Рівно вісім місяців тому, 1 березня 2022 року, російські війська під час повномасштабного вторгнення в Україну захопили Херсон. Це місто захопили одним із перших, оскільки воно впритул примикає до анексованого в 2014 році Криму. Херсон став єдиним обласним центром України, який удалося окупувати російським агресорам після 24 лютого.
Окупація внесла свої корективи до розміреного життя одного з найбільших приморських міст України: з Херсона виїхало більше половини населення, в обласному центрі перестали працювати багато магазинів, торговельних центрів, культурних та розважальних закладів.
З моменту окупації Херсон практично відрізаний від решти країни, там відсутній мобільний зв’язок українських операторів, не працюють українські банкомати, у місті постійні проблеми з інтернетом, електро- та газопостачанням, а виїхати на підконтрольну частину України практично неможливо.
Якщо до цього додати комендантську годину, обшуки та перевірки, викрадення та тортури людей, які проводять окупанти, то стає зрозуміло, на який жах перетворилося життя в українському місті після приходу горезвісного “русского мира”.
Як живе Херсон через вісім місяців окупації, яку “красу” приніс у місто “русский мир” і як у ньому почуваються зараз окупанти, в ефірі телеканалу FREEDOM розповіли експерти.
Порожні прилавки та захмарні ціни
Сьогодні ситуація в Херсоні нагадує початок і середину 90-х років: не працюють багато підприємств та установ, у місті практично немає роботи, у магазинах спостерігається дефіцит продуктів харчування, а ті, які є, продаються за дуже високими цінами.
Як повідомив перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський, у Херсоні наразі спостерігається дуже складна гуманітарна ситуація.
“Окупаційна влада дуже постаралася, щоб життя для людей, які відмовилися виїжджати з Херсона, було просто нестерпним. Більшість аптек закрито, багато продуктових магазинів закрито, а в тих, що залишилися, спостерігаються відчутні проблеми з асортиментом і запасами. І неясні перспективи з подальшим постачанням. І викликає дуже велике занепокоєння інформація про те, що як мінімум частково медустанови також, можливо, примусово переміщатимуть із території правобережної частини Херсонської області, насамперед із Херсона, на лівий берег”, — розповів Соболевський.
Чиновник зазначив, що зараз ціни у місцевих магазинах, порівняно з цінами на підконтрольній території, вищі на 150-200%. Через це місцеві жителі воліють отоварюватись на ринках, де із продовольством ситуація трохи краща.
“Причому за низкою товарів фактично дефіцит, їх просто немає. Те, що виробляється ще на території Херсонської області, більш-менш доступне, і на ринках ситуація набагато краща, ніж у магазинах. Багато фермерів ще продовжують постачати місто. Все це провозиться по воді баркасами (через пошкоджені автомобільні мости через річку Дніпро, — ред.) Відповідна націнка йде через складність логістики, плюс дефіцит завжди породжує підвищення ціни”, — додав перший заступник голови Херсонської облради.
Читайте також: Майже півроку в окупації: життя у Херсоні та спроби вибратися – що розповідають жителі
Крадіжка майна
Тим часом російські окупанти масово вивозять майно з Херсона, зокрема, на лівий берег Дніпра. Під їхню “гарячу руку” потрапляє практично все: продукти харчування, медикаменти, засоби особистої гігієни, побутова техніка. Окрім цього, мародери вивозять обладнання з промислових підприємств та державних установ, конфіскують комунальну техніку, аж до машин швидкої допомоги, автобусів та спецтехніки.
Зокрема, як зазначив народний депутат України голова комітету з питань інформаційної та гуманітарної політики Микита Потураєв, із Херсона вивозять медичне обладнання, призначене для лікування онкологічних хворих.
“Це нам з вами здається, що красти обладнання в онкологічних хворих — це щось жахливе. А для них немає різниці — вкрасти плойку, вкрасти праску, вкрасти комбайни. Вони почали з того, що вкрали з Херсонської та Запорізької області комбайни та іншу сільськогосподарську техніку. Тепер вони вкрали обладнання з диспансеру. Ну, як це можна назвати? Це людська поведінка? Ні, це якась абсолютно дикунська поведінка. Дикуни більш цивілізовані та людяні люди, ніж ці істоти”, — додав Потураєв.
Росіяни також вивезли з Херсона рештки Григорія Потьомкіна, які зберігалися в Катерининському соборі, а також демонтували пам’ятник цьому російському князю, який вважається засновником міста. Перед цим з вулиць зникли пам’ятники імператорським воєначальникам Суворову та Ушакову.
“Це сміття у вигляді бюстів, про які дбають окупанти з колаборантами, повертати не варто. Є багато українських героїв, які чудово займуть ці постаменти. Дійшло навіть до того, що комунальний транспорт та спеціальну техніку комунальних підприємств окупанти теж вивезли з Херсона. Єдине, що тролейбуси залишили. А все інше — і спецтехніку, і трактори, і швидкі допомоги, транспорт для ремонту електромереж — це все абсолютно вивезено”, — розповів радник Херсонської облради Сергій Хлань.
Читайте також: Вивіз пам’ятників та майна, депортація мешканців – реалії окупованого Росією Херсона (ВІДЕО)
Евакуація чи депортація?
Крім цього, як зазначив заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський, у Херсоні триває так звана “евакуація”: місцевих мешканців у добровільно-примусовому порядку вивозять до інших населених пунктів, зокрема, на лівий берег Дніпра, або відправляють на територію Криму чи Російської Федерації.
Чоловіків, що залишилися в місті, окупаційна влада наполегливо закликає вступати до лав так званої “територіальної оборони”.
“Росіяни максимально намагаються організувати свого роду депортацію населення правобережжя на територію Криму, потім у Російську Федерацію. Я думаю, що перш за все це викликано дуже великими проблемами із постачанням. Вони не можуть організувати логістику для того, щоб забезпечувати своє військове угруповання на правобережжі та ще забезпечувати більш ніж 100 тисяч цивільних, які перебувають зараз на цій території, правобережну частину свого угруповання їм постачати в повному обсязі дуже складно… Тобто вони окупували цю територію, провели цей фейковий “референдум”, і вони за міжнародним законодавством зобов’язані виконувати базові гуманітарні потреби населення там, але вони не можуть”, — пояснив Соболевський.
Соболевський також не виключає того, що за рахунок мешканців окупованих територій України, зокрема Херсона, Росія намагається покращити демографічну ситуацію в депресивних регіонах РФ.
“Зараз мусується з їхнього боку тема видачі житлових сертифікатів якихось, навіть разової грошової компенсації у розмірі 100 тисяч рублів (приблизно 1600 доларів, — ред.) за згоду виїхати на територію Російської Федерації. Якщо вийде позбутися більшої частини цивільного населення в Херсоні , то це дуже спростить життя росіянам. Можливо, це їхня мотивація для вивезення місцевих жителів із міста”, — вважає заступник голови Херсонської облради.
Водночас окупанти запевняють, що людей “евакуюють” нібито тимчасово — на 2-3 тижні. Але водночас їм пропонують шукати постійне місце проживання у Росії.
“Вони там анонсують, що видадуть по 100 тисяч рублів кожному, хто поїде до Краснодарського краю Росії. І ще видадуть додатковий житловий сертифікат, який люди нібито зможуть подати у вигляді первісного внеску під іпотеку, який має якусь цінність. Тобто якісь ж Тут 2-3 тижні?Це фактично депортація, обманна депортація людей з міста Херсона”, — заявив радник голови Херсонської ОВА Сергій Хлань.
Окупаційна влада також повідомила, що розширює так звану “зону евакуації” жителів Херсона на 15 км, оскільки, за їх твердженням, існує загроза підриву греблі Каховської ГЕС нібито з боку українських військових.
“Моя особиста думка — це продовження однієї історії, яка почалася з нібито “оздоровлення херсонських дітей”, потім це була правобережна частина Херсонщини та Херсон, перш за все. Зараз це поширилося на так звану 15-кілометрову “буферну зону”, яку вони створюють на лівому березі Дніпра: під неї потрапляють Каховка, Нова Каховка, Гола Пристань, Олешки та інші населені пункти. Це все один загальний план депортації наших громадян, які абсолютно не потрібні окупаційній владі, які постійно сприяють та допомагають ЗСУ, передаючи грандіозну кількість інформації, і які потенційно готові до будь-яких дій, спрямованих на повалення цього окупаційного режиму. Це все одна спільна історія, яка фактично спрямована на геноцид наших людей на території Херсонської області”, — сказав Соболевський.
Страх перед партизанами
При цьому кількість російських військовослужбовців у Херсоні не зменшується. Херсонці стверджують, що росіян уже побільшало, ніж городян. За словами начальника Херсонської міської військової адміністрації (ХДВА) Галини Лугової, окупанти перевдягаються в цивільне та “вивчають” настрої місцевих жителів.
“Багато, як стверджують жителі міста, переодягнених окупантів, які ходять на ринках між мирним населенням, розпитують, вислуховують і, загалом, тримають вухо гостро: що відбувається, що кажуть люди, які залишилися, жителі нашого патріотичного міста. Ситуація напружена”, — зазначила Галина Лугова.
Глава ХДВА наголосила, що російські військові та місцеві зрадники бояться партизанського руху у Херсоні.
“Росіяни сплять у бронежилетах, не виходять із транспорту і не п’ють каву на зупинках. Вони постійно ходять з озброєною охороною та бояться ворушитися, бо знають, що за ними стежать і знають про їх переміщення. Список на утилізацію колаборантів давно складено. І партизанський рух, рух “Жовта стрічка”, який активно працює в Херсонському регіоні, говорить про те, що всьому свій час, і час прийде і для них … Як вони кажуть: “Це споконвічно російське місто. Ми на своїй російській землі”. Але їм чомусь страшно жити на цій “російській” землі. Отже, це земля не російська. Це Херсон, який був, є і залишиться завжди українським”, — резюмувала голова ХДВА.
Читайте также: Зруйновано на 40-80%: про ситуацію у звільнених населених пунктах Херсонщини розповіла Гуменюк