Індія і Південна Африка віддаляються від Росії всупереч спробам Кремля зміцнити партнерство з цими державами. Про це заявив держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен напередодні візиту до країн Центральної Азії. Офіційні особи США сподіваються, що він допоможе переконати ці держави в тому, що вторгнення Росії в Україну становить для них загрозу, інформує FREEДОМ.
Дипломатичне турне країнами Центральної Азії держсекретар Блінкен розпочав із Казахстану. Під час зустрічі з президентом держави він наголосив на прихильності Вашингтона “незалежності, суверенітету і територіальній цілісності” Казахстану.
“Я підтвердив, що Сполучені Штати незмінно підтримують Казахстан, як і всі інші країни, у вільному визначенні свого майбутнього, особливо у зв’язку з тим, що минає рік відтоді, як Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну в безрезультатній спробі позбавити свій народ цієї свободи. Ми вітаємо те, що Казахстан продовжує приймати понад 200 тис. російських громадян, які залишили свою країну після початку війни президентом Путіним. І я дякую народу Казахстану за щедре надання Україні продуктів харчування, одягу, медикаментів та інших гуманітарних товарів”, — сказав Блінкен.
Зустріч держсекретаря США і президента Казахстану відбулася на тлі інформації про загарбницькі плани Москви щодо Казахстану. Глава держави Касим-Жомарт Токаєв подякував Вашингтону за підтримку.
“Ми побудували дуже хороші та надійні довгострокові партнерські відносини в багатьох стратегічно важливих галузях, як-от безпека, енергетика, торгівля та інвестиції. Тож ми готові розвивати цю співпрацю, і я ще раз вітаю ваш візит до Астани. І користуючись нагодою, я хотів би висловити нашу вдячність за постійну і тверду підтримку Сполученими Штатами нашої незалежності, територіальної цілісності та суверенітету”, — заявив президент Казахстану.
У межах візиту Блінкен також зустрівся з лідерами Узбекистану, Туркменістану, Таджикистану і Киргизстану. Кремль намагається посилити свій вплив на ці держави та “придивляється” до їхніх ринків і торговельних шляхів у спробі обійти західні санкції.
За словами представника Держдепу США, лідери країн у Центральній Азії знайшли сили та сміливість протистояти кремлівському впливу.
Це перший візит Ентоні Блінкена в регіон на посаді державного секретаря. Але експерти зауважують, що про гучні результати турне говорити поки що зарано.
“Я думаю, що це питання звірки годинників. Промацати ґрунт, подивитися, хто чим дихає, хто на що готовий піти. Найголовнішим результатом буде статус-кво, тобто зміна позиції, яка є, не збільшення підтримки Російської Федерації та не зміна позицій щодо війни, скажімо, в Україні на відносини з Китаєм”, — сказав кандидат політичних наук Ігор Петренко.
Країни Центральної Азії зайняли нейтральну позицію стосовно війни Росії проти України, попри давні зв’язки та багатосторонню залежність від РФ. Президент Казахстану минулого літа відкрито заявив Путіну, що його країна не визнаватиме незалежність самопроголошених “ДНР” і “ЛНР”.
Наразі у Вашингтоні вважають, що можуть запропонувати Центральній Азії співпрацю у сфері економічної взаємодії.
Читайте також: Криза в дипломатичних відносинах: розбіжності між Пекіном і Вашингтоном поглиблюються