже складно, оскільки важелів впливу прямих на російську владу фактично не залишилося. Залежить багато чого від волі російської влади. Зараз на тлі інформації про видачу ордера вони пожвавилися, вони видали якусь частину дітей, але значна частина все одно залишається там. І, на жаль, я боюся, що пошук цих дітей може розтягнутися на роки навіть у разі краху путінського режиму. Тому що ідентифікувати дітей, особливо дітей-сиріт, буде вкрай складно, зокрема через відсутність зразків генетичної експертизи їхніх батьків”, — зазначив правозахисник.
Читайте також: Щонайменше весь склад Радбезу РФ — сотні російських чиновників причетні до викрадення українських дітей, — Полозов