Деокупація, репарації та трибунал: коли Зеленський та Путін можуть сісти за стіл переговорів

Володимир Зеленський та Володимир Путін. Колаж: tsn.ua

Україна погодиться вести переговори з Росією лише за виконання керівництвом РФ чотирьох умов: виведення російських військ з усієї окупованої української території, дотримання норм міжнародного права, повна фінансова компенсація за заподіяні Україні руйнування та міжнародний трибунал над військовими злочинцями.

Такі вимоги для РФ озвучив президент України Володимир Зеленський у відповідь на заяву Володимира Путіна, що Росія нібито готова до переговорів з Україною.

Глава держави наголосив, що такі заяви російського президента є відвертою брехнею.

“Це абсолютно шалена впертість господарів нинішньої Росії — найкращий показник, що так само брехливо і все, що вони розповідають деяким іноземним лідерам про свою нібито готовність до переговорів. Коли хтось думає про переговори, він не шукає, як обдурити всіх навколо, щоб послати ще десятки чи сотні тисяч людей у ​​м’ясорубку — як мобілізованих чи у вигляді якихось найманців. І дуже добре, що світ сприймає російську риторику так, як вона заслуговує, а саме як брехня”, — пояснив президент.

Крім того, Зеленський також заявив, що не візьме участь у міжнародному саміті “Великої двадцятки” (G-20), який пройде на індонезійському острові Балі 15 листопада, якщо на ньому буде присутній президент Росії Володимир Путін.

“Не стежу за участю інших на саміті “Двадцятки”. Позиція моя особиста і позиція України полягала в тому, що якщо лідер Російської Федерації братиме участь, то Україна не братиме участі. Подивимося, як буде в майбутньому”,— сказав Зеленський.

Умови для переговорів

Як зазначив голова Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк, Зеленський чітко вказав на переговорні позиції з урахуванням нинішніх військових реалій. За його словами, у цьому полягає головна відмінність України від Російської Федерації, яка постійно висуває ультиматуми. Перша позиція для переговорного процесу — повне виведення російських військ із усіх тимчасово окупованих територій України, включаючи Крим.

“Президент Зеленський, навпаки, окреслив переговорну позицію, виходячи з військової ситуації на фронтах. Ми не хочемо повторення. А для того, щоб цього не сталося, необхідно вивести російські війська з усієї окупованої території України. Інакше це буде виглядати як чергова лінія поділу. так було 2014 року, після чого 2022-го розпочався другий етап великої війни зі знищення української державності”, — сказав Подоляк.

Глава ОПУ нагадав, що Росія постійно нехтує нормами міжнародного права, дотримання якого Зеленський назвав другою умовою ведення переговорів.

“Росія зневажає міжнародне право та міжнародне гуманітарне право. Тобто що таке повернення до статуту ООН — це означає, що Росія повинна дотримуватися конкретно міжнародного права, яке чітко трактує такі речі: не можна в односторонньому порядку увійти, вдертися на чужу територію та в односторонньому порядку визнати, що це твоя територія”, — пояснив Подоляк.

Радник вважає, що Російська Федерація не повинна бути членом міжнародних інституцій із правом голосу чи з правом блокування. За словами Подоляка, РФ продовжує руйнувати міжнародні інститути, знищувати їхню репутацію і не дозволяє на дипломатичних рівнях розв’язувати складні проблеми. Зокрема, в ООН Росія, як запевняє чиновник, завжди виступає із блокуванням ініціатив, які мають упорядкувати взаємні відносини, особливо у кризових регіонах — Близький Схід, Африка та інші.

Водночас як наголосив Подоляк, Росія використовує G20 виключно для просування свого права на ведення терористичної війни.

“Ми очікуємо від партнерів такої самої позиції, як Україна: не може країна, яка веде сьогодні активну масштабну війну за захоплення України — а Путін неодноразово говорив, що Україна не повинна існувати як держава — перебувати в клубі цивілізованих країн. Тобто Росія повинна Росія не повинна сприйматися як країна, з якою можна мати договірні відносини, Росія не повинна сприйматися як країна, яка не нестиме відповідальності й може блокувати відповідальність за ті чи інші свої дії, у тому числі воєнні злочини на території України”, — підкреслив Подоляк.

Щодо решти двох пунктів, які має виконати Росія, то вони також є обов’язковими для проведення переговорів України та РФ. Вони стосуються грошової компенсації за ту шкоду та руйнування, які принесла Росія в нашу країну, а також справедливої відплати для військових злочинців, руки яких по лікоть в українській крові.

“Це означає, якщо ви зруйнували нам структуру, наприклад, енергетичну, ви за це платите. Якщо ви руйнуєте місто, зруйнували місто Маріуполь, ви за це платите. Якщо ви завдали ударів по наших центрах міст, наприклад, Чернігів, Харків зруйнували — ви за це в повному обсязі сплачуйте, включаючи квартири, будинки, бізнеси людей. І, нарешті, ключовий пункт — військові злочинці мають пройти через процедуру спеціального трибуналу, інакше ці військові злочинці масштабуватимуться в рамках інших країн і в тій же Росії”, — зазначив він.

Подоляк додав, що жодних переговорів щодо майбутнього України ніхто без участі самої України вести не може.

“Немає жодних переговорів про Україну без України. Немає жодного тиску на адміністрацію Зеленського, немає жодних домовленостей за спиною президента України. Це дуже важливо. Україна формує сьогодні переговорну повістку точно, чітко та конкретно. Тому що у світі, серед серйозних політичних еліт, серед серйозних політичних партій є абсолютно точне розуміння, що Росія не пропонує жодних переговорів. Росія намагається просунути свій ультиматум або намагається отримати оперативну паузу. Для того, щоб встигнути підготувати ті чи інші обсяги резервів і продовжити експансію далі в Україні”, — резюмував Подоляк.

Реакція на заяву Путіна у світі

Чи погодиться Україна до переговорів із країною-окупантом? Як у світі сприймають слова Путіна щодо готовності вести переговори з Україною? Коли Зеленський має сісти за стіл переговорів із Путіним? На ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли експерти.

Заява про готовність вести переговори з Україною пролунала з вуст Путіна наприкінці жовтня під час його виступу на дискусійному клубі Валдай. Він заявив, що Росія нібито готова до переговорів, але “відновлення мирного діалогу залежить безпосередньо від України”.

“Питання не в нас. Ми ж багато разів сказали, що ми готові до переговорів. І я, нещодавно виступаючи в Кремлі, публічно ще раз про це згадав. Але керівники київського режиму вирішили не продовжувати переговорів з Російською Федерацією. Щоправда, вирішальне слово за тими, хто реалізує цю політику — у Вашингтоні. Дуже просто розв’язати цю проблему: дати відповідний сигнал до Києва, що вони мають поміняти свою позицію і прагнути розв’язувати ці проблеми мирним шляхом”, — сказав Путін.

Як зазначив російський правозахисник, журналіст Марк Фейгін, наразі немає офіційного підтвердження, що Російська Федерація планує провести переговори з Україною.

“Я поки що не бачу жодної можливості для переговорів, а вона має бути ясно оформлена у вигляді якогось публічного меморандуму чи заяви з боку Москви. А нічого, окрім готовності до переговорів, ми не чуємо. Цього вже недостатньо для тієї ситуації, яка є. Зрозуміло, що до саміту “Великої двадцятки” це буде звучати постійно. Путін потребує саме цих переговорів, причому не просто переговорів, а переговорів, які призведуть до того, що Захід дійсно вплине на Київ і змусить вступити в переговори про перемир’я. сам Київ, тому що від нього залежить продовження наступу до ЗСУ, війна тощо”, — прокоментував заяву Путіна Фейгін.

Правозахисник вважає, що особливих важелів для впливу на Володимира Зеленського щодо проведення переговорів з РФ на сьогодні немає.

“Особливих можливостей для тиску на Зеленського я не бачу, та й не бачу мотивів, принаймні поки що. Бо якщо йдеться про зміну риторики, то і президент Зеленський, і Михайло Подоляк багато разів говорили, що переговори можливі, але для цього треба виконати умови, але в такій пропорції, яку має визначати сам Київ, сама Україна, про яку Україна вже 10 разів висловилася. Вимагати треба від Москви, а чого від Києва вимагати? Москва має зробити кроки, які будуть стимулювати всіх учасників до переговорів. А що Київ має зробити, що? Припинити наступ, припинити обстріли? Що він має зробити?”, — пояснив Фейгін.

Російський політичний аналітик, головний редактор порталу After Empire Ольга Курносова переконана: у своїй промові на “Валдаї” Путін натякає, що готовий до переговорів не із Зеленським, а із президентом США Джозефом Байденом.

“Про це він говорить фактично прямо. Більше того, вся його мова — це нагромадження логічних нестикувань і дірок. Він каже, що єдиний гарант українського суверенітету — це Росія. Тобто, що ми дамо, то Україна й матиме, тому що Україна не є справжньою державою, ми самі її створили… Ну, тобто якщо все у твоїх руках, тоді виводь війська, що ще потрібно?.. Якщо ти сам говориш про те, що весь український суверенітет у руках Росії, чому ж тоді ти нічого не робиш, щоб війна припинилася? Давайте подивимось, де тут логіка, і її тут немає, звичайно ж”, — розповіла Курносова.

У Єврокомісії промову Путіна на Валдайському форумі назвали “оруеллівською” з натяком на роман-антіутопію про тоталітарне суспільство англійського письменника Джорджа Оруелла “1984”. Про це заявила прессекретар Європейської служби із закордонних справ та політики безпеки Набілла Мослі.

“Як на мене, цю промову не можна назвати інакше, як “оруелівською”. У промові Путіна неправильне — це правильне, правильне — це неправильне. Правда — це неправда, а неправда називається правдою. Дозвольте нагадати про деякі факти. Це Росія веде протиправну, неспровоковану агресивну війну проти України. Це російські збройні сили стоять за звірствами в Сирії та військовими злочинами проти цивільного населення в Україні. Це Росія кричуще порушує міжнародне законодавство та хартію ООН. Ці дії Росії загрожують миру та безпеці не лише в Європі”, — наголосила Мослі.

Радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван під час свого візиту до Києва заявив, що переговори з Російською Федерацією можливі лише після повної деокупації України. На спільному брифінгу із главою Офісу президента України Андрієм Єрмаком американський чиновник назвав умови Росії неприйнятними.

“Якщо ви подивіться на заяви різних російських посадових осіб, вони починаються з того, що Росія залишає за собою території, які вона анексувала. Як на мене, це неприйнятно. Це неприйнятно відповідно до Статуту ООН, який не дозволяє захоплювати територію силою. Росія почала війну, і вона її може легко зупинити, припинивши окупацію. І саме це вона має зробити на наш погляд”, — констатував Салліван.

Переговори України та Росії у прицілі західних ЗМІ

Питанню проведення переговорів між Україною та Росією присвятили свої матеріали низка західних засобів масової інформації.

Так, минулого тижня американська газета The Washington Post опублікувала матеріал, в якому йдеться про те, що адміністрація Байдена нібито підштовхує Зеленського до переговорів з Путіним. За інформацією видання, низка офіційних осіб США закликають президента України сісти за стіл переговорів, щоб зберегти підтримку урядів тих країн, які побоюються економічних та соціальних наслідків затяжної війни.

Зокрема, як зазначає The Washington Post, відмова Зеленського від переговорів із Путіним викликала серйозні побоювання в деяких державах Європи, Африки та Латинської Америки.

Шведсько-американський економіст, дипломат, старший науковий співробітник Atlantic Council Андерс Аслунд вважає, що влада США таким чином дає зрозуміти Україні, що вона має показати своє вміння обговорювати переговори на своїх умовах.

“Важливо, що в цій статті згадується про те, що президент Зеленський сказав, що не вестиме переговори з Путіним. Але американці запитують: “Може, це потрібно трохи м’якше сказати й так само м’якше розмовляти з ним?”. Так я інтерпретую цю статтю… Але ви самі бачили, як Путін сказав: “Я готовий вести переговори про все, але, звичайно, ці чотири області належать Росії зараз. Ми не обговорюватимемо цього”. Це означає, що Путін сказав, що він готовий для переговорів. Насправді він теж сказав, що тут нема про що розмовляти”, — переконаний Аслунд.

На його думку, зараз американцям трохи ніяково через те, що Україна зараз виглядає у більш невигідному світлі, ніж Росія.

“Це насправді, звичайно, не так. Українська позиція припускає, що Україна отримає назад усю свою територію. Я сюди додам і Севастополь, тому що Севастополь — це причина, чому Росія так легко могла взяти Крим у 2014 році… І треба отримати назад тих українців, які депортовані до Росії. І, звичайно, репарації теж треба вимагати. Українська позиція залишається ясною та прозорою кілька місяців. І коли все це буде зроблено, тоді ми можемо домовитися”, — констатував Аслунд.

У свою чергу, видання The Wall Street Journal (WSJ) опублікувало матеріал, який також має відношення до можливих переговорів України та Росії. У ньому повідомляється, що протягом останніх місяців Джейк Салліван проводив конфіденційні бесіди із головними помічниками Володимира Путіна. Зокрема, Салліван нібито розмовляв із радником Путіна із зовнішньої політики Юрієм Ушаковим та секретарем Ради безпеки РФ Миколою Патрушевим.

Як зазначає видання, у такий спосіб радник Байдена намагається знизити ризик загострення війни РФ та України, а також застерегти Москву від застосування ядерної чи іншої зброї масової поразки.

Після виходу публікацій The Washington Post та WSJ радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк написав у своєму Twitter, що Україна завжди відкрита до переговорних процесів.

“Важливо: Україна ніколи не відмовлялася від переговорів. Наша переговорна позиція відома та відкрита. Спочатку РФ виводить війська з України, далі — все інше. Чи готовий на це Путін? Очевидно, що ні. Тому ми конструктивні у нашій оцінці, що говоритимемо з наступним лідером Росії”, — повідомив Подоляк.

Тему потенційних переговорів між Україною та Росією торкнулися також статті італійської газети la Republika. Автори матеріалу стверджують, що деокупація Херсона стане переломним моментом у війні Росії проти України та дозволить Києву вести переговори з росіянами з позиції сили.

За інформацією видання, зараз у НАТО переважає думка, що Україні доцільно розглядати питання переговорів із РФ після того, як українська армія звільнить тимчасово окупований Херсон, тобто коли військова перевага України над Росією стане очевидною.

“Згідно з останніми аналітичними матеріалами НАТО, зіткнення в цьому районі набуває не тільки стратегічного з військового погляду значення, а й політичного, і дипломатичного. Тому що перемога над російською армією в місті, що є одним з найважливіших воріт до Азовського моря і Криму, може означати конкретну можливість започаткування перших реальних переговорів із Москвою. Саме з цієї причини із США через Брюссель українському уряду передають: коли Херсон буде повернуто, тоді можна розпочинати переговори. З позиції сили, а не слабкості”, — йдеться у матеріалі видання.

У тому, що переговори з Російською Федерацією необхідно проводити лише після звільнення всіх окупованих українських територій, впевнений також голова громадської ліги “Україна — НАТО” Сергій Джердж.

“Я думаю, що після деокупації Херсона ще трішки потрібно буде почекати, щоб звільнити Луганськ, наприклад. Потім, можливо, вже сісти за стіл переговорів. А ще краще, коли українська армія повністю звільнить українську територію і потім, можливо, спільно з партнерами можна закликати Росію до відповіді щодо виплати репарацій за завдану шкоду нашій державі”, — зазначив Джердж.

Як вважає військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір” Олександр Коваленко, переговори в цьому випадку більше потрібні Росії, а не Україні.

“Якщо говорити про переговори, то це більше наратив, який намагається всіляко нав’язувати саме російська сторона. Це їм потрібні переговори, це їм потрібна пауза для відновлення сил та боєздатності своїх підрозділів. Це вони затягують у цю заморозку конфлікту. І те, що la Republika опублікувала цей матеріал — офіційної заяви, наприклад, президента України про готовність України до якихось переговорів я не чув. На сьогодні практично кожна офіційна особа заявляє з української сторони про те, що наша мета — це вихід до міжнародно визнаних кордонів 1991 року, а потім уже можна розпочинати переговори. Однією з умов яких, звичайно ж, буде визнання Росії капітуляції, виплата репарації”, — резюмував експерт.

Прямий ефір