Під час саміту Росія-Африка, який відбувся в Санкт-Петербурзі (РФ), дуже сильно був помітний контраст між тим, що говорив російський президент Володимир Путін і представники країн Африки. Про це сьогодні, 30 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив експерт із міжнародної безпеки Фонду Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва Тарас Жовтенко.
“Путін особисто у своїй диктаторській традиції використав цей захід, як і будь-який публічний захід, для того, щоб ще раз наголосити на виправданні своєї агресивної політики, на виправданні цієї війни, на тому, що насправді Росія воює з НАТО і з колективним Заходом загалом. Тобто, в принципі, якщо порівнювати те, про що говорив Путін, і те, про що говорили африканські гості його форуму, то насправді це виходив діалог людей, які одне одного не чують, тому що сторони говорили про абсолютно різні речі”, — зауважив він.
Серед тем, про які говорив Путін, Жовтенко назвав війну з НАТО і Заходом, колоніалізм на африканському континенті, про який гості й не згадували, про країни-гегемони.
“Гегемонія — це улюблена тема Путіна, і це дуже різко контрастує з тим, про що говорили гості цього форуму з країн Африки. Вони говорили про реальні проблеми африканського континенту, насамперед про продовольчу безпеку. Про війну Росії проти України вони говорили зовсім не те і не так, як, вочевидь, цього очікувала російська сторона, тому що африканці говорили про те, що цю війну можна закінчувати, її потрібно закінчувати на засадах справедливості та розумного підходу до закінчення. Африканці говорили про те, що потрібно забезпечити безпеку судноплавства і взагалі безпеку Чорного моря для того, щоб це ніяк не впливало на логістику, продовольство і на міжнародні ринки. І, врешті-решт, африканці говорили про те, що абсолютно потрібно припиняти всі спроби підірвати продовольчу безпеку світу, підірвати ринки, підірвати ціни. Тобто, по суті, все те, чим займається Росія протягом останніх тижнів”, — розповів експерт.
За його словами, Путін і представники країн Африки, які взяли участь у саміті, ставили перед собою різні цілі.
“Для путінського режиму це був, з одного боку, пропагандистський захід, де можна було ще раз повторити всі тези своєї пропаганди. З іншого боку, це була спроба, знову використати країни Африки в протистоянні із Заходом, зокрема й через вихід з угоди. А країни Африки дійсно приїхали, щиро сподіваючись на те, що вони зможуть вирішити всі свої основні проблеми. Вони ці проблеми дуже чітко артикулювали й акцентували, але так вийшло, що російська сторона залишилася абсолютно глухою до тих аргументів, які озвучували представники африканських країн”, — звернув увагу Жовтенко.
Він вважає, що Росію навряд чи вдасться більшості з учасників цього саміту занести до списку стратегічних союзників.
Читайте також: Політика в спорті, саміт Росія – Африка і майбутнє Путіна: суботнє інтерв’ю з Михайлом Подоляком
Нагадаємо, кандидат історичних наук, голова громадської організації “Центр прикладних досліджень” Андрій Каракуц вважає, що саміт Росія – Африка став приводом для російського президента з’явитися “на людях” і побути легітимним правителем для майже 20 лідерів африканських країн.