Деколонізація Росії: Якутія виступає за незалежність від РФ (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua.tv

“Роком деколонізації Росії” назвали 2023 рік активісти з національних республік. У фонді “Вільна Якутія” хочуть довести, що регіон ніколи добровільно не входив до складу Росії й має бути автономним. Росія проводить насильницьку політику щодо корінних народів, які не хочуть брати участь у війні проти України, інформує FREEДОМ.

У вересні минулого року в Якутії відбулися одні з наймасовіших у Росії протестів проти мобілізації. Кремль вирішив відправити на війну проти України практично всіх чоловіків цього регіону.

“Чоловіків забирали посеред ночі, в торгових центрах, на робочих місцях, на дорозі. Вночі вилітали літаки та вивозили чоловіків. Говорили, що мобілізація для тих, хто служив, хто в запасі, але насправді, все це була брехня, брали й багатодітних батьків, й інвалідів, і за віком які не підходили”, — розповіла засновник фонду “Вільна Якутія” Саргилана Кондакова.

Росія стосовно корінних народів поводиться як справжній колонізатор.

“Це продовження тієї політики, яку Кремль веде проти наших народів уже протягом чотирьох століть. Нас вбивають, нас знищують, роблять із нас рабів”, — сказала засновник фонду “Вільна Якутія” Раїса Зубарєва.

Росія ж називає це “добровільним входженням Якутії до складу Росії” — так цей процес описується в російських офіційних джерелах. У 90-х навіть випустили золоту монету на честь 360-річчя цієї події. Тільки якути цю історію розповідають по-іншому.

“Силове захоплення, яке супроводжувалося численними вбивствами, придушенням заколотів, вбивствами керівників повстань, їхніх родичів, дружин, дітей. При придушенні повстання не тільки вбивали загони повстанські, а ще й спалювали людей. І ось добровільним входженням це ніяк не назвеш”, — додала Зубарєва.

Становище Якутії спочатку в Російській Імперії, потім у Радянському Союзі й нині в Російській Федерації схоже на ув’язнення.

Культуру та самоідентичність якутів систематично знищують.

“Якутську мову не викладають у школах, вона йде як факультативне навчання, за бажанням, близько 2 годин на тиждень, цього недостатньо. Тому молоде покоління спілкується російською мовою в основному. Якщо ми втрачаємо мову, ні про яку національну самоідентичність мови бути не може”, — додала Кондакова.

Якутія — один із найбагатших регіонів. Експерти називають його “картою Менделєєва”. Тут родовища золота, кам’яного вугілля, природного газу, нафти, чорних, кольорових і рідкісних металів. Основне багатство республіки — алмази. Росія посідає друге місце у світі з видобутку алмазів, понад 90% видобутку припадає саме на Якутію. При цьому, вона входить до трійки найбільш дотаційних регіонів федерації.

“Усе, що у нас: вугілля, нафта, газ — це все належить Москві. Поступово все це націоналізували, федералізували. Нам залишили трошки алмазів. 30% від продажу. Ось і все. Крім того, що в нас відібрали все, нас ще увігнали в борги. Наш борг перед центром становить 50 млрд рублів (609,75 млн доларів)”, — сказала Зубарєва.

Рівень життя в Якутії з кожним роком дедалі нижчий. Зараз регіон на 71-му місці, а столицю Якутськ визнано найгіршим містом за якістю життя в Росії.

“Жахливо з екологією. У нас багато будинків без каналізації. Якщо ти сам не зробив каналізацію, то в тебе її немає”, — зазначив активіст воєнізованого опору Дмитро Павлов.

Активісти кажуть, що більшість якутів хочуть незалежності регіону. Заради порятунку корінних народів необхідна деколонізація Росії.

“Немає абсолютно ніякого іншого сценарію, окрім як перемога України та подальший розвал Російської Федерації. Корінні народи, які спочатку там проживали, вони мають право на самовизначення”, — додав Павлов.

Існує організація “Ліга вільних націй”, яка об’єднує національно-визвольні рухи кількох регіонів Росії. Серед них буряти, башкири, ерзяни, калмики та інші. Цього року генпрокуратура російської федерації визнала цю організацію “небажаною в Росії”.

Читайте також: Сила, штрафи і мобілізація “на забій”: як у РФ борються з незгодними з режимом (ВІДЕО)

Прямий ефір