Диктатор Олександр Лукашенко до Дня незалежності Білорусі підписав закон “Про амністію”. Документ передбачає звільнення частини засуджених за кримінальні злочини. Йдеться про тяжкохворих. Насамперед — тих, у кого діагностовано рак. Однак, згідно з текстом документа, амністія не поширюється на політв’язнів, інформує FREEДОМ.
“Ми повинні діяти по-людськи. Не дивуйтеся, якщо за кілька днів на свободу вийдуть дуже важко хворі”, — заявив Лукашенко.
Закон передбачає звільнення насамперед ув’язнених з онкологією. До списку потраплять також вагітні, люди пенсійного віку, інваліди І та ІІ групи. Однак, як і очікувалося, політичних в’язнів у переліку немає.
“Я не сподіваюся, що 10, або хоча б один політв’язень вийде на волю за амністією. Мабуть, тільки тих, хто був засуджений за якимось збігом статей, які не увійшли до довгого списку в законі. Амністія — не той інструмент, яким скористається влада, якщо захоче звільнити політв’язнів”, — вважає правозахисник організації “Вясна” Павло Сапелко.
Але серед політв’язнів також є тяжкохворі. Так, за даними правозахисної організації “Вясна”, сьогодні відомо щонайменше про 254 політв’язнів, які перебувають в особливій зоні ризику за станом здоров’я. Серед них — 16 осіб з інвалідністю, 91 особа — у важкому стані.
Є й люди з онкологічними захворюваннями. Так, у засудженого до 4 років і 9 місяців за коментарі в інтернеті 29-річного Павла Кучинського діагностовано рак четвертої стадії.
“Обвинувачених за “політичними” статтями практично у всіх випадках відправляють під варту. Одному з клієнтів, якого переслідували з політичних мотивів, була потрібна операція, він від болю не міг спати, а його помістили в СІЗО, хоча умови утримання повинні виключати небезпеку для життя і здоров’я. Слідчий на наші аргументи відповідав: “Я ж не медик”. А медики кивали на слідчого, адже це він ухвалив рішення помістити людину в ізолятор”, — сказав білоруський адвокат в інтерв’ю Deutsche Welle.
Із закликом звільнити політичних в’язнів у День незалежності Білорусі звернувся і держсекретар США Ентоні Блінкен.
“Ваша відданість ідеї кращого життя для вашого народу надихає весь світ. Ми вшановуємо мужність 1 500 білоруських політв’язнів, які за ґратами просто тому, що намагалися користуватися свободами, які незалежність країни мала б їм забезпечувати. Закликаємо до їхнього безумовного звільнення”, — акцентував Блінкен.
На думку експертів, закон “Про амністію” — інформаційне прикриття, щоб у білоруських і російських ЗМІ звучало так, ніби все робиться з гуманітарних міркувань. При цьому не виключається, що Лукашенко може підписати конкретні укази про помилування політв’язнів. І на те є свої причини.
“Мені здається логічним, що дії Польщі є основною причиною того, що ми бачимо деякі кроки зі звільнення політв’язнів. Найважливішим став візит президента Польщі Анджея Дуди до Пекіна і його перемовини з китайським керівництвом. Відкрито говорили про міграційну кризу на білорусько-польському кордоні, а Польща, схоже, в приватному порядку говорила про загрозу китайському транзиту через неадекватні дії Мінська”, — сказав білоруський політичний аналітик Вадим Можейко.
На думку політолога Дмитра Болкунца, Лукашенко отримав ультиматум. І настрій у нього — далеко не святковий.
“Колишні прийоми більше не діють. Після параду 3 липня в Мінську на нього чекає поїздка в Астану на серйозну розмову. Якщо Лукашенко ще не зрозумів, то там йому все пояснять. Вимоги озвучені й передані: звільнення політичних в’язнів і припинення міграційної війни на кордоні Білорусі та Польщі”, — акцентував політолог.
На думку експертів, Китай напередодні саміту Шанхайської організації співробітництва (ШОС) в Астані висунув Лукашенку низку умов, внаслідок чого Білорусь стала 10-м членом ШОС.
Читайте також: Щось має статися після 3 липня: підготовку Лукашенка до уявних “провокацій” прокоментував білоруський опозиціонер