Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України, країну-агресора покинули тисячі кваліфікованих медиків. З одного боку, виїхали всього близько 2% лікарів. Але, з іншого, серед тих, хто виїхав, — фахівці зі світовими іменами, головні лікарі відомих столичних клінік, завідувачі відділень, науковці. Зіткнулася Росія і з нестачею обладнання та медикаментів, повідомляє FREEДОМ.
Повномасштабне вторгнення Росії до України та оголошена президентом Володимиром Путіним мобілізація змусили кваліфікованих медиків покинути федерацію.
“Я переїхала до Астани з Москви. Працювала і продовжую працювати лікарем, терапевтом і алергологом. Приїхала сюди наприкінці вересня через мобілізацію, тому що я військовозобов’язана, і я не хотіла бути мобілізованою, тому що ідеологічно не згодна з тим, що відбувається”, — розповіла терапевтка, алергологиня Дарина Мошарева.
Не зміг змиритися з кремлівським режимом і московський хірург Олександр Ванюков.
“Покинуло, напевно, осіб 50-60 із тих, кого я знаю. У масштабі РФ це — практично ніщо. Але, мені здається, це найталановитіші і найкомпетентніші люди з тих, які могли щось зробити для нашої медицини. Не можна підтримувати звірство. Ти не можеш існувати, удаючи, що нічого не відбувається”, — висловився він.
Про брак кваліфікованих кадрів, особливо терапевтів, онкологів і кардіологів, говорять і в російському уряді. Обіцяють терміново підготувати свіжі кадри. І обнадіюють населення запевненнями про нові ініціативи.
“Для залучення в медичні організації лікарів і середнього медичного персоналу, закріплення їх у державній системі охорони здоров’я реалізується програма “Земський лікар/Земський фельдшер”, у якій взяли участь уже понад 51,7 тисячі медичних працівників”, — заявив міністр охорони здоров’я Росії Михайло Мурашко під час виступу на урядовій годині в Держдумі РФ.
Але російські медики готові посперечатися з твердженнями влади.
“У Росії немає системи сучасної медичної освіти насамперед вона така, якою була 100 років тому. І вона не розвивалася, і швидше стагнувала. Усі якісь освітні речі, які мають сенс, були оплачені фармкомпаніями, меценатами, ким завгодно, але держава до цього не мала жодного стосунку зовсім. Усе, до чого торкалася державна система, — освіта, сертифікація, акредитація — або, на щастя, не працювало, або працювало так, що ніхто цим користуватися не може”, — коментує Ванюков.
Експерти впевнені, що російську медицину в майбутньому чекає занепад. Адже охорона здоров’я — це, насамперед, інновації, які Росії недоступні.
“Розвиваються не тільки хвороби, а й розвиваються способи їхнього лікування. Обладнання, діагностика, протидія тим чи іншим захворюванням. І та ж сама історія, стає охорона здоров’я недоступною, дорогою, і відповідно, коли немає достатньо обладнання і кваліфікованих кадрів. А не можуть зараз отримати достатньо знань російські медики, тому що вони перестали їздити на міжнародні конференції, їх ніхто не запрошує”, — каже доктор фармацевтичних наук Костянтин Косяченко.
Те, що скоро в Росії не буде кому лікувати громадян, — це лише одна частина великої проблеми. Друга — лікувати нічим. Санкції, які запровадив Захід проти країни-агресора, призвели до того, що російська медицина відчуває серйозний дефіцит ліків.
“На сьогодні досить складна в них ситуація, тому що в них за їхніми ж звітами мінус 20% обсягу ринку ліків у грошах і мінус 25% упаковок. Тобто зменшується доступність росіян до ліків. Ще одна проблема, якщо ми говоримо про виробництво, це, безумовно, санкції на те, що ставлять обладнання, тому що дуже багато з обладнання може бути подвійного призначення”, — сказав Косяченко.
Об’єктивно, зараз у Росії можуть виробляти лише дженерики вітчизняного виробництва. А це — нестабільна якість.
“А якщо взяти інноваційні ліки, то немає доступу практично у росіян до цих технологій інноваційних. А ці ліки дуже дорогі лікують дуже багато важких захворювань, онкозахворювання та інші”, — зазначає доктор фармацевтичних наук.
Разом з інноваційними ліками з російського ринку зникло і сучасне медичне обладнання. Як наслідок знижується якість роботи хірургів, діагностики, а також протезування, що вкрай актуально для Росії, враховуючи кількість поранених, які повернулися з фронту.
“Ось у нас закінчилися діагностичні катетери, без них не можна працювати, без них не можна зробити коронарографію, знімання судин серця. Ти не можеш лікувати інфаркт, ішемічну хворобу серця. Ти лікувати можеш, але не можеш зробити перший етап — діагностичний. Усі клінічні дослідження міжнародні, частина яких проводилася на території Росії, зупинено. Тобто в Європі, у Штатах вони йдуть”, — розповів Ванюков.
За словами експертів, деградація російської медицини помітна практично в будь-якій галузі охорони здоров’я. Наприклад, за діабету й атеросклерозу судини нижніх кінцівок, буває, закупорюються настільки, що починається гангрена. Щоб врятувати пацієнта, ендоваскулярними методами прочищають судини, що забилися. Інший — крайній вихід — ампутація. Згідно зі статистикою, у США на 1 мільйон жителів роблять щорічно 280-300 таких ампутацій, у Європі — 250, у Японії — 210. А в Росії щорічно — 500 ампутацій на мільйон осіб. Удвічі більше, ніж у всьому цивілізованому світі. А найкращі судинні хірурги, такі як Олександр Ванюков, з Росії виїжджають.
Читайте також: Зруйнована економіка, втрати на фронті, відсутність перемог: чи готовий Путін до затяжної війни з Україною — думки експертів