Росія трансформувала свої методи з часів Радянського Союзу і продовжує вести гібридну війну проти Заходу. Стратегічна мета РФ — дестабілізація світу для того, щоб вона сама могла зберегтися. Економіка Росії неконкурентоспроможна, тому Кремль намагається використовувати силу. Про це сьогодні, 5 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості” Олег Саакян.
“Росія, як і інші подібні дестабілізувальні режими, діє, мімікруючи під демократичні та правові механізми для дестабілізації своїх ворогів. Треба зрозуміти першу річ — Росія на війні. Вона в Україні напала на Європу. На фундамент, на якому стоїть західний світ, та частина світу, яка себе називає цивілізованою. І тому, звичайно, Росія зараз намагається розхитати самі основи. Так, як друге — їм цікаво, щоб відбулася перероздавання карт. Росія в інноваціях, демографії, політичному значенні та в багатьох інших є неконкурентною державою, доходячи до економіки. Для них важлива груба сила. І, відповідно, їм необхідно створити ті світові правила гри, які дозволили б Росії бути конкурентними”, — сказав він.
А це, пояснив політолог, — тільки нав’язування права сили замість сили права.
“І третє — тоді треба розчинити, як кислота зсередини, демократії і зробити їх нестабільними і показати, що це не Росія погана, а це, власне, новий тренд у світі: демократії чахнуть, вони неконкурентоспроможні. І Росії певною мірою це вдавалося робити, як і іншим дестабілізувальним силам із табору недемократичних держав: Північна Корея, Іран. Китай у цьому разі перебуває на прикордонні, він недемократична держава з того табору, але водночас зараз зацікавлений у тому, щоб світопорядок залишався сьогоднішнім і непорушним, інакше Китай може посипатися разом із ним як частини інтегрованого між собою глобального світу”, — каже Саакян.
За його словами, російська пропаганда подібна до кислоти, вона вже відрізняється від пропаганди XX століття.
“У XX столітті пропаганда боялася сумніву. Це було зіткнення картин світу, уявлень про те, яким має бути ідеальний світ — комуністичним зі своїми утопічними ідеалами, капіталістичним, і різні уявлення меншого масштабу. Сьогоднішня ж російська пропаганда постмодернова, навіть уже з елементами метамодерну, вона і є кислота. Вона не несе в собі картини світу, вона несе лише сумнів і каже: “Я не боюся сумніву, я його сію. Не вірте нікому”. Знищення довіри, дистанціювання громадян одне від одного та від інституцій — це і є ахіллесовою п’ятою демократії. Адже демократія неможлива, якщо між собою громадяни не спілкуються, не довіряють і не здатні домовитися. Інформаційні медіа для цього Росією були перетворені на засоби масової дезінформації та просто потоку брехні. Без різниці, наскільки він маячний, і не неважливо, щоб йому вірили. Необхідно просто, щоб інформації перестали вірити взагалі”, — розповів Саакян.
А далі — це робота спецслужб, які створюють інформаційно-психологічні операції (ІПСО), активні заходи, що мають залякати та спрямувати певну міграційну масу, наприклад, з однієї держави до іншої, створити політичну кризу, корумпуючи й підкуповуючи частину еліт, триггеруючи певні гострі теми.
“Тобто в цьому випадку Росія діє багаторівнево, і дестабілізація Європи для них — це стратегічна мета, яка відкриває можливість до того, щоб зберегтися. Адже інакше, якщо світ не котиться у прірву, то Російська Федерація є неконкурентною та такою, що вже програла від самого початку. Адже її глобальний вплив базувався багато в чому на радянській інерції. Росія посідала невідповідне своїй реальній міжнародній вазі місце в міжнародній політиці та в межах сфер впливу”, — резюмував Олег Саакян.
Читайте також: Гібридні методи: як Росія воює проти Європи (ВІДЕО)
Нагадаємо, раніше Саакян заявив, що Росія готова перейти від гібридних методів ведення війни проти Європи до прямого протистояння. Для країни-агресора велика війна — єдина можливість бути конкурентною і зберегтися.