Депортація чи евакуація: відмінність пояснив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Незаконне переміщення українських дітей росіяни називають їхнім “порятунком”. Однак між евакуацією та депортацією є суттєві відмінності. Про них сьогодні, 23 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

Він пояснив, що евакуація здійснюється для збереження життя, здоров’я та безпеки людини, в цьому випадку дитини, та її головною відмінністю від депортації є добровільність та вільна можливість повернутися назад. Переміщення Росією українців, зокрема дітей, цим критеріям не відповідають: щонайменше є елементи примусу, а також утримання там, куди людей було вивезено. Це і є депортація.

“Ситуація, наприклад, з окупацією Маріуполя і тим, що відбувалося, саме вказувала на бажання не допустити евакуації в Запоріжжі, на українську контрольовану територію… Хитрий план із завантаження в автобуси та ніби вивезення з території Маріуполя, де велися бойові дії, на території, наприклад, так званої “Донецької народної республіки” або в Крим під приводом порятунку. Це також один зі способів депортації”, — коментує гість ефіру.

Павліченко також звертає увагу, що Росія жодним чином не інформувала Україну про те, кого і куди вивозила, включаючи переміщення дитячих будинків та інших соціальних установ із дітьми, які перебували під опікою Української держави.

“Цей процес і називається депортацією, тому що наближається за своїми характеристиками до примусового переміщення цілих груп населення з неможливістю добровільно виїхати та повернутися в силу різних чинників. Діти, наприклад, не можуть самостійно ухвалити рішення про те, що вони можуть повернутися. Крім того, немає інформації про те, куди вони можуть повернутися, в який спосіб. І найпростіше — відсутність матеріальних засобів. Тому що у дитини, яка перебуває всередині якоїсь соціальної установи, дуже обмежена кількість коштів. Навіть якщо вона вийде і спробує втекти звідти, були такі приклади, досить складно евакуаційний процес зробити самому, без зовнішньої підтримки, без матеріальних засобів, можливості переміщатися і без документів, крім усього іншого”, — пояснив Олександр Павліченко.

Читайте також: З маленьких українців роблять “росіян” — аспекти незаконних депортацій (ВІДЕО)

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір