Росія почала депортацію українських дітей з окупованих частин Донецької та Луганської областей ще напередодні повномасштабного вторгнення. Про це сьогодні, 6 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла журналістка російського незалежного видання “Верстка” Анна Рижкова.
Журналісти видань “Верстка” і “Важные истории” знайшли 285 анкет вивезених дітей у Федеральному банку даних про дітей-сиріт Російської Федерації, підтвердили особу кожної дитини та поспілкувалися з ними.
Діти розповіли, що їх вивозили 18-19 лютого 2022 року, тобто за кілька днів до початку повномасштабного вторгнення.
“Усе відбулося дуже швидко, вони навіть не встигли зорієнтуватися, що відбувається, куди вони їдуть. Як часто буває в дитячих закладах, дорослі не завжди пояснюють, що зараз відбуватиметься. Дітям просто сказали, що треба зібрати речі, що вони їдуть на невизначений термін. Комусь сказали, імовірно, на три дні. Їх усіх посадили в автобуси та відвезли в кілька регіонів РФ, переважно в Ростовську і Курську області”, — повідомила Рижкова.
На території Росії дітей поселили в так званих пунктах тимчасового розміщення: у Ростовській області це був спортивно-оздоровчий центр “Ромашка”, у Курській області їх розподілили по різних місцях.
Доволі швидко діти пішли до школи, за якийсь час їм пояснили, що є кандидати в прийомні батьки, є можливість потрапити в сім’ї.
“Але така можливість була не у всіх. Діти описують це по-різному: когось вибирали, когось ні, комусь запропонували познайомитися з якимись дорослими, які приїхали, комусь ні”, — уточнила журналістка.
Згідно з інформацією російської влади, до жовтня 2022 року в прийомних сім’ях росіян опинилися 380 українських дітей. Але також є ще сотні дітей, яких було розподілено по різних регіонах і які опинилися в нових для себе сирітських установах, дитбудинках, в інтернатах. Ба більше, є випадки, коли братів і сестер розлучали та розміщували в сирітських установах різних федерацій РФ.
Рижова зазначила, що наявність у прийомній сім’ї саме української дитини на виплати не впливає. Але були випадки адміністративних привілеїв для багатодітних сімей, проте вони не мали системного характеру.
“Чесно скажу, я не вірю в теорію про те, що прийомні батьки беруть багато дітей, бо їм важливо отримувати виплати. Тому що, як правило, розмір цих виплат не співвідноситься. І, наскільки мені відомо, великої різниці немає — це дитина з України чи з Росії. Бували випадки, коли представники регіональної опіки або сама [уповноважена при президентові РФ із прав дитини] Марія Львова-Білова приїжджає провідати таку сім’ю з подарунками. Або, наприклад, їм кажуть, що ми вам допоможемо, виділимо будинок. Але це не схоже на систему”, — розповіла журналістка.
Зазначимо, що за даними Національного інформаційного бюро України, станом на 6 квітня 2024 року вдалося ідентифікувати 19 546 дітей, яких депортувала Росія. Точну кількість постраждалих юних українців встановити неможливо через активні бойові дії та тимчасову окупацію частини території України. Вдалося повернути на батьківщину поки що лише 388 дітей.
Читайте також: Викрали та кинули: яка доля у дітей, яких Росія вивезла з України (ВІДЕО)
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.
Читайте також: Сотні українських дітей застрягли в сирітській системі РФ — деталі розповіла журналістка