Україна продовжує позбавлятися російської імперської спадщини. У країні масово позбуваються радянської символіки та навіть перейменовують географічні об’єкти, інформує UA.
Після повномасштабного російського вторгнення українці почали позбавлятися всього, що пов’язано з країною-агресором. Демонтують пам’ятники та радянську символіку. Перейменовують вулиці, а у столиці заговорили про нові назви станцій метро.
Така суспільна реакція є цілком природною і логічною. У Верховній Раді України навіть зареєстрували законопроєкт про так звану деколонізацію.
“Будучи суверенною країною, ми довгі роки, особливо в 1990-х — на початку 2000-х, на жаль, психологічно на рівні свідомості еліт зберігали цей постколоніальний синдром. Але зараз ми успішно його позбуваємося. Ця війна, трагічне вторгнення успішно вибило залишки цього синдрому”, — вважає голова Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.
Водночас у процесі деколонізації важливо не допустити знищення пам’яті про справді значущі для України історичні постаті та події, заявляють у Міністерстві культури та інформаційної політики України.
“Коли ми говоримо, що готові у сфері культури, науки всі імена віддати росіянам, я б дуже просив подумати. Навіщо ми Малевича віддаємо росіянам? Навіщо ми Чехова, який писав, що він малорос, віддаємо росіянам? Тобто ми фактично позбавляємо себе тієї частини спадщини, яка частково буде і нашою”, — каже міністр культури та цифрової політики Олександр Ткаченко.
У багатьох українських містах за зміну публічного простору виступає не лише місцева влада, а й активісти. І, як правило, намагаються замінити усі назви одним махом.
“Не треба це переносити на все, що пов’язано з Росією. Інакше ми уподібнимося до російських агресорів. Адже що в розумінні Путіна і росвлади так звана денацифікація? Це відмова від усього українського, знищення всього українського. А якщо ми точно так само діятимемо стосовно всього російського, російської культури — ми будемо просто дзеркальним відображенням путінської влади. Це неправильно і це недемократично”, — зазначив Володимир Фесенко.
Перейменування вулиць та демонтаж пам’ятників спричиняє бурхливі реакції не лише в українців, а й у громадян сусідніх країн колишнього Радянського Союзу, які також позбавляються колоніальної спадщини: Латвія, Литва, Молдова, Грузія — скрізь триває процес переосмислення історичної пам’яті після кривавого вторгнення Росії на територію України.
Читайте також:
Під денацифікацією України росія фактично розуміє деукраїнізацію – ОПОРА