День вишиванки: чому Кремль боїться української ідентичності (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Житель Херсона Григорій — головний герой вірусного відео річної давності. У вишиванці та під патріотичні пісні він проїхав вулицями окупованого тоді Херсона, повідомляє FREEДОМ.

“У мене день народження 3 липня. Вирішив зробити для орків подарунок. Одягнути вишиванку та їхати у вишиванці з піснями. Було навіть таке, що орки самі кидали мені гроші. Не знаючи, навіщо і чому вони кидають. Я, правда, теж у них не питав”, — згадує Григорій.

Чоловік каже, що тоді його вчинок подарував надію мешканцям окупованого міста. На час перформансу до звільнення Херсона залишалося ще 5 місяців. Вже після акції у вишиванці Григорія помітила та почала загрожувати окупаційна влада міста. Чоловік був змушений виїхати до Запоріжжя. Григорій упевнений, що вишиванка — це той оберіг, який допоміг так довго прожити та благополучно вибратися з окупації.

“Ви знаєте — для мене це все те, що пов’язане із Україною. І на День вишиванки я замість тільника теж одягну вишиванку. Але — з беретом”, — каже Григорій.

Саме вишиванка була і залишається одним із маркерів української культури на окупованих територіях. Їх дбайливо зберігають ті, хто чекає на повернення української влади та самобутності. І саме на символи української культури так люто полюють окупанти.

“Мама працювала у сільській раді, і деякі речі, також і вишиванку, вона взяла з роботи і в себе зберегла… Я навіть не знала, що вона має вишиванку. А вже коли був день вишиванки 2022 року, то вона сфоткалася та надіслала мені фото. Швиденько, щоби ніхто не бачив, ніхто не впізнав. Це було фото для мене, для своєї сім’ї, для сина”, — розповідає Мілана, мешканка тимчасово окупованої території.

Національна символіка допомагала пережити окупацію і Владу з Вікторією. Глава сім’ї — військовий, який ще з 2014 року захищав країну від російської агресії.

Родина Влада, перебуваючи в окупованому Херсоні, зберігала українську символіку. Російські силовики, які приходили з обшуками, вишиванки знаходили. Але все ж таки акцентували увагу на іншому.

Звісно, частину національної символіки сім’ї довелося сховати. Закопані на городах, заховані у найнадійніших місцях вишиванки, прапори та медалі дочекалися визволення Херсона восени минулого року.

Сімейна стара вишиванка, просочена енергетикою поколінь — це те, що допомагає навіть у найважчі дні життя, вважає родина. Зокрема завдяки українському національному одягу вони змогли пережити окупацію. І впевнені: на інших окупованих територіях вишиванки також допомагають українцям чекати на звільнення.

Нагадаємо, у травні в Україні відзначають Всесвітній день вишиванки. Свято щороку проходить у третій четвер травня. У 2023 році День вишиванки — 18 травня. Це поки що неофіційне свято. Ідею провести свято у 2006 році запропонувала студентка Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. Спочатку цього дня вишиванки носили лише кілька десятків студентів та викладачів, але згодом свято стало всеукраїнським, а потім і всесвітнім.

Прямий ефір