Сьогодні, 5 серпня, в Джидді розпочинається другий саміт на рівні радників з національної безпеки та політичних директорів за ключовими принципами миру на основі формули миру президента України Володимира Зеленського. Серед учасників будуть представники країн Заходу, Африки, Азії, Близького Сходу і Латинської Америки. Про очікування Києва від зустрічі в прямому ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
Політолог наголосив, що всі країни зацікавлені в тому, щоб встановився мир, оскільки всі тією чи іншою мірою страждають від війни, яку розв’язала Росія в Україні.
“Одні країни підтримують українську позицію більш сильно і більш комплексно надають всю допомогу. Це передусім наші західні союзники, Південна Корея, Японія. Низка країн, які заведено називати глобальним Півднем, не дуже активно підключалися до санкцій проти Російської Федерації. І їхня позиція зараз більш схильна до перемир’я, компромісу, до заморозки. І тому на цю зустріч у Джидді покладено велику місію. Усі країни будуть представлені на дуже високому рівні. Це дійсно ключові радники перших осіб, які дають їм поради з питань національної безпеки та міжнародної політики”, — пояснив Попов.
Він нагадав, що від Сполучених Штатів на саміті буде присутній Джейк Салліван, радник президента з національної безпеки, від Китаю — спеціальний представник уряду з питань Євразії Лі Хуей.
“Дуже важливо, що Китай, хоч і в останній момент, але підтвердив участь такого високого представника”, — уточнив політолог.
Також, за його словами, на саміті будуть представлені інші ключові країни — Бразилія, Південна Африка, Індія.
“Не приїхав лише представник Мексики, яку покликали, але вона хотіла б бачити на заході Росію, а так не надішле свого представника. Але це швидше виняток. Ми бачимо велику зацікавленість саме в українській формулі миру, яка і буде обговорюватися на цій зустрічі”, — наголосив Попов.
Досягнення миру в Україні — дуже непросте питання. Не може бути такого, щоб консенсусу було досягнуто в один день. Саме тому Україна й виступає з ініціативою реалізації формули миру, каже гість ефіру.
Він нагадав, що перший текст формули миру України в листопаді минулого року президент Володимир Зеленський представив на саміті G20.
“Відтоді формула набагато розширилася. За кожним пунктом проведено низку закритих переговорів, і є досить серйозна конкретизація. Це все не публікується, це нормально згідно з дипломатичними правилами. Це дає розуміння всім допущеним сторонам про те, як це буде насправді реалізуватися. Тому що пункти доволі конкретні, але щоб їх виконати, потрібні методики, відповідальні люди, потрібні інституції, які ухвалюватимуть певні дуже специфічні рішення”, — сказав Попов.
Політолог також звернув увагу на те, що в переговорах України з різними країнами щодо формули миру можна бачити різне ставлення до тих чи інших пунктів.
“Це теж нам підходить. Тобто, якщо в нас буде більша зацікавленість, скажімо, африканських країн і Китаю в продовольчій безпеці, вони можуть більше лобіювати ці питання. А для деяких інших країн більш важлива ядерна безпека, тому що в них є специфічні інтереси або свій гіркий досвід у цій галузі. І таким чином формується широка коаліція. Немає повного консенсусу за всіма деталями, однак є низка держав, які вже працюють і ухвалюють конкретні рішення щодо кожного з цих пунктів”, — уточнив гість ефіру.
На думку Попова, за підсумками саміту в Джидді жодних документів підписано не буде, адже консультації триватимуть.
“Зустріч триває у закритому режимі. Думаю, найімовірніше, ми не отримаємо детального пресрелізу або комюніке за підсумками, не будуть підписані документи. Тобто буде короткий пресреліз — відбулися переговори, обмінялися думками. А після цього консультації продовжаться. Я думаю, половина учасників зустрічі додзвоняться в Кремль і розкажуть, як треба працювати й що вони багато в чому підтримують українську формулу миру”, — сказав Попов.
Політолог акцентував, що за підсумками цієї зустрічі та, можливо, ще наступних Україна пропонує провести глобальний саміт миру.
“Можливо, він відбудеться на полях Генеральної асамблеї ООН наприкінці вересня, або, якщо не будуть готові, то трохи пізніше, але особливо не затягуючи. І це вже ми пропонуємо, щоб захід відбувся на рівні перших осіб, керівників держав, які й будуть ухвалювати офіційні рішення, резолюції, декларації та комюніке”, — сказав Попов.
Читайте також: Без участі Росії — формулу миру президента Зеленського обговорять у Саудівській Аравії: погляд із Вашингтона (ВІДЕО)
Нагадаємо, перша така зустріч радників відбулася 24 червня в Копенгагені, а тепер кількість учасників заходу зросла більш ніж удвічі — з 15 до 40.