Росії потрібні кошти, щоб рефінансувати дефіцит бюджету. “Кубушка” — насамперед Фонд національного добробуту, коштами якого здійснювалися рефінансування з 2022 року — практично порожня. Із запозиченнями у “союзників” теж не виходить. До того ж позики у валюті, яка не є вільно конвертованою, не мають сенсу. Про це сказав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Китай відмовив Російській Федерації у позиці в юанях… Остаточне ухвалено рішення. Воно досить давно порушувалося, кілька років обговорювалося. І Китай чітко зайняв позицію, що він не надасть цієї позики”, — каже гість ефіру.
Він пояснює: якщо держава не має можливості рефінансувати дефіцит бюджету, то вона може вдатися або до запозичень, зовнішніх або внутрішніх, або до емісії, яка прискорить інфляцію. А Центробанк РФ намагається з нею боротися, напередодні знову піднявши ставку рефінансування до чергового максимуму. Це, на думку економіста, говорить про те, що реальних механізмів рефінансування держборгу Росія не має.
“Зараз вони активно обговорюють механізм збільшення податкового навантаження на внутрішню економіку, який має дати 3,5-4 трлн російських рублів. Це сума, якої бракує для покриття дефіциту. Але цей процес не є швидким. Зовнішніх запозичень немає. Міжнародні фінансові ринки для Росії закриті санкційними обмеженнями. Китай відмовив… І китайські, і турецькі, і банки ближнього зарубіжжя, і Арабські Емірати різко ускладнили проведення міжнародних розрахунків. Аж до того, що росіяни прямим текстом починають говорити про бартерні схеми розрахунків, перехід на криптовалюти. Але це все — з розряду ненаукової фантастики. Щодо бартеру, ця ситуація знайома нам усім з 1990 років, і всі чудово знають, що бартер — це абсолютно глухий механізм розрахунку, особливо у міждержавних економічних відносинах”, — прокоментував Пендзин.
Він також зазначив, що у російській економіці зараз відбувається реальне уповільнення промислового виробництва, попри величезні вкладення державних інвестицій у військово-промисловий комплекс.
“Відбувається суттєвий перекіс російської економіки у бік військово-промислового комплексу. При цьому цілі сектори російської економіки сьогодні стагнують. Насамперед йдеться про сільське господарство, будівництво — де найвища частка низькомеханізованої ручної праці… Звичайно ж, у цій ситуації єдиним джерелом покриття дефіциту бюджету є підвищення податків, яке посилить ситуацію з розвитком російського бізнесу, який не зав’язаний на військово-промисловий комплекс”, — каже Олег Пендзин, додаючи, що різкого обвалу економіки РФ не буде, але продовжиться її ослаблення.
Читайте також: У РФ стрімко зростають ціни: що відбувається з російською економікою (ВІДЕО)
Нагадаємо, на думку виконавчого директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, спроби налагодження Міжнародним валютним фондом зв’язків із Росією будуть відкладені під тиском донорів. До того ж, навіть технічно виключено отримання Росією кредитів від МВФ.
Читайте також: Російські СПГ-проєкти руйнуються санкціями — подробиці (ВІДЕО)