Осінь почалася в Україні з руйнувань і смертей. Кремль продовжує свій терор — б’є по житлових будинках і соціальній інфраструктурі. Чотири дні поспіль Росія здійснює масовані ракетні атаки на мирні міста.
Суми, Київ, Полтава, Львів, Кривий Ріг, Харків опинилися під ударами армії РФ. У результаті, десятки загиблих і сотні поранених мирних жителів, зруйновані житлові будинки та цивільна інфраструктура. При цьому російські офіційні особи та пропагандисти заявляють, що завдають ударів “високоточною зброєю виключно по військових об’єктах”.
Росія ракетами атакує мирні міста
Рано вранці 4 вересня Росія атакувала Львів. Сім’я людей загинули, серед них — двоє дітей 7 і 14 років. 64 людини дістали поранень, їм надають медичну допомогу, серед них — семеро дітей. Аварійно-рятувальні роботи завершено, з-під завалів вдалося дістати 12 жителів.
“Дуже було гучно, дуже страшно. Власне, прокинулася від першого вибуху, напевно, це “Шахед” збивали, а потім шибки задрижали. Це просто вбивство людей, це просто знищення українців”, — розповіла мешканка Львова Надія.
Львів’янка Софія повідомила, що вирішила спуститися в бомбосховище, яким слугує паркінг.
“З того моменту вже написали новини, що у Львові буде дуже гучно. Ми почали спускатися, і вже в цей момент пролунав дуже гучний вибух. Ми побачили, як усе горить, диму було дуже багато. Було дуже страшно”, — поділилася вона спогадами.
Попередньо, окупанти використали 4 ракети, зокрема аеробалістичну ракету “Кинджал”. Під час російської атаки постраждав центр Львова, де багато будівель належать до історичної спадщини. Уже відомо, що пошкоджено щонайменше сім пам’яток архітектури місцевого значення. Усі будинки розташовані в буферній зоні ЮНЕСКО. Загалом постраждало понад 50 будівель, зокрема житлові будинки.
За словами львів’ян, які мешкають поблизу, а також безпосередньо в будинках, що постраждали від обстрілу, у районі ударів окупантів немає жодних військових об’єктів.
“Що тут бомбити? Тут немає жодної військової інфраструктури. Просто медична частина. Тут школа поруч, люди живуть, житлові квартали. Для мене стало зрозуміло, що немає безпечного місця [в Україні]”, — наголосив директор Центру спортивної медицини та реабілітації Василь Середа.
Також уламки російського озброєння виявили на території міжнародного аеропорту “Львів”. За попередніми даними, інфраструктура об’єкта не пошкоджена.
За словами голови Львівської обласної військової адміністрації Максима Козицького, з резервного фонду обласного бюджету буде виділено 30 млн грн на подолання наслідків атаки по Львову.
На удар по Львову відреагував президент України Володимир Зеленський.
“Кожен наш партнер у світі, який допомагає Україні з ППО, є справжнім захисником життя. І кожен, хто переконує партнерів дати Україні більше далекобійності, щоб відповідати на терор справедливо, працює для недопущення саме таких російських терористичних ударів по українських містах. Терор потрібно зупинити”, — написав глава держави в Telegram.
У четвер, 5 вересня, у Львові буде день жалоби, аби вшанувати пам’ять про загиблих унаслідок російської атаки на місто.
4 серпня Росія обстріляла Кривий Ріг. Внаслідок російської атаки постраждали п’ятеро людей: жінки 62, 83 і 84 років, 70-річний чоловік і 10-річна дівчинка. Дитина перебуває в лікарні. Про це повідомив голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
У 10 багатоповерхових будинках вибито вікна. Зруйновано будівлю готелю з 1 по 3 поверхи.
“Крім багатоповерхівок, у Кривому Розі пошкоджено чотири навчальні заклади, стільки ж автомобілів. Частково зруйновано аптеку та магазини”, — зазначив очільник області.
3 вересня Росія вдарила двома балістичними ракетами “Іскандер-М” по інституту зв’язку та лікарні в Полтаві. За останніми даними відомо, що загинула 51 людина, 271 поранено. 20 осіб з-поміж постраждалих перебувають у реанімаціях полтавських лікарень.
Будівля навчального закладу, куди було влучання, оточена поліцією і співробітниками Нацгвардії. Триває розбір завалів. Рятувальники, медики, профільні служби — усі на місці трагедії. За даними влади, будівля навчального закладу зазнала значних пошкоджень.
“Будівля навчального закладу зруйнована. Після роботи всіх служб буде ухвалено рішення про подальше її існування. Зараз пошукові роботи тривають, розбір завалів ще триває. Це навчальний заклад, тому був навчальний процес. Ворог ударив. Там були цивільні. Загинули цивільні, постраждала дитина”, — розповів перший заступник міського голови Полтави Валерій Пархоменко.
Обставини трагедії разом із правоохоронцями з’ясовуватиме Головна інспекція Міністерства оборони України. У відомстві зазначили: цей акт терору — додаткове свідчення цинічності противника, який не зупиниться ні перед чим, намагаючись залякати українців.
“Сьогодні Полтава переживає жахливий день. Російський агресор завдав варварського удару по одному з навчальних закладів міста. За наявною інформацією, противник використав дві балістичні ракети. Часовий проміжок між тривогою та ударом смертельних ракет був настільки коротким, що застав людей у момент евакуації до бомбосховища”, — йдеться в повідомленні Міноборони.
Відреагували на російський теракт і західні партнери України. Як розповів президент Володимир Зеленський, співчуття родинам загиблих і всьому українському народу висловив канадський прем’єр Джастін Трюдо.
Американський лідер Джо Байден засудив удар. Він назвав цей напад трагічним нагадуванням про постійні й обурливі спроби російського диктатора зламати волю вільного народу.
“Але вже два з половиною року народ України стоїть непохитно. І Сполучені Штати продовжуватимуть стояти разом із ним — зокрема надаючи системи протиповітряної оборони та можливості, необхідні для захисту своєї країни. Не робіть помилок: Росія не переможе в цій війні. Переможе народ України. І в цей трагічний день, і кожен день, Сполучені Штати стоять із ним”, — заявив президент США.
Зі свого боку президент Латвії закликав зняти обмеження на далекобійні удари по військових цілях у Росії, а посол ЄС в Україні запропонувала забезпечити Київ усією необхідною зброєю.
“Ще раз повторю: обмеження для України на застосування всієї зброї проти Росії мають бути скасовані. Йдеться не про ескалацію, а про життя невинних людей”, — звернув увагу президент Латвії Едгарс Рінкевичс у соцмережі Х.
У Полтаві оголошено триденну жалобу за загиблими внаслідок цинічного теракту РФ.
Зранку, 2 вересня Росія атакувала Київ балістичними та крилатими ракетами. Внаслідок атаки було падіння уламків у трьох районах столиці. За інформацією міського голови Віталія Кличка, у Святошинському районі пошкоджено складське приміщення та горіли чотири автомобілі, у Голосіївському — частково зруйновано котельню.
Понад десяток крилатих ракет, майже стільки ж — балістичних, а також ударний безпілотник збили сили ППО над Києвом, повідомили в Київській міській військовій адміністрації. Крилаті ракети по Києву були випущені з бортів стратегічних бомбардувальників Ту-95 з району Саратовської області РФ. Одночасно з цим російська армія випустила балістичні ракети KN-24/“Іскандер-М”.
Вночі 1 вересня росіяни завдали чергового ракетного удару по житловому мікрорайону міста Суми. Ракета влучила в приміщення Сумського центру соціально-психологічної реабілітації дітей та дитячий будинок.
Унаслідок атаки постраждало 18 осіб, серед них — 6 дітей. Про це повідомили в Міністерстві внутрішніх справ України.
“За попередньою інформацією, травмовано 18 осіб, з них 6 дітей. Ворог атакував місто вчора ввечері. Пошкоджено приміщення, де розташований Центр соціально-психологічної реабілітації дітей та дитячий будинок, а також 6 багатоквартирних житлових будинків”, — ідеться в повідомленні.
Удень 1 вересня російські окупанти завдали масованого удару по Харкову. Використовували щонайменше 10 балістичних ракет “Іскандер-М”. Унаслідок атаки постраждали 47 людей, серед них — семеро дітей, медики та рятувальники, які приїхали на допомогу людям.
Росіяни били виключно по цивільних об’єктах і людних місцях: це територія Гідропарку, супермаркет, Палац спорту — одне з улюблених місць харків’ян, туди, за попередньою інформацією, було випущено шість ракет.
Ще одне місце атаки — у Салтівському районі. Там було зафіксовано два влучання поруч зі станцією метро і торговим центром. Частину будівлі та припарковані авто поруч одразу після удару охопив вогонь. Було пошкоджено відділення пошти, газопровід, аптеки та магазини поруч. Рятувальники евакуювали понад 30 людей.
Російські окупанти знову застосували тактику повторних ударів.
Атаку РФ прокоментував президент України Володимир Зеленський. Він зазначив, що всі необхідні сили для рятувальної операції залучено.
“І мають бути залучені всі необхідні сили світу для того, щоб зупинити цей терор. Для цього потрібні не екстраординарні сили, а достатня сміливість лідерів — сміливість дати Україні все те, що необхідно для захисту”, — наголосив глава держави.
Думки експертів
Для чого Росія влаштовує регулярні масовані ракетні атаки на мирні міста? Як західні союзники можуть допомогти українським силам протиповітряної оборони в боротьбі з ракетним терором Кремля? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії «Південь»;
- Сергій Грабський, військовий експерт;
- Костянтин Криволап, авіаційний експерт;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: Сили ППО роблять неможливе, відбиваючи такі масовані атаки
— Немає сенсу пояснювати логіку російських терористів. Сьогодні Росія навіть не намагається приховати свої справжні цілі. Раніше, коли було потрапляння в критичну інфраструктуру або житлові будинки, Кремль перед світовою спільнотою намагався виправдовуватися — говорив, що це нібито центри ухвалення рішень і військові об’єкти. Така поведінка від самого початку запрограмована, і тут немає жодної помсти за будь-які події, наприклад, за Курську операцію ЗСУ.
Росія не приховує, що здійснює терор українців. Удари по цивільних об’єктах — це спроба змусити нас впасти в шоковий стан. Кремль хоче, щоб ми боялися, щоб українська нація була зломлена.
РФ запускає балістичні ракети по тих регіонах, де є проблеми з системами ППО. З урахуванням того, що наші сили протиповітряної оборони та мобільні вогневі групи просто стрибають вище голови, коли відбивають такі масовані атаки.
Україні потрібно триматися і доносити до західних партнерів необхідність посилення ППО. Крім того, скільки ще має статися таких ситуацій, щоб нам дали дозвіл використовувати далекобійну зброю по військових об’єктах на території РФ? Це те, що могло б дати можливість умовно тиловим містам видихнути. Сьогодні в Україні немає жодного населеного пункту, куди не може прилетіти російська ракета.
СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Потрібно нарощувати сили ППО
— Ми розуміємо, що Росія веде пряму війну, але, на жаль, ці слова нас мало втішають після чергових масованих атак. Західні союзники роблять дуже багато для того, щоб допомогти Україні. Але відчувається якась різниця сприйняття. Тільки ті люди, які перебувають тут, безпосередньо в Україні, бачать війну зблизька. Також, на жаль, існує недолік у демократичному суспільстві: затягнуті процедури ухвалення рішень і виконання своїх зобов’язань.
До такої масштабної війни насправді ніхто не готувався. Наразі наші партнери тільки розгортають і нарощують своє виробництво. На жаль, не так швидко, як нам би цього хотілося.
Україні необхідно нарощувати сили та засоби протиповітряної оборони. Тут у Румунії дуже хороша позиція. Ця держава перебуває на передовій НАТО. І на її територію вже прилітали російські ракети та дрони. Румунія ухвалила рішення про передачу Києву комплексу Patriot. Зараз відбуватиметься навчання нашого особового складу. Ведеться певна робота, але, звичайно, нас це мало втішає. Нам це потрібно тут і зараз.
Також відіграє роль зрадницька позиція деяких західних лідерів урядів щодо безпеки самого Заходу. Ті люди, які тверезо мислять, розуміють, що в разі падіння України біда буде для всієї європейської цивілізації. Противник не зупиниться на кордонах України, а продовжуватиме наступ, надихнувшись цією перемогою.
Україні необхідно якісно змінити наземне озброєння і бойову техніку для того, щоб бути більш ефективними. Потрібно розуміти, що ми ніколи не досягнемо паритету за особовим складом із країною-агресором, але ми можемо перемогти, і ми переможемо винятково інтелектуальними засобами, новітнім озброєнням, бойовою технікою та якісним застосуванням тієї зброї, яку нам передають і передадуть у майбутньому.
КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: Потрібно бити по заводах у РФ, які виробляють ракети
— Росія продовжує виробляти ракети різного типу і запускати їх по містах України. При цьому, у виробництві ракет використовуються високотехнологічні мікроелементи та компоненти європейського зразка. На цей час неможливо перекрити канали постачання цих елементів, які функціонують в обхід санкцій.
Результати дадуть удари по заводах, які займаються виробництвом ракет і компонентів до них. Вони є в Підмосковному окрузі, наприклад. Кілька днів тому, коли ЗСУ проводили атаку безпілотниками по всьому центральному федеральному округу РФ, із 18 військових суб’єктів удару було завдано по 16. Треба вражати об’єкти, які знаходяться в цій зоні.
Поки західні союзники не дали нам дозволу бити по військових об’єктах у РФ далекобійною зброєю, треба посилювати власну програму — збільшувати бойову частину безпілотників, використовувати українські крилаті та балістичні ракети.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Україні потрібно розвивати свою ракетну програму
— США не знімуть заборону на застосування далекобійної високоточної зброї для ударів по військових об’єктах на території Російської Федерації та не знімуть заборону на базування винищувачів F-16 на аеродромах НАТО — у Польщі та Румунії. Так само не будуть західні союзники збивати російські ракети в небі України.
Україні потрібно розвивати власну ракетну програму. І насамперед це від ОТРК “Сапсан” (український проєкт багатофункціонального оперативно-тактичного ракетного комплексу, — ред.). У нього дальність ураження близько 300 км. Нам не треба буде просити дозволу у США для завдання удару по військових об’єктах у Росії. А якщо ми будемо використовувати це озброєння на території Курської області, то дальність його дії на порядок збільшиться. Цієї відстані буде достатньо, щоб паралізувати діяльність військово-космічних сил РФ у завданні ударів по мирних українських містах.
Читайте також: Бити по військових об’єктах РФ далекобійною західною зброєю: чи дадуть США дозвіл Україні — аналіз експертів