День пам’яті та примирення: як у світі вшановують пам’ять жертв Другої світової війни (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: istpravda.com.ua

Сьогодні, 8 травня, Україна вшановує пам’ять усіх, хто боровся з нацизмом і всіх жертв Другої світової війни. Ця дата — День пам’яті та примирення, а також День визволення від фашизму. У цивілізованих країнах цей день пронизаний духом пацифізму і жалю про жахи війни, в Росії ж звідусіль лунають слова: “Готові повторити”, інформує FREEДОМ.

Міністр оборони Росії Сергій Шойгу оглядає бронетехніку, яка незабаром вирушить на український фронт. Цього ж дня в Москві проходить репетиція військового параду: у центрі міста їздять танки та марширують солдати. Капітуляція нацистської Німеччини — тріумф російської зброї, вважають у Кремлі. Однак для решти світу ці дні травня мають зовсім інше значення.

Жителі Франції відзначають цю дату як День примирення з Німеччиною. Вона пройнята ідеєю пацифізму. Президент республіки покладає вінок до могили Невідомого солдата біля Тріумфальної арки. А ветеранам на параді вручають подарунки. Цього року офіційний Париж вдруге поспіль не запросив на святкування представників країни-агресора, Росії

У Великій Британії 8 травня вінки покладають на лондонській вулиці Вайтхолл, біля обеліска пам’яті полеглих у двох світових війнах. Квіти несуть також до монумента радянським солдатам поруч з Імперським військовим музеєм. Тут не почуєш радісних вигуків і не побачиш усмішок у місцевих.

Також і в самій Німеччині 8 травня відзначається День визволення від націонал-соціалізму. Місцеві збираються на аматорські концерти в культурних центрах, де співають воєнні пісні та читають фронтові листи й вірші, діляться спогадами. Цього року в Німеччині заборонили демонстрацію російських прапорів, популярних до повномасштабної війни, коли російськомовні жителі влаштовували в ці дні автопробіги. І хоча один такий все ж відбувся, проти нього виступили місцеві німецькі антифашисти.

“Ми виступаємо проти ось цієї традиції побєдобєсія, яка останні 20 років у Росії активно розвивалася, і, власне, яка є однією з причин цієї агресивної війни. Тому що замість пам’яті про жертви, замість поминання мільйонів людей, які загинули на цій війні, власне, йде пропаганда війни”, — сказав голова правління Freies Russland NRW Юрій Нікітін. 

У США офіційна церемонія і зовсім проходить 25 квітня біля меморіальної плити “Дух Ельби” під Вашингтоном. У 1945 році там відбулася зустріч радянських і американських військ, а плита стала символом братерства держав.

У більшості країн Європи, а також у США свято називають Днем пам’яті та примирення і відзначають раніше — 8 травня, у день підписання акта про капітуляцію Німеччини. У Норвегії це День визволення, а в Словаччині — День перемоги над фашизмом, у Польщі — День перемоги і свободи.

Розбіжності в датах виникли через різницю в часових поясах. На момент оголошення капітуляції за європейським часом було ще 8 травня 22:43, а в Москві — вже 43 хвилини як 9 травня. Так, два часові пояси розділили одну подію, хоча тоді це, звісно, не мало великого значення. Головним було те, що закінчився жах найстрашнішої у світовій історії війни, яка забрала життя щонайменше 60 мільйонів людей.

Читайте також: Зеленський пропонує відзначати День пам’яті та перемоги над нацизмом 8 травня, 9 травня — День Європи — звернення президента

Прямий ефір