“Об’єднані заради правосуддя” — так називається міжнародна конференція, яка відбудеться в Канаді 20 листопада 2023 року, передає FREEДОМ.
Представники міжнародних організацій, дипломати, юристи та провідні експерти приїдуть до Торонто, щоб обговорити механізм притягнення до відповідальності Росії за воєнні злочини проти українських дітей. Серед організаторів заходу — Офіс генерального прокурора України, Посольство України у Канаді та Міністерство закордонних справ Канади. Конференція має на меті посилити міжнародний тиск на Москву, щоб вона негайно повернула незаконно депортованих українських дітей. У Російській Федерації маленькі українці зазнають психологічного тиску, наголошують правозахисники. Права дітей систематично порушують.
У лютому 2023 року в Орловській області у Наришкінській школі-інтернаті урочисто відкрили меморіальну дошку на честь випускника Раміса Ісаєнка. Восени 2022 року його завербували у ПВК “Вагнер” прямо в колонії, де він відбував черговий — третій — свій термін. Через два місяці Ісаєнко загинув на війні проти України. На відкритті меморіальної дошки були й українські діти, яких російські окупанти незаконно вивезли з Донецької області до Росії.
Українських дітей, яких Росія позбавила мирного життя, рідного дому та родини, окупанти змушують писати листівки та готувати подарунки так званим “героям СВО” — учасникам війни проти України.
Все це частина загальнодержавної політики, впевнені експерти. Так зване патріотичне виховання, а, по суті, пропагандистська ідеологічна обробка дітей — один із пріоритетів режиму. Але особливо важливо для Кремля спробувати змінити свідомість українських дітей — навіяти їм, що той, хто напав на їхню країну та вбив їх рідних та близьких, не ворог, а захисник. Змусити забути рідну мову та культуру.
“От скрізь зараз таке проводиться і діти повинні брати в цьому участь, не можуть відмовитися, як правило. І це частина загальної програми всеросійської з патріотичного виховання”, — каже Катерина Бонч-Осмоловська, журналіст видання “Важливі історії”.
Журналісти “Важливих історій” змогли ідентифікувати сімох дітей, яких російські окупанти вивезли з території Донецької області та помістили до Наришкінського інтернату. Ці діти внесені до Всеросійського банку даних дітей-сиріт. Їх, як і багатьох інших вкрадених маленьких українців, можуть незаконно передати до російських прийомних родин. Для деяких із прийомних батьків у Росії — це свого роду бізнес, кажуть правозахисники.
“Ресурсна мати — це термін, який ми використовуємо тому, що його використовують російські агенти. Ресурсна — означає названа мати, у якої під час виховання, під опікою перебуває одразу кілька дітей. Тобто для неї фактично це бізнес, бо така мати отримує гроші від федерального, регіонального бюджету та отримує різні заохочення”, — каже Катерина Рашевська, адвокат Регіонального центру прав людини (RCHR).
Україна активно працює над розширенням міжнародної підтримки у поверненні викрадених Росією дітей. Одна з ініціатив Києва пропонує визначити державу-покровителя України. Відповідно до норм міжнародного гуманітарного права, консули цієї країни на території Росії зможуть надавати послуги громадянам України.
“Майже всі країни готові приєднатися до ініціативи повернення українських дітей. Проте проблема полягає у небажанні Росії повертати їх. Катар вже є однією з перших країн, яка активно сприяла поверненню українських дітей із РФ і готова продовжувати це робити. Крім того, вона привселюдно підтвердила свою готовність. Також йдеться про приєднання інших країн, включаючи Ватикан, ПАР та країни Європейського Союзу”, — розповів Дмитро Лубинець, уповноважений Верховної Ради України з прав людини.
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.