Деякі пункти неприйнятні для України: що не так із новою версією угоди про рідкісноземельні метали — думки експертів

Володимир Зеленський і Дональд Трап. Фото: president.gov.ua

Україна попросить внести зміни до угоди про рідкісноземельні метали, запропонованої президентом США Дональдом Трампом. Новий проєкт договору про ресурси Вашингтон офіційно передав Києву 28 березня. Президент Володимир Зеленський заявив, що цей документ значно відрізняється від попереднього, і його потрібно ретельно вивчити. 

Також він зазначив, що ця угода не має порушити прагнення України вступити до Європейського Союзу, які закріплені Конституцією. 

Робота над новою угодою

Президент США Дональд Трамп заявив, що Володимир Зеленський нібито хоче відмовитися від угоди, за якою американські компанії отримують пріоритетне право на видобуток рідкісноземельних металів в Україні. Його цитує агентство Reuters.

“Він [Зеленський] намагається відмовитися від угоди про рідкісноземельні метали, і якщо він це зробить, у нього будуть проблеми, великі, дуже великі проблеми”, — сказав Дональд Трамп. 

Нову редакцію документа Україна офіційно отримала від США 28 березня. За даними агентства Bloomberg, якщо угоду про партнерство ухвалять, Сполучені Штати отримають ефективний контроль над інвестиційними рішеннями, що охоплюють значну частину економіки України, включно з гірничодобувною промисловістю, нафтою і газом, видобутком найважливіших корисних копалин, а також портами, автомобільними дорогами та залізницею. Водночас, як зазначає видання, документ не передбачає жодних гарантій безпеки для України й не описує жодних конкретних термінів дії. 

Сполучені Штати також отримають право першої вимоги на прибуток, що перераховується до спеціального інвестиційного фонду реконструкції, який контролюватиме Вашингтон. Важливо зазначити, що США розглядають “матеріальні та фінансові вигоди”, надані Україні після повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, як свій внесок у цей фонд.  

Українські офіційні особи висловлюють занепокоєння з приводу цього проєкту економічної угоди. 

“Це зовсім інший документ, там багато всього, про що раніше не йшлося, а також з’явилися деякі речі, які сторони раніше вже відкидали”, — повідомив Володимир Зеленський

Крім того, Київ занепокоєний тим, що угода може не тільки підірвати прагнення України вступити до Європейського Союзу, а й спричинить те, що від Києва зажадають повернення всієї військової та економічної допомоги, наданої США від початку війни.

Президент України Володимир Зеленський наголосив, що хоче отримати конкретну рецензію від юристів, які повинні будуть вивчити документ і порівняти всі версії такої угоди. Частина пропозицій в угоді буде відсіяна, і коли там не буде законодавчих загроз, Зеленський її оцінить. 

Тим часом міністр фінансів США Скотт Бессент 26 березня заявив, що пропозицію має бути підписано вже найближчим часом.

“Можу сказати, що ми передали повний документ щодо економічного партнерства, який українська сторона зараз розглядає. Ми сподіваємося перейти до повноцінних переговорів і, можливо, навіть підписання наступного тижня. Перший документ був угодою на чотири сторінки. Ми скористалися часовим проміжком для підготовки повної угоди. Я впевнений, що вона буде підписана незабаром”, — заявив Бессент.

Перша віцепрем’єрка і міністерка економіки Юлія Свириденко закликала припинити “публічні обговорення” цієї пропозиції, попередивши, що це може зашкодити переговорам. Україна хоче підтримувати “конструктивний діалог” з американськими партнерами. 

За словами Свириденко, уряд націлений досягти консенсусу в угоді щодо мінералів зі США і закликає утриматися від її коментування.

“Це робоча версія, яка, по суті, відображає позицію юридичних американських радників. Ми формуємо свою позицію, і зараз процес також формалізовано”, — поінформувала віцепрем’єр.

Вона запевнила: щойно буде досягнуто консенсусу, уряд обов’язково вийде з публічною позицією до депутатів Ради.

“Коли буде необхідно, ми, звичайно, вийдемо з консультаціями до Верховної Ради. Будь-які публічні дискусії зараз щодо тексту цієї угоди завдають тільки шкоди переговорам і заважають нам вести конструктивну дискусію з американськими партнерами”, — додала Юлія Свириденко.

Наприкінці лютого 2025 року Володимир Зеленський і Дональд Трамп мали підписати рамкову угоду щодо рідкісноземельних надр, однак через невдалий діалог між главами держав у Білому домі документ так і не було підписано. 

Угода про мінерали в оцінці експертів 

Що не так із новою версією угоди про рідкісноземельні метали? Як її можна трансформувати, щоб задовольнити обидві сторони — і Україну, і США? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України;
  • Олег Постернак, політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки;
  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегій.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Не можна записувати борги заднім числом

— Наразі немає фінальної версії угоди між Україною і США щодо рідкісноземельних металів. Усі інсайди, які з’являються в пресі, далекі від того, що буде в підсумку підписано Києвом і Вашингтоном. 

Ця угода дуже складна, тому що це, по суті, договір про стратегічне економічне партнерство між країнами. Сторони хочуть отримувати прибутковості, монетизацію своїх інтересів — і це правильно. Додатково Україна хоче отримати доступ до глобальних ринків, технологій розробки, а також гарантії безпеки тощо. США хочуть отримати прибутковості та збільшення своєї частки участі в тих чи інших сегментах світового ринку. 

Це конкурентні переговори, і вони рано чи пізно приведуть до позитивного результату, який буде вигідний і Україні, і Сполученим Штатам. 

Україна не визнаватиме допомогу США, яка як грант передавалася за адміністрації Джо Байдена, як борг або кредит, як вимагає того адміністрація Дональда Трампа. До сьогоднішнього дня існує низка домовленостей, які були підписані США в минулому і позаминулому роках. За ними Вашингтон брав на себе певні зобов’язання. 

Записувати заднім числом якісь взаємні борги не прийнято ні в бізнесі, ні в політиці. Це некоректно, зокрема щодо тих зобов’язань, які брали на себе Сполучені Штати. 

ОЛЕГ ПОСТЕРНАК: Президент України не підпише цю угоду

— Проєкт документа, який було погоджено до 28 лютого і до гарячої перепалки президентів Зеленського і Трампа в Овальному кабінеті, було погоджено із законодавством України, він відповідав інтересам і США, і України. Це підтверджували багато аналітиків і політиків. 

Той документ, який ми бачимо зараз, має неприйнятні пункти: наприклад, розподіл голосів у фонді — три американці та два українці. Ясна річ, хто має більшість, і хто може ухвалювати це рішення.

У нинішньому проєкті угоди є ще один пункт, на який ніколи не погодиться Україна. Йдеться про визнання всієї колишньої грантової допомоги в період адміністрації Джо Байдена як внеску Сполучених Штатів у цей фонд реконструкції. По суті, це визнання Україною боргу й ось цей американський внесок просто пролонгується як минула інвестиція. Це створює певні кабальні наслідки для України. 

Одне із західних видань написало: ця угода створює враження, що Україна програла війну США і повинна буде виплачувати репарації. Тому я просто впевнений — президент України не підпише цю угоду. 

Крім того, в нинішньому варіанті угода не відповідає Конституції України. Якщо ця угода не відповідає інтересам українського народу, то вона не буде підписана і ратифікована Верховною Радою України. 

ІГОР ЧАЛЕНКО: Україні потрібні гарантії безпеки

— Якщо Україна отримала офіційну нову версію документа лише 28 березня, то точно не може бути його повного підписання в ті терміни, які озвучив міністр фінансів США Скотт Бессент, тобто вже цього тижня. Ми про готові підписувати рамкову угоду, яка була вже обговорена з американською стороною і готова до підписання ще 28 лютого до зустрічі Зеленського і Трампа в Овальному кабінеті. 

Наразі ж Україна отримала від США новий документ і він проходитиме ще низку стадій переговорного процесу. Крім того, у цьому документі, вочевидь, не враховані зміни рамкового проєкту, тож необхідна довга, копітка робота.

В Україні точно не відмовляються від такої угоди, але вона потребує серйозного доопрацювання, центрування і розуміння, що документ буде взаємовигідним для обох сторін. Угода потребує додаткового опрацювання і доопрацювання разом із нашими американськими партнерами. Я думаю, це буде зроблено досить оперативно, але поспішати теж не варто. 

Українська та американська сторони зацікавлені в підписанні угоди про корисні копалини, але обов’язково потрібно врахувати побажання обох сторін. Я думаю, можна ще багато цікавих пунктів додати. Але насамперед для України дуже гостро стоїть питання безпеки. 

У рамковому документі, який був затверджений ще до 28 лютого, прямо йшлося про те, що угода є частиною двосторонніх і багатосторонніх договорів, і вони будуть, зокрема, гарантувати Україні певні елементи безпеки. Тому хотілося б, щоб відповідна тональність не тільки була перенесена в драфт повної угоди, а й була розширена. 

Читайте також: Путін вимагає санкційних поступок, а сам — атакує: чи стане тепер політика Трампа жорсткішою

Прямий ефір