Щорічно у четверту суботу листопада в Україні та світі вшановують пам’ять жертв Голодоморів. У вікнах мільйонів українців сьогодні, 26 листопада, горять свічки — на згадку про тих, чиє життя забрала створена комуністичним режимом трагедія, інформує FREEДОМ.
План хлібозаготівель на 1932 рік — невелика брошура на кілька сторінок, яка стала смертним вироком мільйонам українців. Від штучного голоду на території України у 1932-1933 роках померли від 3 до 3,5 мільйонів людей. Кількість жертв у всьому Радянському Союзі оцінюють у сім мільйонів. Історики впевнені, влада СРСР на чолі зі Сталіним створила масовий голод навмисне, щоб придушити український національно-визвольний рух.
“Комуністичний режим в Україні розпочав свою каральну операцію проти українців як національної групи. Опору цієї групи боявся Сталін. Весь комуністичний режим боявся, що українці повстануть і здобудуть незалежність. І той режим, який організував Голодомор, і той, який є його наступником, — вони робили й роблять все, щоб не допустити відновлення правди про цей цинічний злочин, який забрав мільйони життів”, — наголошує заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак.
До 2022 року Голодомор офіційно визнали геноцидом українського народу 17 країн. Після — ще 5. Останніми відповідну декларацію ухвалили Молдова та Ірландія. Парламент Румунії визнав Голодомор злочином проти людяності. На черзі — резолюція Німеччини.
Міжнародне визнання влаштованого радянською владою штучного голоду геноцидом українського народу особливо важливе нині, упевнений президент України Володимир Зеленський.
“Ваше визнання Голодомору геноцидом українського народу та злочином проти людяності сьогодні важливе як ніколи. Водночас відновлюємо історичну справедливість та боремося за вільне майбутнє Європи!”, — резюмував він.
Росія своєї відповідальності за мільйони смертей не визнає. У цій країні навіть немає скорботної пам’ятної дати. Мільйони померлих забуті. На тимчасово захоплених українських територіях російські окупанти також намагаються знищити будь-які нагадування про Голодомор.
Але сьогодні Росія не лише заперечує провину, а й прагне повторити трагедію минулого.
“Якщо ми говоримо про крадіжку українського зерна, про крадіжку якогось майна українців, то це зараз — факти, що відбулися. На початку 20-30-х років відбувалася насильницька колективізація українського селянства, забиралося все. Причому не тільки, щоб загнати людей до колгоспів, а забиралося передусім для зовнішньополітичних, геополітичних цілей радянського керівництва. Зараз ми бачимо такі самі речі”, — зазначає історик Григорій Рій.
Країна-агресор блокує порти та вивозить тисячі тонн українського зерна та олії. Все — щоб зруйнувати українську економіку, зробити ситуацію в країнах-імпортерах агропродукції нестабільною та вести пропагандистську кампанію проти України, мовляв, вона сама не хоче постачати продовольство.
“Росія знову намагається зробити те, що її попередники не змогли закінчити у 1932 та 1933 роках. Сьогодні повномасштабне вторгнення має таку саму мету — зруйнувати українську ідентичність шляхом фізичного знищення, створення умов, несумісних із життям”, — впевнений Володимир Тиліщак.
У сучасній російсько-українській війні на зміну планам хлібозаготівель прийшли вказівки профільних департаментів окупаційних адміністрацій. А люди у непідконтрольних Києву містах та селах стоять у кілометрових чергах по хліб.
Читайте також: Якщо 90 років тому Москва знищувала українців голодом, то сьогодні вона робить це ракетними ударами, — історик (ВІДЕО)