Діалог без домовленостей — Трамп “відчинив двері” для Путіна: яких результатів очікувати від переговорів США і РФ

Зустріч американської та російської делегацій. Фото: ap.org

Вашингтон назвав переговори, які відбулися 18 лютого в Ер-Ріяді з представниками Росії в Саудівській Аравії, “монументальним кроком до миру”. Про це заявила прессекретарка Білого дому Керолайн Лівітт. 

Зустріч представників РФ і США разом із “робочим обідом” тривала понад три години. Також Керолайн Лівітт повідомила, що адміністрація президента США, включно з Дональдом Трампом, також вела листування з українським лідером Володимиром Зеленським.

Делегації США та РФ в Ер-Ріяді

Відомо, що делегації США і РФ домовилися продовжити роботу над підготовкою переговорів і призначити групи високого рівня щодо війни Росії проти України.

Кремль представляв міністр закордонних справ Сергій Лавров і помічник Путіна Юрій Ушаков. Позицію Сполучених Штатів озвучили помічник президента з національної безпеки Майк Волтц, державний секретар Марко Рубіо і спецпосланець із Близького Сходу Стівен Віткофф.

Українська сторона не брала участі в переговорах про завершення війни. Про це журналістам під час візиту до Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ) заявив президент України Володимир Зеленський. Він зазначив, що зустрічі з російськими або американськими офіційними особами в цьому контексті не заплановані.

“Україна не братиме участі. Україна про це нічого не знала. Україна розцінює будь-які переговори про Україну без України як безрезультатні. Ми не можемо визнати будь-які домовленості про нас без нас. Напевно, у Росії та США є двосторонні треки, і Сполучені Штати мають на це право, якщо у них є двосторонні питання. Якщо чесно, американці й раніше про це говорили, тільки тепер стали це робити публічно”, — сказав Володимир Зеленський, перебуваючи днями в ОАЕ.

Володимир Зеленський переніс на 10 березня свій візит до Саудівської Аравії, який був запланований на 19 лютого. 

За словами прессекретаря Білого Дому, Дональд Трамп розмовляв з європейськими союзниками, зокрема з президентом Франції Еммануелем Макроном. А вже наступного тижня до Вашингтона прибуде прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер.

“Таким чином ми забезпечуємо, щоб усі сторони були почуті. Але ви маєте говорити з обома сторонами конфлікту, щоб справді вести переговори та розв’язувати проблему. І це значний перший крок до миру”, — заявили в Білому домі. 

Про те, що Європейський Союз має бути за столом переговорів, заявив держсекретар США Марко Рубіо.

“Я думаю, що головне тут — наша мета, і ми згодні в тому, що є цією метою. Мета полягає в тому, щоб покласти край цій війні справедливим, міцним, стійким і прийнятним для всіх залучених сторін способом”, — акцентував Рубіо.

Як заявив Марко Рубіо, найближчі тижні та дні покажуть, чи серйозно Путін налаштований на укладання миру.

Переговори США з РФ в оцінці експертів

Про що були переговори США і РФ у Саудівській Аравії? Які їхні результати? Чи варто очікувати зустрічі Трампа і Путіна найближчим часом? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна”;
  • Ярослав Божко, голова Центру політичних досліджень “Доктрина”;
  • Олександр Морозов, російський політолог;
  • Володимир Фесенко, політолог;
  • Ігор Ейдман, політичний експерт, політолог, публіцист.

ДМИТРО ЛЕВУСЬ: Сторони домовилися домовлятися 

— Є різні оцінки цієї зустрічі, але можна сказати, що сторони домовилися домовлятися. І це схоже на правду, тому що, як ми побачили на пресконференції, американська сторона не виглядала надто задоволеною. 

Мабуть, навіть попри готовність США йти назустріч РФ, заяви російської сторони шокували від самого початку. Наприклад, твердження, що Росія ніколи не завдавала ударів по цивільній інфраструктурі України, м’яко кажучи, викликає сміх.

Важливо зазначити, що на відверті маніпуляції та брехню російської сторони не було належної реакції. Зустрічі та переговори передусім потрібні Путіну, і він зумів піднести їх так, ніби в них зацікавлені і США.

Що стосується війни Росії проти України, офіційно заявлялося, що переговори не про це. Але, як ми бачимо, ця тема все одно порушувалася. Озвучений план — спочатку перемир’я, потім вибори, а потім усе інше — не є справжнім шляхом до миру. Подивимося, як розвиватимуться події далі, але важливо пам’ятати, що переговори про Україну без України не можуть бути успішними. Україна, як і Європа, розглядає це не просто як локальний конфлікт, а як питання безпеки всього регіону.

Ба більше, це питання має обговорюватися з Європою, для якої російська агресія — пряма загроза. Гарантії безпеки мають бути до того, як почнеться обговорення щодо припинення вогню. Можливо, до процесу будуть долучені й інші країни, зокрема Туреччина. Також є сигнали з боку Китаю. 

США мають право на переговори, але за Україну ніхто нічого вирішити не зможе.

Дональд Трамп повторює тези, які перегукуються з риторикою Путіна. Наприклад, заява про те, що РФ могла б зруйнувати все, але не зробила цього — явне відображення російської пропаганди. Якщо подивитися на кадри Маріуполя, Бахмута, Покровська, стає очевидно, що там, де в Росії була можливість, вона руйнувала все. 

Розповіді про “стриманість” Росії безпідставні.

Також були заяви про низький рейтинг президента України, й це частина російської інформаційної стратегії. Водночас в Україні є чітке законодавство про вибори, тоді як у РФ сама система виборів не визнана легітимною міжнародними спостерігачами.

Сьогоднішня риторика президента США — це пряма трансляція російської позиції. У ній відсутні апеляції до міжнародного права, відсутнє засудження Росії як агресора. Ба більше, складається враження, ніби Путін хоче закінчити війну, хоча саме він її розпочав. Простежуються спроби зробити Україну винною, хоча це абсурд.

Україна реагуватиме на такі заяви, тому що ми воюємо не тільки за свою незалежність, а й за свободу всього демократичного світу. На окупованих територіях триває відвертий геноцид — не тільки фізичне знищення, а й спроба знищити ідентичність українського народу. І коли той, хто це робить, намагається постати миротворцем, а його злочини замовчують, Україна не мовчатиме.

ЯРОСЛАВ БОЖКО: Дипломатичний діалог відбувся, але не привів до жодних домовленостей

— Більшість соціальних опитувань, проведених в Україні, демонструє, що українська влада залишається легітимною. Путін же говорить про легітимність у контексті відсутності виборів, свідомо плутаючи терміни. Він мав би говорити про легальність, тобто про відповідність законодавчим нормам. Але навіть із юридичного погляду ситуація в порядку: було ухвалено закон про воєнний стан, що виключає можливість проведення президентських виборів в умовах війни.

Питання повалення влади в умовах війни є ключовою метою Росії. У разі успіху це може стати гібридною формою перемоги, дозволяючи їй ефективніше чинити тиск на новий уряд. 

Легітимність — це соціальна категорія, а в Росії основні соціологічні інститути перебувають під державним контролем. Провести незалежне масове опитування в нинішніх умовах практично неможливо. Проблема РФ не стільки в нелегітимності влади, скільки в диктаторській формі правління. Навіть якщо більшість росіян підтримують Путіна, це не робить його владу демократичною. Демократія — це не просто воля народу, а система стримувань і противаг, яка в Росії давно зруйнована.

Як зазначив помічник Путіна Юрій Ушаков після переговорів у Саудівській Аравії, зустріч Трампа з Путіним відбудеться невідомо коли, можливо, коли Путін цього захоче. Це демонструє відсутність реального консенсусу між сторонами. Дипломатичний діалог відбувся, але не привів до конкретних домовленостей. Були дипломатичні люб’язності, проте підсумкового комюніке, що фіксує конкретні кроки, так і не з’явилося. Коли дипломати кажуть, що зустріч просто відбулася “добре”, це означає, що суттєвих змін не досягнуто, а зустріч Путіна і Трампа залишається в центрі всіх розрахунків.

Після переговорів у Саудівській Аравії очевидно, що США прагнуть того, щоб Україна рухалася в їхньому фарватері, а не займала самостійну позицію. Американський план – запропонувати свій сценарій, змусити Росію поступово прийняти його. Водночас РФ розраховує використовувати переговори як інструмент торгу, але також готова до продовження бойових дій, оскільки цей сценарій залишається основним. Суперечності між США і Росією, а також між США і Китаєм, занадто великі. Пекін не зацікавлений в ослабленні контролю над Москвою, що ускладнює ситуацію. Питання майбутнього вирішується не тільки волею президентів, а й у межах великої геополітичної гри.

ОЛЕКСАНДР МОРОЗОВ: Поки що не можна сказати, що Кремль готовий до компромісу

— Держсекретар США Марко Рубіо сказав, що зустріч в Ер-Ріяді — це лише початок консультацій. Навіть не переговорів, а тільки консультацій про те, чи можливі переговори та в якому форматі. Тому немає якихось підстав вважати, що стався грандіозний прорив. 

У зв’язку з тим, що на зустрічі присутні тільки представники США і РФ, у російських медіа намагаються розганяти меседж, що Америка відсунула від переговорів Україну і Європу. Це не так. США підтверджують, що після цих консультацій в Ер-Ріяді, безумовно, Україна братиме участь у переговорах, якщо вони відбудуться. Європа теж братиме участь у подальшому врегулюванні. 

Немає розуміння головного — чи готовий Путін завершити війну. Зараз Дональд Трамп своїми кроками створює для Путіна деякі можливості. 

Американський президент відкрив двері для Путіна, але в ці двері Путін поки що не зайшов. Немає нових відомостей про те, що Кремль готовий до компромісу. Є відома позиція Кремля, і глава МЗС РФ Сергій Лавров викладав її в Ер-Ріяді. 

Крім того, що Кремль хоче залишити за собою захоплені українські території, серед вимог також — відмова Заходу від військової підтримки України. Чи готові США відступити та відмовитися від підтримки України? Це абсолютно неочевидно. Так, пропозиція Трампа про те, що нехай лінія розмежувань залишається за нинішньою лінією фронту, а натомість на американську допомогу Україна має віддати частину своїх природних ресурсів, — дуже жорстка і груба. Це дуже поганий контур можливого переговорного процесу. 

США не можуть погодитися на те, щоб було зафіксовано поразку України в цій війні. 

Тимчасове припинення вогню — ось реальна тема переговорів, яка становить велику проблему. Путін багато разів відмовлявся від цієї ідеї. Щороку були пропозиції про різдвяне, великоднє припинення вогню, але Кремль на це не йшов. Безумовно, американці будуть це пропонувати. При цьому зараз не обговорюватимуть ні питання майбутнього окупованих територій, ні питання вступу України до НАТО, ні взагалі питання військової підтримки України. 

Зараз головне — просто досягти припинення вогню. І якщо США отримають згоду з боку Москви, то просто настане наступний етап. 

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Можливо, у США зміниться переговорна тактика

— Думаю, що завдання перемовин у США і РФ були різними, хоча були і спільні моменти, бажання вийти на якийсь діалог, на усунення проблем. Для Росії це ще спосіб прорвати дипломатичну ізоляцію. 

У Кремлі намагаються використати бажання Трампа припинити війну в Україні, зокрема з пропагандистською метою. 

У Путіна є бажання затягнути президента США в особливі особисті стосунки, спробувати схилити його до великої геополітичної угоди, і не тільки щодо України. Це гра в довгу, і вона не стосується лише конкретних приватних завдань на найближчий період часу. 

У Трампа ситуація дещо інша — він хоче насамперед домогтися припинення війни РФ проти України, причому якомога швидше. Позиція американців: спочатку домогтися припинення вогню, а потім починати мирні переговори.

Росія хоче домовитися про великий мирний договір, у якому вона хоче нав’язати Україні односторонні поступки і не збирається припиняти вогонь уже зараз. Це принципове питання, і щодо нього в Саудівській Аравії не домовилися. Як і не домовилися про початок переговорів за участю України. 

Дональд Трамп поступово буде доходити до розуміння, що Путін не планує припиняти війну. Путін використовуватиме військовий тиск на переговорний процес і заодно спробує вибити якомога більше поступок від США. Коли американський президент це зрозуміє, тоді, можливо, зміниться переговорна тактика Сполучених Штатів і зміниться перебіг переговорного процесу.

Не було досягнуто чітких результатів і щодо головної теми зустрічі в Ер-Ріяді — підготувати особисту зустріч Путіна і Трампа. Сторони просто домовилися продовжувати домовлятися. Були повідомлення в низці ЗМІ, що зустріч Трампа і Путіна відбудеться наступного тижня, але дат не називали. Зустріч відбудеться, але поки що незрозуміло, коли саме. Відомо лише, що вона відбудеться в Ер-Ріяді. 

Результати зустрічі досить скромні й стосуються переважно усунення низки дипломатичних проблем між РФ і США. Причому вони виникли ще за першого президентства Трампа, коли обидві країни суттєво скоротили склад дипломатичних місій. Сторони нібито узялися до переговорів, але поки що не досягли тих результатів, на які розраховують. Поки що США і РФ намагаються вирішити свої питання, граючи на зустрічних курсах. 

ІГОР ЕЙДМАН: Ймовірно, наступним кроком стане зустріч президента США з російським диктатором

— Поки що Дональд Трамп рухається шляхом, який можна схарактеризувати як зрада інтересів України. Звичайно, він не може просто взяти й здати Україну — у нього немає на це повноважень. Але його політика явно не сприяє підтримці української сторони, і це очевидно. Наскільки далеко він зайде? Поживемо — побачимо. Не варто драматизувати ситуацію, але факти говорять самі за себе.

Українське керівництво це розуміє, тому президент Володимир Зеленський, виступаючи в Мюнхені, здебільшого звертався до Європи, Європейського Союзу та інших демократичних країн. У цьому контексті нічого позитивного не видно — триває торг. 

Ймовірно, наступним кроком стане зустріч між президентом США та російським диктатором. Трампу важливо створити видимість, що він здатен розв’язувати міжнародні питання, однак реальних наслідків такі переговори, найімовірніше, не принесуть.

Вимоги Росії, які залишаються незмінними з 2022 року, фактично зводяться до капітуляції України. Ці умови неприйнятні не тільки для Києва, а й для будь-якої західної країни. Тому перспективи врегулювання за цим сценарієм відсутні. Україна не піддасться американському шантажу і не піде на поступки, які можна розцінювати як капітуляцію.

Таким чином, Трамп встановить “мир” РФ з Україною не більш ефективно, ніж він “приєднав” Гренландію, купив Панамський канал або розв’язав ситуацію в Секторі Гази. Усе це лише заяви, які не мають реального підґрунтя.

Читайте також: Струс перед обличчям російської загрози: чого домагається Трамп від Європи 

Прямий ефір