Депортація українських дітей — це усвідомлена стратегія Росії щодо заволодіння майбутнім потенціалом країни, що розпочалася ще до повномасштабної війни у 2022 році. Про це сьогодні, 24 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила виконавча директорка “Східної правозахисної групи”, адвокатка, правозахисниця Віра Ястребова.
“Російська Федерація почала депортацію дітей з тимчасово окупованих територій ще перед повномасштабним вторгненням у лютому 2022 року. Це усвідомлена стратегія саме щодо заволодіння українськими дітьми як майбутнім потенціалом країни”, — сказала вона.
Правозахисниця нагадала, що з 2019 року освітні стандарти на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України було приведено у відповідність до стандартів країни-агресора.
“Російська Федерація адресує свій агресивний вплив на дітей, зокрема й у сфері освіти, на дітей, які перебувають в окупації”, — наголосила Ястреба.
Вона також розповіла, що після видачі ордерів на арешт російського диктатора та уповноваженої при президентові Росії з прав дитини Марії Львової-Бєлової, Москва змінила процедуру депортації дітей з тимчасово окупованих територій України.
“Зараз так звані прийомні сім’ї приїжджають на окуповані території, де через банк даних дітей-сиріт оформляють відповідні документи на місці і потім вирушають на місце свого основного проживання… На мій погляд, президент України Володимир Зеленський продемонстрував, що означає бути гарантом Конституції. Попри бойові дії та воєнний стан, він переконав партнерів, які можуть чинити тиск і можуть домагатися повернення українських дітей і, що найголовніше з території Росії, звільняти наших маленьких заручників”, — підсумувала Віра Ястребова.
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.
Читайте також: Повільно, складно, трагічно: як ордер на арешт Путіна вплинув на повернення депортованих українських дітей