День пам’яті та примирення у Польщі: включення з Варшави (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Сьогодні, 8 травня, у День пам’яті та примирення — весь світ вшановує пам’ять загиблих у Другій світовій війні. Головні події розгортаються у центрі Варшави, передає кореспондент FREEДОМ Наталія Малишко.

За її словами, основні події у День пам’яті та примирення у Варшаві відбувається на площі маршала Пілсудського. Для поляків це особливе історичне місце, серце політичного життя країни.

“Тут століття поспіль проходять військові паради, зустрічають важливих гостей та роблять важливі заяви. А сама ця площа була тричі перейменована. Спочатку вона мала ім’я легендарного маршала Юзефа Пілсудського. Під час окупації фашистами була перейменована на Адольф Гітлер плац, а потім і на Площу Перемоги. Але вже у незалежній Польщі їй повернули історичну назву. Тут же знаходиться і Меморіал Невідомому солдатові, звели його ще 1925 року за прикладом Франції як символ пам’яті воїнів, які загинули за незалежність країни. І ось сьогодні до Вічного вогню цього дня 8 травня щороку проходять сотні людей, щоб віддати шану загиблим”, — розповіла журналістка.

Вона зазначила, що до Дня Перемоги поляки мають своє ставлення. Адже повалення режиму Третього Рейху 1945 року для Польщі завершилося окупацією Радянським Союзом включно до 1989 року.

“Ну і, звичайно, як тут не згадати і катинську трагедію, і варшавське повстання та й сам пакт Ріббентропа-Молотова, з якого почався п’ятий поділ Польщі. Тому за рішенням Сейму День повалення режиму окупантів у Польщі святкують саме 8 травня та називають його національним Днем Перемоги”, — розповіла кореспондентка.

Крім того, у країні діє заборона на комуністичну пропаганду та символи. Лише за минулий рік у республіці було демонтовано близько трьох десятків таких пам’яток радянської пропаганди.

“Це велике свято завершення війни, і ми хочемо віддати данину загиблим. Для багатьох поляків це дуже важливий день і, сподіваюся, так буде й надалі”, — заявив Анджей Ронда, учасник пам’ятних заходів.

Також під час святкових заходів FREEДОМ вдалося поспілкуватися з міністром у справах ветеранів та послом України в Республіці Польща.

“Їм не вистачило сміливості і 1945 року, і Польща, і Україна, та інші країни Європи опинилися під каблуком Москви. Якщо ми можемо робити якісь висновки, то історія має бути нашим учителем. Зло ніколи не повинно бути безкарним. І особливо коли Росія намагається захопити незалежну Україну. Не можемо і ми, поляки, і весь світ стояти осторонь. Історія Другої світової війни не має повторитися”, — сказав міністр у справах ветеранів війни та жертв репресій Ян Юзеф Каспшик.

Український посол зазначив, що наразі важливо змусити Росію заплатити за її злочини в Україні.

“На жаль, історія повторюється. Якщо у Другу світову ми мали справу з нацистською Німеччиною, тепер ми маємо справу з рашистською Росією, яка здійснює такі ж злочини проти людяності, такі ж злочини геноциду. І нам, і всьому світу необхідно зробити все можливе, щоби змусити злочинця заплатити. І зараз ми боремося, щоб було створено спеціальний трибунал щодо Росії та її агресії”, — додав посол України у Польщі Василь Зварич.

Читайте також: День пам’яті та примирення: як у світі вшановують пам’ять жертв Другої світової війни (ВІДЕО)

Прямий ефір