Сьогодні, 26 лютого, в Україні — День спротиву російській окупації Криму і Севастополя. 9 років тому росіяни зробили спроби захопити півострів. 20 лютого війська РФ почали висадку в Криму і до 26 лютого більшість установ уже перебували під їхнім контролем. 26 лютого 2014 року під стінами Верховної Ради АР Крим зібралися тисячі кримських татар, українців і представників інших національностей, аби заявити всьому світу про цілісність України, інформує FREEДОМ.
16 березня 2014-го на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу так званий “референдум” про статус півострова. Міжнародні організації визнали анексію Криму незаконною, ввели санкції. Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.
Сьогодні деокупація і реінтеграція півострова — найважливіші виклики, що стоять перед Україною, заявила представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева в інтерв’ю виданню “Крим.Реалії”. За її словами, відновлення контролю України над анексованим півостровом — не тільки політичне завдання, але й економічне. Для цього було розроблено Стратегію економічного відновлення Криму, інтегровану до загального Плану післявоєнної відбудови України.
24 лютого, у річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну, невідомі підняли український прапор у центрі Севастополя — на головній площі міста.
“Поки Росія виснажує свої запаси, Україна, по суті, має безмежний потенціал у вигляді допомоги колективного Заходу, який однозначно налаштований тільки на перемогу України в цій війні. А вона не може бути повною без повернення контролю над Кримом. Тому Крим, я впевнена, будуть брати, і станеться це вже цього року”, — вважає кримчанка Зарема Сеітаблаєва.
23 лютого партизани з руху “Атеш” взяли на себе відповідальність за руйнування частини залізничної колії за 12 км від окупованого Сімферополя. Зараз рух там заблоковано.
Того ж дня на російських радіостанціях в анексованому Криму несподівано пролунало звернення керівника Головного управління розвідки Міноборони України Кирила Буданова. Його промову і Гімн України передавали радіо “Спутник в Крыму” і радіо “Вера”, а також низка районів півострова. Обидві радіостанції входять до корпорації “Газпром-Медіа-Радіо”, а перша також є частиною медіагрупи “Россия сегодня”.
24 лютого під час пресконференції для іноземних та українських ЗМІ президент України Володимир Зеленський повідомив про підготовку до повернення анексованого Криму.
“Від нас усіх це залежить. Є військові кроки, ми до них готуємося. Ми готові морально. Ми готуємося технічно, зброєю, посиленням, формуванням бригад, формуванням бригад наступу різної категорії і різного характеру. Відправляємо людей на навчання, не тільки в Україні, але й на майданчиках інших держав”, — заявив Зеленський.
У Києві продовжують опрацьовувати першочергові кроки, які має зробити держава після деокупації Криму. Вони, за словами Таміли Ташевої, необхідні для відновлення контролю над регіоном і створення сприятливих умов для життя людей.
Найближчим часом план буде представлений центральним органам влади для фінального затвердження та реалізації.
“Усі громадяни Росії, які незаконно потрапили на територію України, є учасниками злочину й повинні покинути Крим. Вони усвідомлювали, що здійснюють незаконну дію, їдуть на окуповану територію, а колонізація окупованої території та незаконне переміщення місцевого населення відповідно до IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни — воєнний злочин. Таких громадян, за різними даними, від 500 до 800 тис.”, — повідомила Ташева.
Російські колаборанти вже відчувають майбутній наступ українських військових і майбутню деокупацію півострова, розповів заступник постійного представника президента України в Криму Денис Чистиков.
“Окупант уже усвідомлює, що Крим буде звільнено. Тільки тут питання — ціна звільнення і час, за який це відбудеться. Крім того, рухи в Криму, які існують, почали активно проявляти себе вже після 24 лютого. Вони заявляють про значну підтримку на тимчасово окупованій території Криму. Так, синьо-жовта стрічка говорить про те, що їх уже понад 5 тис.”, — сказав Чистиков.
До 2021 року кримське питання намагалися вирішити виключно дипломатичним шляхом. Але міжнародна спільнота вважала, що це буде нескоро.
Читайте також: Що більше Росія усвідомлює, що втрачає Крим, тим сильніші впроваджує репресії, — Чубаров