Дефіцит робочої сили в Росії вже підходить до 2 мільйонів осіб, — економіст

Мігранти. Фото: РИА Новости

Прямий дефіцит робочої сили в Російській Федерації вже наближається до 2 мільйонів осіб, й ситуація погіршуватиметься. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Він зазначив, що ситуація з робочою силою Російської Федерації різко погіршилася ще на початку 2023 року.

“Згадаймо літо 2023 року, виступ Ельвіри Набіулліної (голова Центрального банку РФ, — ред.) на економічному форумі, де вона вже тоді сказала про те, що перегрів російської економіки веде до дуже серйозних проблем на ринку праці. Власне, тоді, це ще рік тому вважайте, було чітко зазначено, що на той момент загальний обсяг безробіття в РФ становив практично 2%, за того, що для нормальної економіки за типом російської нормальним є безробіття на рівні 5% від працездатного населення. Чому це так? Ну, у будь-якому разі завжди існують певні категорії людей, які переїжджають із місця на місце, перекваліфіковуються, не працювали та працювати не будуть… Тому в цій ситуації завжди має бути певний запас працездатного населення, який забезпечить своєчасне зайняття працездатним населенням вакансій, що відкрилися”, — сказав економіст.

Пендзин нагадав, що російська економіка завжди була орієнтована в певних сегментах, пов’язаних із важкою фізичною працею, на досить великий приплив працівників із країн Середньої Азії. І міграційна політика щодо іноземців-гастарбайтерів спровокувала досить серйозний відтік цих людей у 2022-2023 роках.

“Крім усього іншого, війна призвела до того, що досить велика кількість російського капіталу почала виходити з РФ, насамперед у ті тихі гавані, які традиційно являли собою країни ближнього закордоння. Там почали створюватися робочі місця, там почали створюватися умови для працевлаштування людей, у яких раніше єдиним способом працевлаштування була Росія. Тому почався масовий відтік людей без російських паспортів на свої історичні батьківщини, де, власне, у них з’явилося місце для працевлаштування. Ця ситуація призвела до того, що утворився досить серйозний дефіцит у тих галузях, які активно використовували низькокваліфіковану фізичну працю. Це будівництво, це сільське господарство, це логістичні компанії, це ті напрямки, які завжди перекривалися присутністю іноземних громадян на ринку праці. Тобто там утворився дуже серйозний дефіцит”, — розповів економіст.

За його словами, на решті галузей дуже серйозно почався перекіс на ринку робочої сили через різке збільшення державного інвестування підприємств військово-промислового комплексу, де утворився дуже великий обсяг замовлень.

“Вийшла ситуація, за якої для того, щоб переманити робочу силу з галузей, які не могли собі дозволити різке підвищення заробітних плат та створення відповідних умов у межах соціальних пакетів, зрештою, бронювання від майбутньої мобілізації, з’явився досить серйозний аспект притягування до підприємств ВПК вільної робочої сили або тієї робочої сили, яка була зайнята на підприємствах цивільних секторів. Тому утворилася проблема, яка, власне, називається перегрів економіки, коли завдяки державному інвестуванню, державним замовленням в окремо взятих галузях всі інші галузі починають дуже серйозно страждати в межах відсутності робочої сили. Усе це на сьогодні призвело до того, що прямий дефіцит робочої сили в Російській Федерації вже підходить до 2 мільйонів робочих рук. І, найімовірніше, ця ситуація буде погіршуватися й далі”, — сказав Пендзин.

Читайте також: Росія вилетіла з десятки найбільших економік світу — подробиці

Раніше голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський розповів, що в Росії лихоманить ринок праці. Середня зарплата всередині країни зростає завдяки військово-промисловому комплексу (ВПК), який, зі свого боку, забирає робочу силу з інших галузей. Таким чином широке коло не військових галузей залишилося без робітників.  

Прямий ефір