Діагноз — перегрів: політика Кремля руйнує економіку РФ (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: gettyimages.com

Прем’єр-міністр Росії Михайло Мішустін доручив чиновникам за три місяці розробити план подолання демографічної кризи, стабілізації економіки та технологічного прориву. У травні 2024 року Володимир Путін підписав указ, згідно з яким уряд має до 2030 року підвищити народжуваність у країні й забезпечити зростання середньої тривалості життя росіян до 78 років. А ще, за задумом диктатора, через шість років РФ має увійти в топ-4 економік світу. І все це на тлі інфляції, дефіциту кадрів і рекордних витрат із держбюджету на продовження війни Росії проти України, повідомляє FREEДОМ.

Російська економіка на межі, стверджують експерти. Кремль любить хвалитися успіхами — зростанням внутрішнього валового продукту (ВВП), активізацією військово-промислового комплексу, підвищенням виплат контрактникам. І, головним предметом гордості Путіна — низьким рівнем безробіття. Ось тільки все це в сукупності — симптоми нездорової економічної ситуації в країні, кажуть аналітики. У Центробанку Росії діагноз поставили ще 2023 року — перегрів.

“І низьке безробіття, і високі темпи зростання ВВП — це якраз ознаки перегріву економіки. Викликаний він величезними бюджетними витратами, пов’язаними з війною, — це і виплати мобілізованим, і контрактникам, і компенсації пораненим і сім’ям убитих, а також держоборонзамовлення і різні субсидії військово-промисловому комплексу. Ці гроші розповзаються по всій економіці й призводять її до перегріву”, — з публікації BBC News Русская служба.

Інфляція у федерації може перейти в гіперінфляцію, прогнозують економісти. Раніше аналітики Мінекономрозвитку Росії припускали, що річна інфляція становитиме трохи понад 5%. Однак уже в липні Центробанку довелося визнати, що показник зріс щонайменше до 14,4%. А це означає, що зростають і ціни на споживчі товари. Наприклад, харчові продукти за рік подорожчали від 10 до майже 20%. Це за даними Росстату. Реальні показники можуть бути ще вищими.

“Така ж історія була і в Радянському Союзі, коли він показував високі темпи зростання ВВП, але були фронтальні проблеми в постачанні населення продовольством. Тобто зростання ВВП і збалансованість економічної моделі ніяк не корелюють. Модель має оцінюватися за великою кількістю критеріїв”, — зазначив російський опозиціонер, економіст Володимир Мілов.

Грає проти Кремля і затіяна ним же націоналізація бізнесу. Ручне управління економікою не принесло очікуваних бонусів, а приватним підприємцям, які залишилися, виживати дедалі складніше через санкції щодо країни-агресора. Адже ускладнилася не тільки логістика постачання, а й розрахунки.

“Чудес не буває. Зовнішніх інвестицій немає, кредити вкрай дорогі, довгих грошей в економіці немає через вкрай високі ставки й повну невизначеність. Зростають постійно витрати, податки. Плюс ще тема із заморожуванням платежів за імпортом — вона ніяк не розширюється і тільки погіршилася в останні кілька тижнів. Тобто це дуже серйозна історія для того ж виробництва, тому що вони всі сидять на імпортних компонентах і технологіях. З усіх боків обступили російський бізнес”, — пояснив Мілов.

Не покращує економічну ситуацію і гострий дефіцит кадрів, і його наслідок — зростання зарплат. Здебільшого, коштом нових робочих місць у військово-промисловому комплексі. Брак працівників Росстат оцінює у 2 млн осіб.

“У цьому винна сукупність причин: демографічна яма і вихід на ринок праці нечисленного покоління 1990-х років, мобілізація і від’їзд за кордон частини населення, а також скорочення припливу мігрантів — причинами стали війна і політика влади. Брак робочих рук призводить до швидкого зростання зарплат. У квітні цього року середня зарплата зросла на 16,5% до квітня 2023 року. У деяких регіонах, наприклад, у Краснодарському краї або Курганській області, зарплати за той самий період зросли більш ніж на 20%”, — з публікації BBC News Русская служба.

За визнанням глави Центробанку Ельвіри Набіулліної, все це може призвести до стагфляції. У цьому випадку бізнес зазнає збитків, доходи людей з’їдає інфляція, а економіка перебуває в дуже депресивному стані. Центробанк стримує ризик скочування в стагфляцію піднімаючи ключову ставку. Зараз вона — 18%. І знижувати її не планують. Частина експертів упевнена, що сукупність чинників — західні санкції, дефіцит кадрів і колосальні витрати на продовження війни проти України — завдадуть болючого удару по російській економіці на початку 2025 року. Інші зсувають терміни на осінь 2024 року.

Читайте також: У російському Центробанку заявили про “виснаження останніх резервів економіки” — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір