Далекобійні ракети для України: види та характеристики обговорюємо з експертами

Американські комплекси ATACMS-ракети з дальністю ураження до 300 км. Фото: forbes.ua

Для успіху на полі бою Україна потребує далекобійних ракет, які є у США. Насамперед істотно змінити картину на користь ЗСУ на фронті можуть ракети ATACMS. Таку думку раніше активно озвучували українські військові аналітики та чиновники. Зараз цю думку можна почути і на Заході.

Білий дім веде непублічні обговорення можливого постачання Україні ракет великої дальності ATACMS. Про це повідомляє The New York Times з посиланням на свої джерела. Водночас глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що США поки що не передають Україні таких ракет з “об’єктивних причин”, однак підкреслив, що міністерство працює з Вашингтоном щодо цього питання. А ось Франція стала другою країною після Великої Британії, яка вирішила відправити на озброєння Україні ракети великої дальності. Йдеться про ракети SCALP, яких називають близнюками британських Storm Shadow.

Спірне питання

Видання The New York Times із посиланням на американських і європейських чиновників заявило, що зараз у Білому Домі непублічно обговорюють можливість постачання Україні ракет великої дальності ATACMS. За словами співрозмовників видання, може йтися про постачання кількох керованих ракет класу “земля-земля”, які зарезервували для використання у відповідь на інші загрози.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що в нього не складається враження, ніби США навмисно не ухвалюють рішення.

“Я цього не бачу. Там є певні проблеми, є певні аспекти, для яких потрібно знайти рішення, щоб це було надано. Але США роблять дуже багато для нас. Ми їм за це дуже вдячні. Тому і язик не повертається їх за це критикувати”, — сказав він в інтерв’ю “Радіо Свобода”.

Франція стала другою країною після Великої Британії, яка передасть ЗСУ далекобійні ракети. 11 липня стало відомо, що перші ракети SCALP вже надійшли в Україну. Загалом ідеться про надання близько півсотні одиниць.

“З огляду на ситуацію і контрнаступ, який веде Україна, ми вирішили збільшити постачання озброєння і техніки і надати українцям ракети великої дальності, зберігаючи при цьому ясність і послідовність нашої доктрини, і водночас даючи змогу українцям захищати свої території. Ми ухвалили рішення направити в Україну нові ракети великої дальності”, — заявив президент Франції Еммануель Макрон.

У німецькому уряді заявили, що поки що не мають наміру змінювати свою позицію щодо передачі Україні далекобійних ракет, незважаючи на рішення інших країн. При цьому міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус не бачить причин для критики, оскільки його країна є другим за значимістю союзником України.

“Якщо окремі партнери роблять це, то це суверенне їхнє рішення. Ми не маємо наміру змінювати свою позицію. Без нас протиповітряна оборона України була б взагалі немислима”, — цитує міністра оборони Німеччини видання Handelsblatt.

Якщо ж Німеччина погодиться, то це будуть крилаті ракети. Це одні з найсучасніших німецьких ракет, дальність яких сягає 500 км. Завдяки чотирьом незалежним одна від одної навігаційним системам ці ракети здатні вражати цілі, незважаючи на створення перешкод супротивником, а також без заходу літака-носія в зону протиповітряної оборони противника.

Бойова міць далекобійних ракет

SCALP — це авіаційна крилата ракета класу “повітря-земля”. Її дальність — 250 км. Це може значно посилити українську армію під час контрнаступу. Пряме призначення SCALP — знищення стаціонарних цілей, що захищають системи ППО. При цьому ракета майже не помітна для радарів.

SCALP EG є аналогом британських ракет Storm Shadow, відмінності полягають тільки в програмному забезпеченні та літаках-носіях ракет. Storm Shadow створена для маловисотного прориву протиповітряної оборони. Такі ракети вже перебувають на озброєнні в ЗСУ.

Фахівці пояснюють, що ATACMS можуть бути ефективнішими за ракети SCALP або Storm Shadow тим, що їх можна запустити в наземному варіанті і ближче до переднього краю оборони противника.

Це ракета класу “земля-земля”. Їх можна використовувати з такими ракетними системами як M270 MLRS, M142 HIMARS та інших модифікацій. Їхня швидкість становить 1,5 км/с, а дальність польоту — 300 кілометрів. ATACMS летить за балістичною траєкторією в п’ять разів швидше, ніж ракета Storm Shadow, і збити її набагато складніше.

Той радіус дії, який вона має, дає змогу фактично позбавляти супротивника його шляхів логістики на окупованому півдні, у Криму і, природно, на сході України.

Оцінки експертів

Чи отримає зрештою Україна від партнерів ATACMS і Taurus і чим ще важливі ті ракети, які вже прибули в Україну? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Павло Нарожний, військовим експертом, засновником благодійної організації “Реактивна пошта”;
  • Андреас Умланд, німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи;
  • Богдан Долінце, експерт з питань розвитку авіаційного ринку;
  • Олег Катков, головний редактор Defens Express.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: ATACMS здатна “винести мозок” окупанту

— Storm Shadow уже допомагають завдавати ударів у глибокий тил на тимчасово окупованих територіях. З іншого боку, ці ракети не варто порівнювати з ATACMS, оскільки Storm Shadow і SCALP — це дозвукові крилаті ракети авіаційного базування з певною специфікою застосування і фазами польоту.

Своєю чергою, ATACMS — це сухопутна балістична ракета оперативно-тактичного рівня. Вона відрізняється швидкістю, принципом застосування. Це два абсолютно різних типи ракет, які, якби застосовувалися одночасно, то у форматі “виносу мозку” російській протиповітряній обороні. Росіяни не змогли б одночасно достатньо оперативно реагувати на кожну з цих ракет.

ПАВЛО НАРОЖНИЙ: РФ поки що не вміє збивати ракети ATACMS

— Західні партнери вже не раз говорили, що якщо така потужна зброя опиниться в руках України, то не виключений факт, що українці можуть вдарити по території Росії. Відповідно, Америка робить щось із цими ракетами, з пусковими установками для того, щоб унеможливити таку історію. В американській пресі були повідомлення, що передані нам HIMARS модифіковані так, щоб з них неможливо було вистрілити по території Росії. Подробиці мені невідомі.

Ракети ATACMS досить дорогі — близько 1,5-2 мільйонів доларів за одиницю. США їх не замовляли з 2015 року. Тобто вісім років їх не було в держзамовленні американців. Вони відстріляли велику кількість таких ракет в Іраку й Афганістані — понад 500 штук. Скільки в них залишилося в арсеналі? Я думаю, кілька тисяч.

Тобто віддати ракети, яких і так не так уже й багато, українцям — питання, яке потрібно затверджувати з американським парламентом тощо.

Ще є побоювання, що, найімовірніше, кожна ціль для удару ATACMS буде затверджуватися Пентагоном або обговорюватися з ним щонайменше. Коли ці всі фактори владнаються, ми отримаємо ракети ATACMS.

Storm Shadow — це ракета повітряного пуску, тобто запускається з літака. Це означає, що літак має перебувати за зоною дії російської ППО. Це приблизно 50-60 кілометрів від лінії фронту. Тобто ми від дальності в 300 кілометрів, які є у Storm Shadow, віднімаємо 70 кілометрів і отримуємо дальність — 240 кілометрів. Швидкість ракети — до 1500 кілометрів на годину. Чисто теоретично її можна збити.

ATACMS — це ракета, яка запускається з HIMARS або з M270 MLRS. Вона може підійти дуже близько до лінії фронту, аж до 5 кілометрів. Відповідно, дальність ураження виходить 295 кілометрів, тобто майже всі 300.

Це квазібалістична ракета, яка піднімається на висоту до 25 кілометрів. На цій висоті вона летить зі швидкістю три швидкості звуку, тобто набагато швидше, ніж летить крилата ракета Storm Shadow. Коли вона прилітає до цілі, вона на неї вертикально вниз падає, майже на 90 градусів.

У Росії на поточний момент немає систем протиракетної оборони, якими можна збивати такі ракети.

Якщо метою стане, наприклад, Кримський міст, є мікроскопічна ймовірність, що Storm Shadow зіб’ють. А ось із ракетами ATACMS така ймовірність близька до нуля. Їх збити практично нереально.

https://youtu.be/6MYEMj_wMDQ

АНДРЕАС УМЛАНД: Олафу складно пояснити німецькому виборцю, що ескалації не буде

— Я не зовсім оптимістичний у тому, що постачання ракет це просто питання часу. Для німців це ще одна червона лінія, тому що цими ракетами можна стріляти по цілях усередині Російської Федерації. У цьому, я думаю, найголовніше побоювання.

Є побоювання того, що потім буде удар у відповідь Москви вже проти Німеччини. Я думаю, це нереальний страх, але так влаштована німецька психологія. Я не впевнений, що цей страх можна просто обійти.

Можливо, варто було просто розраховувати на якийсь поділ ролей. Наступальна зброя надходитиме від таких країн, як США, Велика Британія, Франція, у яких немає історичного вантажу, а Німеччина постачатиме важливу допоміжну техніку для України, наприклад, зенітні комплекси.

Для Німеччини про це домовитися простіше, тому що люди на кшталт канцлера ФРН Олафа Шольца і німецький уряд розуміють, що Україні потрібні і ці далекобійні ракети. Але їм це складно продати німецькому виборцю.

БОГДАН ДОЛІНЦЕ: У країн НАТО зараз близько 5 тисяч ракет ATACMS

— ATACMS, Storm Shadow і SCALP схожі з погляду методу їхнього запуску. Але це все-таки різні ракети. У першому випадку йдеться про крилату ракету, а в другому випадку — про балістичну. Вони є досить близькими за вартістю, тому що Storm Shadow або SCALP коштують близько 1 мільйона доларів, ATACMS — 1,5 мільйона доларів.

Якщо говорити про можливість передачі, то якихось реальних технічних обмежень сьогодні фактично немає, тому що пускові установки вже передавалися Україні. Ракети можуть запускати як HIMARS, так і М-270.

На сьогодні в країнах НАТО їх понад 5 тисяч одиниць. Тільки у США 4,5 тисячі на складах озброєння.

Якщо говорити про різні модифікації, найімовірніше, в ідеальному варіанті необхідні різні типи цих ракет. Адже різні модифікації мають різне призначення. Якщо ми говоримо про касетні боєприпаси на основі ATACMS, ідеться про знищення відповідних баз противника, великого скупчення живої сили, техніки або виробничих військових потужностей. Якщо ми говоримо про хірургічні, досить точкові удари по штабах, може бути використана якраз найостанніша модифікація — умовний блок-4, що дає змогу влучати з точністю до 10-20 метрів на відстань майже 300 кілометрів. Фугасна боєголовка, яка важить понад 200 кілограмів, здатна знищувати дуже важливі об’єкти противника.

До 10% цих ракет може бути безболісно передано Україні. Може йтися про 450 ракет. Це не загрожуватиме безпеці США.

Storm Shadow і SCALP здатні летіти на відстань до 560 км. Але, на жаль, експортна версія, яка передається Україні, обмежена дальністю до 300 км. Якщо ми говоримо про ракети ATACMS, то вони мають кілька різних модифікацій. Найостанніша здатна летіти на відстань 270-300 км, старіша версія — касетна, такі ракети здатні летіти на відстань близько 150 км, деякі до 220 км. Але у ATACMS потужніша бойова частина, особливо це стосується якраз старіших версій, які мають, як правило, касетну бойову частину. Вони здатні накривати дуже велику територію і знищувати техніку ворога і живу силу.

ОЛЕГ КАТКОВ: ATACMS — це не розв’язання всіх проблем українського фронту

— Storm Shadow — це крилата ракета, яка побудована за стелс-технологією (технологія малопомітності). І її максимально ефективне використання залежить від інформації щодо розташування позицій зенітно-ракетних комплексів противника. Це крилата ракета, яка спеціально створена для того, щоб літати не по прямій. Вона летить за складним маршрутом і може обходити позиції протиповітряної оборони противника. З огляду на велику кількість “бавовни”, що генерується безпосередньо на території, окупованій рашистами, дійсно, ця ракета використовується. При цьому використовується не окремо, а часом у комплексі зі спеціальними хибними цілями. Тобто це повноцінне, абсолютно класичне високотехнологічне використання надсучасної зброї.

ATACMS — це розробки кінця 80-х років, і це балістична ракета, яка підіймається на значну висоту, а потім падає на ціль. Ракета ATACMS розкриватиметься на певній висоті і розпорошуватиме касетні субелементи на певній площі. А чи можуть рашисти її збити? Це складне питання, тому що Москва в теорії декларує, наприклад, комплекси С-300, які можуть боротися з балістичними цілями.

Максимальна ефективність знищення балістичних цілей полягає в наявності так званих кінетичних перехоплювачів. Коли ми говоримо про “Patriot” PAC-3 з ракетами CRI або MCI, або, наприклад, SAMP-T, то там якраз і реалізований кінетичний принцип перехоплення — ракета просто врізається в балістичну ціль. Внаслідок цього бойова частина балістичної ракети знищується ще в повітрі.

У РФ кінетичних перехоплювачів немає. Фактично те, що є у вигляді С-400, на мій погляд, максимально наближене до версії “Patriot” PAC-2, яка використовувалася ще в Іраку в 90-ті роки. І там безпосередньо цей комплекс пропустив досить значну кількість балістичних ракет “Скад”.

Говорити про те, що Україна отримає ATACMS — і завтра буде перемога, буде деокупований Крим, вся українська земля буде деокупована, будуть вигнані окупанти — неправильно. Завжди перемагає комплекс озброєнь.

Перемагають разом з ATACMS, винищувачами, бронетехнікою, засобами протиповітряної оборони, навченими бійцями, які вміють максимально ефективно користуватися всією технікою, високоточним іншим озброєнням.

Водночас і ATACMS є цеглинкою на цьому шляху. І так, він необхідний, особливо якщо ми говоритимемо про його касетне спорядження.

Є величезна кількість запитань щодо того, чи є касетні ракети ще в США для ATACMS. Тому що гарантійний термін експлуатації ATACMS — десять років. Після необхідно замінити двигун, замінити там деякі електронні компоненти. У США замінили касетну бойову частину на унітарну осколково-фугасну.

Якщо у США справді ще залишилися в експлуатації боєздатні ракети ATACMS у касетному спорядженні, то якраз вони можуть справді позитивно вплинути на перебіг бойових дій. Бо касетний ATACMS — це чудова відповідь на запитання, що робити з авіабазами російської армії на окупованій території України, з яких вони підіймають ударні вертольоти та фронтову авіацію.

Читайте також: Можуть обговорювати нові види озброєнь, зокрема ATACMS, — Чернєв про зустріч Зеленського і Байдена на саміті НАТО

Прямий ефір