Дерев’яні літаючі “газонокосарки”: особливості нового російського дрона обговорюємо з експертами

Дрон-камікадзе "Італмас". Фото: defence-ua.com

Російська армія почала запускати по Україні новий тип ударних безпілотних літальних апаратів (БпЛА), які можуть автономно ідентифікувати цілі. Дрони входять у повітряний простір України традиційно разом із ракетами.

У такий спосіб армія РФ намагається відволікти і виснажити українську систему протиповітряної оборони (ППО).

Особливості нових російських БпЛА

Окупаційні війська підключають до безпілотників чипи зі штучним інтелектом. Росіяни вже застосовують на фронті модифіковані дрони-камікадзе “Ланцет” — “Виріб-53”, їхньою головною метою є українська артилерія та броньована техніка на лінії фронту.

Як повідомив колишній інженер-випробувач конструкторського бюро “Антонов” Костянтин Криволап, слідом за “Виробом-53” у РФ випустили “Виріб-54”.

“Це дві незалежні одна від одної системи, виробляються вони так званим концерном “Калашников”, це приватне підприємство. Там всього лише 25% належить державі. Основний власник цієї групи – такий собі Олександр Захаров зі своєю сім’єю. Ці два “Вироби” заповнюють нішу між “Ланцетом”, який літав на 40-45 кілометрів і “Шахедом”, який літає досить далеко. Новий “Ланцет”, тепер буде літати на 70 кілометрів, і вже пробні запуски були зроблені”, розповів експерт.

Офіційної інформації про характеристики російського “ноу-хау” поки немає. Судячи з фотографій, які з’явилися в інтернеті, новий дрон — примітивний виріб із деталей, які можна замовити в онлайн-магазинах, зокрема, на китайському торговому майданчику AliExpress. Його особливістю є звук двигуна, схожий на звук газонокосарки.

“Про характеристики говорити важко. Можна сказати, хіба що засікли таку-то швидкість, вона у звичайному діапазоні “Шахеда”. За оцінками потужності двигуна і причепленої пластикової пляшки, то в повітрі він може перебувати 10-15 годин. І це, мабуть, усе. І може нести 5-10 кг навантаження, може 15″, зазначив Костянтин Криволап.

Двигун нового дрона схожий на мотор російського БпЛА “Италмас” або “Изделие 54” — розробку компанії, яка робить дрони-камікадзе “Ланцет”. Однак у безпілотників чимало і відмінностей. Дехто навіть припускає, що по Україні запускали якийсь новий дрон.

На думку експертів, примітивність і дешевизна конструкції не заважають дрону виконувати свою функцію — відвертати увагу української ППО від крилатих і балістичних ракет, виснажуючи запаси українських Повітряних сил.

Своєю чергою, військовий експерт, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман наголосив, що росіяни зосередилися на кількох моделях БпЛА, зокрема, “Ланцетах” і “Орланах”. За його словами, вони планують їх удосконалити для того, щоб у дронів були якості, які відповідають вимогам сучасної війни.

“Тут інша інформація насторожує. Вони почали виробляти якісь дрони, мало не “зроби сам” із фанери, з двигунами з AliExpress. Він не може нести велике навантаження вибухових речовин, але все одно це штука, яка літає, її важко перехоплювати. Вона може використовуватися як хибна ціль”, — сказав Гетьман.

Він припускає, що радіолокаційна станція може прийняти такий дрон із відбивальними пластинами за літак.

“Ми можемо його атакувати дорогою ракетою по фанері, зі зробленими з фольги відбиваючими поверхнями. Це досить небезпечно. Тому, найімовірніше, ці дрони будуть знищуватися мобільними групами з мінімальними фінансовими витратами… Те, що росіяни почали таке масове виробництво у великих кількостях, звісно, ускладнює завдання, але це не катастрофа”, — резюмував експерт.

Читайте також: Звук схожий на газонокосарку: Росія запускає по Україні новий тип ударних БпЛА — що відомо (ВІДЕО)

“Ноу-хау” від воєнпрому РФ в огляді експертів

Про нові російські безпілотники та про їхні можливості в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:

  • Костянтин Криволап, авіаційний експерт, колишній інженер-випробувач конструкторського бюро “Антонов”;
  • Іван Киричевський, експерт Defense Express;
  • Валерій Яковенко, співзасновник компанії DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій і робототехніки.

КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: До нових російських дронів не можна ставитися легковажно

— В окупантів — просте завдання: їм треба знищити нашу енергетичну інфраструктуру, вони бажають її просто вбити. Їм треба завантажити протиповітряну оборону так, щоб вона не могла відбивати ракети.

Ці завдання вирішуються на рівні дальнього радіусу дії системами Patriot і SAMP/T. Для того, щоб їх завантажити, посилають 55-ті болванки і фальшиві цілі. А на ближній радіус дії працюють “Шахеди”, яких їм, очевидно, зараз не зовсім вистачає. Туди треба спробувати використовувати якісь імітатори “Шахедів”.

Тому що, якби стояло завдання залетіти цим безпілотникам і щось у нас таємно непомітно підірвати або таємно кудись подивитися, то тоді б не було цих відбивачів. А раз є відбивачі, то це ніби “запрошення” стріляти.

Найпростіші модулі зібрали в купку — воно літає. Але головне, що воно виконує цю функцію. І тому не можна до них ставитися легковажно.

А крім того, на цих безпілотниках можуть бути встановлені і якісь засоби спостереження або навіть вибухові пристрої. Тому все одно треба їх збивати і бажано якомога дешевшим способом.

А те, що на них ставлять кутові відбивачі для підвищення помітності, говорить тільки про те, що вони хочуть активувати нашу систему ППО. І ось ці блоки для супутникового зв’язку почали виявляти на уламках “Шахедів”. Ідея полягала в тому, що цей модуль посилає постійний сигнал позиціонування дрона в просторі. І коли він перестає посилати цей сигнал, тобто, коли його збивають, значить, це зона виявлення ППО, і там літати небезпечно.

І я не здивуюся, якщо наші судмедексперти, які займаються розбиранням цього дрона, виявлять, що він виконував досить серйозні розвідувальні функції.

ІВАН КИРИЧЕВСЬКИЙ: Новими дронами росіяни намагаються посилити загрозу, яку несуть “Шахеди”

— Збиті дрони нового типу в офіційних фотографіях Сил оборони України були помічені ще з травня 2023 року. Якщо бути точним, то 4 травня 2023 року командування Об’єднаних сил повідомило, що тоді вже наші бійці вперше збили специфічний дрон. І до того моменту кілька днів точилися розмови про те, що росіяни намагаються спалити наші пости протиповітряної оборони подібними безпілотниками.

Виходить, що росіяни тільки за пів року з такими кустарними безпілотниками змогли вийти на рівень, щоб треба було визнавати цю загрозу офіційно. Тобто, росіяни змогли налагодити виробництво деякої кількості простих БПЛА, які можуть виконувати або розвідувальні завдання, або завдання камікадзе.

Росіяни акцентують, що характеристик “Італмас” вистачить у кращому разі, щоб це був такий укрупнений аналог “Ланцета” як засіб на полі бою, але для не ударів по інфраструктурі України. Де у росіян виходить, вони застосовують технології на рівні авіамодельного гуртка, але це не завжди дає бажаний результат.

Найяскравіший приклад технології на рівні авіамодельного гуртка — це “Ланцет”, другий за масовістю російський безпілотник після “Шахеда”. На ньому використовується імпортний чеський електромотор, який якраз підходить для іграшкових літачків на п’ять кілограмів.

Щоправда, “Ланцет” важить 12 кілограмів. Росіяни проявили інженерну гнучкість, вставивши двигун на п’ять кілограмів на дрон, який важить 12 кілограмів. Плюс там теж присутні елементи ручного складання.

Але ті, хто стверджують, що такий фанерний дрон можна зібрати як конструкцію зі складною електронікою, нехай це продемонструє на практиці.

Ця історія з літаючими “газонокосарками” — дуже специфічна, неприємна і хвилююча. Виходить, що їх робить якийсь маніяк, який явно зациклений на авіаційних технологіях зразка 20-30-х років минулого століття, коли ще була в ходу авіаційна фанера і поршневий двигун.

Але говорити про те, що саме цей безпілотник становитиме якусь принципово нову загрозу, м’яко кажучи, занадто рано. Цими дерев’яними дронами росіяни можуть хіба що намагатися посилити існуючу загрозу, яку несе “Шахед”.

ВАЛЕРІЙ ЯКОВЕНКО: Поставити виробництво дронів на потік і при цьому залежати від західних компонентів — нереальна історія

— Я вважаю, що це обладнання може мати видатні технічні характеристики в презентації та в якійсь маркетинговій комунікації. Але коли мова заходить про практику, то ми 100 разів уже бачили, що за бажаними цифрами опиняються не зовсім бажані результати й взагалі невідповідність результатів тому, що може демонструватися публіці.

Модифікувати будь-яке обладнання, не маючи стабільного доступу до західних технологій, — про це не йдеться. У кожному дроні є західні компоненти. І відсутність лише одного компонента з великого переліку робить марною абсолютно всю одиницю обладнання.

Тому у форматі того, що санкції працюють і стають дедалі жорсткішими з кожним тижнем, обіцяти та гарантувати, що якісь дрони будуть з’являтися, дуже сумнівно.

Тому що виробляти дрон або зібрати якийсь комплект —  це одна історія, а поставити все на потік і залежати при цьому від усіх можливих західних компонентів — це ж звучить як нереальна історія.

Дуже розраховую, що звуків “мопедів” ми не почуємо над Україною, що всі вони будуть збиватися ще на підльоті до кордону, а краще прямо на місці зльоту.

Те, що це обладнання терористичне, і воно не робить погоди й жодним чином не змінює ситуацію на полі бою, теж факт.

Усе обладнання, яке використовується, іранського походження або будь-якого іншого. А країна-терорист використовує його виключно проти мирних міст і мирних людей, щоб залякувати їх. А з терором потрібно боротися на всіх фронтах, зокрема посилюючи санкції і відстежуючи всі компоненти, які можуть брати участь у складанні подібних дронів.

Читайте також: Іран модернізує Shahed: чи стали небезпечнішими ці дрони-камікадзе, відповіла Гуменюк

Прямий ефір