16 грудня Європейський Союз у відповідь на триваючу російську агресію проти України затвердив новий — дев’ятий за рахунком — пакет санкцій проти Російської Федерації.
Під санкції потрапили понад 200 юридичних і фізичних осіб із РФ, які прямо або побічно причетні до воєнних злочинів Росії, зокрема, до ракетних ударів Росії по цивільній та енергетичній інфраструктурі України, до вивезення українських дітей у Російську Федерацію і до крадіжки української сільськогосподарської продукції.
У Брюсселі заявили, що нові санкції ЄС покликані завдати серйозного удару по російській економіці та по її здатності продовжувати війну проти України.
“Пакет санкцій став відповіддю на тривалу ескалацію злочинної війни Росії проти України, особливо на рішення Росії цілеспрямовано знищувати населення і цивільну інфраструктуру, щоб паралізувати країну в зимовий час”, — заявили в Єврокомісії.
Перед цим новий пакет санкцій проти Російської Федерації ввели також і США. До санкційного списку увійшли фігури, що залучені в ракетних ударах, викраденні українських дітей і розграбуванні сільськогосподарської продукції на окупованих територіях.
Санкції Євросоюзу
Новий санкційний пакет Європейського Союзу передбачає обмеження щодо 168 компаній з РФ, передусім військово-промислового, гірничодобувного та енергетичного секторів. Таким чином, у “чорному списку ЄС” — уже 410 російських компаній.
Для уникнення обходу штрафних заходів до списку також занесли низку підконтрольних Росії організацій, що базуються в окупованому Криму, зокрема, в місті Севастополі.
Євросоюз запровадив індивідуальні обмеження і для фізичних осіб, серед яких — керівництво Міноборони РФ, представники військової промисловості, депутати Державної думи, члени Ради Федерації та Конституційного суду, а також міністри, губернатори та політики.
“До списку занесено ключових фігур, причетних до жорстоких і цілеспрямованих ракетних ударів по цивільному населенню, до викрадення і вивезення в Росію українських дітей, а також до крадіжки української сільськогосподарської продукції”, — повідомили в ЄС.
У рамках санкцій ЄС запровадив експортні обмеження на товари подвійного призначення. Так, у Росію заборонено тепер постачати деякі хімікати, нервово-паралітичні речовини, електронне та програмне забезпечення, що може бути використане в російській військовій промисловості (портативні комп’ютери, електронно-обчислювальні компоненти, фото- та відеотехніка і т.д. і т.п.).
ЄС також заборонив прямий експорт до Росії товарів і технологій для авіації та космічної промисловості, зокрема, двигунів і деталей для всіх видів дронів. Постачання заборонені також у будь-які треті країни, як-от Іран, які могли б постачати безпілотники в Росію.
У Євросоюзі також заборонили нові інвестиції в російський гірничодобувний сектор, за винятком діяльності, пов’язаної з добривами й “критичною сировиною”.
Крім цього, ЄС наклав заборону на угоди з трьома російськими банками: активи Московського кредитного банку і Далекосхідного банку заморожено, а Всеросійський банк розвитку регіонів занесено до списку організацій, операції з якими повністю заборонені.
Європейський Союз заборонив співпрацю з російськими маркетинговими, рекламними та дослідницькими компаніями, а також заборонено надання послуг Росії з тестування продукції та технічної інспекції.
Своєю чергою, під санкції потраплять і кілька російських телеканалів: НТВ/НТВ “Мир”, “Россия 1”, РЕН ТВ і “Первый канал” після припинення ліцензій припинять мовлення в країнах Європейського Союзу.
“Після їжі та голоду Путін тепер перетворює зиму на зброю, навмисно позбавляючи мільйони українців води, електрики та опалення. Європейський Союз реагує на цю останню ескалацію і воєнні злочини нашим 9-м пакетом жорстких санкцій. Ми продовжимо атакувати економіку і тих, хто відіграє важливу роль у цій жорстокій війні”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Деякі експерти вважають, що Європейський Союз недостатньо оперативно запроваджує санкції проти Російської Федерації. Як зазначила координаторка проєктів Центру економічного відновлення Юлія Шаіпова, повільне запровадження санкцій проти РФ пояснюється тим, що ЄС потрібен час підготуватися до відмови від економічних контактів із Росією, оскільки російська та європейські економіки досі тісно пов’язані.
“Те, що б’є по російських експортерах, звичайно, б’є і по європейських імпортерах. Те, що Росії дали перехідний період на пів року, дозволило енергетичним ринкам підготуватися. І зараз ми не бачимо стрибка цін, який був би, якби його ввели відразу. Ринки підготувалися, і тепер навпаки, ціни тільки падають, і це створює потенціал для того, щоб далі знижувати стелю цін на нафту. І в довгостроковій перспективі це навіть позитивно позначиться на цілях, які переслідують санкції”, — наголосила Юлія Шаіпова.
Зокрема, за її словами, ЄС не надто поспішає накладати санкції на сферу виробництва мінеральних добрив.
“Під питання ставиться виробнича безпека всього світу. Як Україна, так і Росія тримають значну частину світового агропромислового ринку, зокрема, для країн так званого “глобального півдня” – Африки, Латинської Америки, Близького Сходу. Тому ці санкції не знаходитимуть такої великої підтримки, тому що під питання ставиться добробут мільйонів людей, які не причетні до цієї війни”, — розповіла Шаіпова.
Проте, вона додала, що західні політики не втрачають надію на те, що в один момент Російська Федерація прийме рішення припинити бойові дії в Україні. В результаті чого, Євросоюзу доведеться все-таки торгувати з Росією, а для відновлення економічних зв’язків потрібні чималі кошти.
Санкції США
За тиждень до введення санкцій ЄС свої обмежувальні заходи щодо Російської Федерації запровадили і Сполучені Штати Америки. Так, 9 грудня Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) затвердило санкції проти чотирьох громадян РФ, причетних до порушення прав людини в Україні.
У Мінфіні США повідомили, що російські чиновники, серед яких — співробітники Адміністрації президента РФ Олег Нестеров і Євген Кім, причетні до організації “фільтраційних центрів” на тимчасово окупованій території України, де в нелюдських умовах утримували незаконно затриманих після російського вторгнення українських громадян.
Росіян також звинувачують в організації депортації дітей з окупованих регіонів України до Криму та на територію РФ.
OFAC також запровадив санкції щодо Центральної виборчої комісії РФ і 15 керівників Центрвиборчкому, які допомагали в проведенні так званих “референдумів” про “приєднання” кількох українських регіонів до Росії. ЦВК також причетна до численних порушень, зафіксованих під час проведення виборів різного рівня на території Росії.
Санкції передбачають блокування у Сполучених Штатах Америки майна, що належить цим особам, а громадянам США заборонено надавати кошти, товари чи послуги цим людям.
Крім цього, США запровадили обмежувальні заходи також щодо російських юридичних і фізичних осіб, які брали участь в угодах з Іраном для передачі РФ бойових безпілотних літальних апаратів (БПЛА).
Як передає The Wall Street Journal, серед них — Повітряно-космічні сили РФ, які отримали від Ірану безпілотники, 924 Державний центр безпілотної авіації Росії, який направляв персонал до Ірану для навчання роботі з іранськими безпілотниками, і командування Військово-транспортної авіації Росії, яке також брало участь у перекиданні безпілотників з Ірану до Російської Федерації.
Особам, які потрапляють під дію санкцій, можуть заборонити в’їзд до США, заморозити всі фінансові активи й повністю обмежити співпрацю з американськими компаніями. При цьому, у них можуть виникнути проблеми з міжнародними поїздками та отриманням кредитів.
“Не тільки Іран постачає безпілотники Росії, але РФ пропонує Ірану безпрецедентний рівень військової та технічної підтримки, що перетворює їхні відносини на повноцінне оборонне партнерство. Я думаю, нам важливо чітко розуміти: це партнерство становить загрозу не тільки для України, а й для сусідів Ірану в регіоні”, — заявив прессекретар Ради національної безпеки Джон Кірбі.
За словами Кірбі, США також оцінюють можливості впровадження експортних обмежень проти Ірану, щоб припинити доступ відповідних технологій до цієї країни. В американському Інституті вивчення війни стверджують, що Росія все більше покладається на іранські системи озброєння через виснаження свого арсеналу високоточної зброї.
Крім цього, санкції щодо чотирьох фізичних і чотирьох юридичних осіб в Ірані, причетних до розроблення і постачання Росії безпілотних літальних апаратів, напередодні затвердила Європейська Рада.
Директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос вважає, що ці санкції потрібно було вводити ще раніше.
“Європейський Союз запізнюється, тому що протягом тривалого часу саме ЄС був тією структурою, яка виступала, за великим рахунком, лобістом Ірану. І в умовах американсько-іранського протистояння якраз Брюссель, скоріш за все, часто виступав якщо не на боці Ірану, то, принаймні, ніби демонстрував таку лояльність. І зараз, на тлі протестів, на тлі продажу озброєнь Росії, Брюссель робить уже якісь конкретні кроки. Але цих кроків, як я кажу, замало, потрібно більше практично зробити для того, щоб Іран не міг навіть подумати про можливість постачань зброї та військового співробітництва з Росією”, — розповів експерт.
Читайте також: Санкції проти Росії діють, США та Україна працюють над розширенням обмежень — деталі
Яким буде ефект від останніх антиросійських санкцій ЄС і США? Чому ці обмеження не було запроваджено раніше? Чи будуть введені нові санкції проти Росії? Наскільки перспективною є співпраця Росії та Ірану? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:
- доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України Олексій Плотніков;
- політолог Володимир Фесенко;
- доктор політичних наук Ігор Петренко;
- офіційний представник Державного департаменту США Андреа Калан;
- старший науковий співробітник Інституту Атлантики у Вашингтоні Ксенія Свєтлова.
Олексій Плотніков: Проти РФ можуть ввести й 10, і 12 пакетів санкцій
— З одного боку, позитивно, що пакет уже дев’ятий, що є певна послідовність, що Євросоюз не зупинився в санкціях, і він збільшує обсяги санкцій і по персоналіях, і по конкретних видах діяльності та напрямках.
З іншого боку, звісно, нам би хотілося, щоб спрацювали санкції ще, умовно кажучи, на три — чотири пакети, після чого вже просто не потрібно було б нові пакети вводити. На жаль, так виявилося, що і дії Євросоюзу досить гуманні, і певна стійкість Російської Федерації існує.
Тому доводиться збільшувати обсяги санкцій за персоналіями, за видами діяльності, за напрямами. І, природно, кількість пакетів зростає. Тому я абсолютно не буду здивований, якщо там буде 10 — 12 пакетів санкцій, тому що, на жаль, ми маємо те, що ми маємо.
Я не можу припускати, що, скажімо, два, три пакети — і на цьому війна закінчиться нашою перемогою, а агресор свої війська з території України. Так, пакети санкцій триватимуть.
На жаль, такі реалії говорять про те, що, не весь той обсяг санкцій, який запроваджено зараз, дає змогу зупинити економіку, розвиток, виробництво озброєнь. Ну і загалом зробити Російську Федерацію країною ізгоєм не тільки в політичному і в економічному сенсі.
У принципі, потужність санкцій зростає, вона розширюється. Більшою мірою вони охоплюють нових і нових персоналій, які пов’язані з юридичними особами, з комерційними структурами, з банками, з галузями експорту імпорту РФ.
І в такому плані ефективність є: розширюється й охоплення санкціями, і збиток для національної економіки Російської Федерації. Тому я думаю, що тут не варто ставити під сумнів їхню ефективність.
Звичайно, хотілося, щоб ще на самому початку, одразу після цих санкцій припинилася війна й агресор вивів свої війська. Але, на жаль, ми маємо, знову ж таки, ту ситуацію, яка зараз розвивається.
Але, на жаль, є фактори того, що країни НАТО не хочуть напряму втручатися в цю війну. Є чітка політика про те, що НАТО не бере участі в конфлікті, а тільки допомагає Україні.
Європейський союз, Сполучені Штати живуть у дещо інших реаліях. Вони багато приділяють уваги процедурі проходження санкцій, а також тому, як це позначиться на компаніях цих країн. Чи не принесе це додаткових збитків американським або європейським компаніям.
Тобто існує маса речей, які нам незрозумілі. Але, на жаль, закордонний світ, європейці та американці мають дещо інші підходи — такі, скажімо, більш демократичні, більше пов’язані з міжнародним правом.
Володимир Фесенко: Санкції як зашморг стискають російську економіку
— З точки зору ефективності це досить масштабна санкція на можливість постачань до Росії продукції подвійного призначення. Тут дуже широкий спектр товарів, включно з, наприклад, авіаційними моторами. Як це не дивно, але на них не було санкцій.
А оскільки ця продукція використовувалася, зокрема, для виготовлення дронів, то очевидно, що зараз це обов’язково необхідно зробити. Ми бачимо, що дрони зараз — один із найефективніших засобів військових на полі бою. Тому ці санкції, на мій погляд, дуже важливі.
На електроніку різноманітну, на технологічні компоненти. Виявилося, що Росія якось використовує електроніку, технологічні компоненти з продуктів цивільного призначення. Були навіть публікації, де йшлося про те, що з холодильників навіть знімають чіпи, щоб використовувати у військовій промисловості.
І ось спектр такої продукції дуже широкий: від хімічної до авіакосмічної. На мій погляд, найголовніше, це може послаблювати військовий потенціал. І для нас це насамперед необхідно.
Другий важливий момент: накладено санкції, введено заборону на трансляцію чотирьох федеральних телеканалів. Вони транслювалися в Європейському Союзі. Деякі канали потрапили під заборону: Russia Today, “Спутник”, цей їхній пропагандистський холдинг.
Але мільйон росіян, які живуть у Європі, а деякі вже з європейськими паспортами, дивляться російські телеканали. Це пропагандистські канали. Зараз це зброя гібридної війни, зокрема, проти Заходу.
У цій ситуації важливим є ослаблення обороноздатності та економічної ефективності Росії. Але це не одномоментно досягається, ефект поступовий. Точно так само, як буде поступово справляти ефект обмеження на російську нафту і нафтопродукти Цей захід багато хто критикує, мовляв, стеля занадто висока, і треба її знизити. Я думаю, її знизять. Але ефект уже є.
Ціни на російську нафту знижуються, і вони вже нижчі, ніж закладено в бюджет Російської Федерації на майбутній рік, а отже, грошей не вистачатиме, і для фінансування війни доведеться залазити в борг або економити на інших галузях.
І ось персональні санкції — тут важливо, що це покарання є. Їздили вони до Європейського союзу чи ні, є в них рахунки чи ні – фактично поставлено чорне клеймо ще на сотні людей і сотні організацій. І вони не можуть зараз діяти або контактувати з європейськими партнерами, відвідувати Євросоюз.
Чому це важливо? Тому що, наприклад, до початку нинішньої великої війни деякі партії в європейських країнах мали дружні угоди навіть із “Єдиною Росією”, нинішньою владною партією у РФ, контакти з різними іншими громадськими та політичними організаціями. А санкції ввели проти всіх політичних партій, представлених у Держдумі, ще там проти цілої низки.
Тож ці санкції ще далеко не стеля — є, куди їх розвивати. Але також зазначу, що посилюються санкції проти різних суб’єктів ВПК РФ і підприємств, пов’язаних із ним, і розширюються санкції проти банківських установ.
Було б краще взагалі повністю закрити контакти Заходу з банківським сектором. Але, на жаль, буде вкрай складно узгодити пакет санкцій, як перед цим у низці інших. Приміром, у шостому довелося узгоджувати дуже довго, тому що був опір низки країн. Але важливо, що цей пакет затверджено, і цей зашморг дедалі сильніше затягується на російській економіці, на російському оборонпромі.
Дев’ятий пакет санкцій точно не останній, ще є де посилювати санкційний тиск, покроково. Знаходять слабке місце або де Росія намагається обходити санкції, ось там і будуть вводити нові пакети.
Ігор Петренко: Санкції — невід’ємний компонент стримування Росії на десятиліття
— Насамперед, те, що він узгоджений — це великий плюс. З іншого боку, дуже багато чого з того, що погоджено, можна було зробити досить давно. Про це говорила і міжнародна група Макфола — Єрмака, це питання ВТБ Банку, який, до речі, обслуговує дуже багато компаній.
Чи буде болючим цей пакет? Буде. Деякі санкційні пакети, та й практично всі, які були введені раніше, мають часовий лаг. Тобто вони не починають діяти з моменту його ухвалення: або там є якісь відтермінування, або мине певний час, поки все це дійде до РФ.
Припинення постачань, анулювання контрактів — це все не відбувається в один день. Тут буде відкладений часовий ефект, як і в абсолютно всіх санкцій, це нормально.
У грудні починає діяти положення шостого пакета. Питання узгодження верхньої ціни на нафту — знову ж таки, позитивно, що погодили, хоча ціна могла бути меншою. З іншого боку, ми бачимо, що ціни й так впали. Плюс, там ідеться про те, що граничну ціну на російську нафту знижуватимуть і переглядатимуть верхній поріг, а європейські компанії до цього пристосовуватимуться.
Дуже важливо також у дев’ятому пакеті те, що ці обмеження накладаються на підприємства, які виготовляють безпілотники. Логічне запитання: чому це не зробили раніше? У будь-якому разі, добре, що це зроблено, тому що, Російська Федерація, окрім допомоги Ірану, ще й самі їх можуть виробляти.
Плюс, ми знаємо, що росіяни вже налагодили контрабанду чипів. Тобто дуже важливо, що обговорюється Україною в глобальному масштабі — це запровадження вторинних санкцій, які накладаються на тих, хто порушує санкційну політику, що існує.
Поки що з цим є проблеми. Десь закривають на це очі, десь не вистачає політичної волі. На Іран, наприклад, накладали санкції, але є і приклади з більш розвинених країн, з якими теж слід попрацювати й нагадати їм, що є санкційна політика, і її потрібно дотримуватися.
Тому будь-яке посилення санкцій у бік Російської Федерації — це однозначно внесок у перемогу України.
Водночас не можна розслаблятися і потрібно готувати десятий пакет, оскільки є ще способи, як посилювати ці санкції, щоб вони були максимально болючими. Санкційна політика — це невіддільний компонент проти Російської Федерації на найближчі десятиліття, як мінімум.
Андреа Калан: Купівля Росією іранських безпілотників суперечить міжнародним нормам
— Санкції США було запроваджено з різних причин: через те, що Росія купила безпілотники в Ірану, і через те, що деякі люди брали участь в організації цих фільтраційних таборів і фальшивих, так званих референдумів в Україні.
Мета цих санкцій — з одного боку, притягнути до відповідальності тих, які порушують міжнародні права. З іншого боку, щоб у Кремля не було коштів, щоб продовжувати війну проти України.
Ми наклали санкції через купівлю дронів тому, що це порушує резолюцію 2231 Ради Безпеки ООН, і це суперечить міжнародним нормам. І ми сподіваємося, що ці санкції посприяють тому, щоб у Путіна було менше коштів, обладнання та зброї для продовження своєї агресії проти України.
І США завжди дивитимуться на санкції й на дії різних партій в усьому світі й будуть їх запроваджувати, коли порушують правила або коли спробують обійти санкції.
У Держдепартаменті та в інших відомствах США є люди, які спостерігають за дотриманням санкцій та їхніми порушеннями, і ми вживатимемо різних заходів, щоб обійти санкції було неможливо.
Ксенія Свєтлова: Іран і Росія — країни-ізгої, з якими ніхто не хоче співпрацювати
— Іран живе під санкціями вже дуже багато років. Там навчилися з ними боротися, навчилися співіснувати, не жити в повному сенсі цього слова, але співіснувати навчилися. І Росія зараз переймає цей досвід, зокрема не тільки військово-технічний іранський досвід, а й те, як жити під санкціями.
Це дві країни-ізгої, які повністю відкинуті міжнародною спільнотою. І якщо в Росії раніше, навіть із 2014 до 2022 року, ще були якісь озирання на Захід, наприклад, вимоги Ірану продати винищувачі СУ-35, про це питання навіть не порушували, не стояло. Росія від цього всього уникала.
Але тепер я думаю, що і про цю перспективу говоритимуть цілком серйозно. Я не знаю, щоправда, яке саме озброєння зараз Росія може без шкоди для себе і своїх спроб реалізувати свої амбіції в Україні може поставити Ірану.
Щоразу, коли зараз лунають якісь обіцянки, так, ми вам поставимо С-400, С-300, літаки СУ-35 тощо, то треба розуміти, що в Росії самій не вистачає зараз своїх власних військових потреб. Тому Ірану, напевно, доведеться для цього почекати.
Важко сказати, наскільки дійсно була опрацьована ця зв’язка з Іраном про придбання безпілотників. Я думаю, що якісь напрацювання, напевно, були, враховуючи, що Росія дуже сильно відстає саме у сфері розвитку БПЛА.
І взагалі протягом довгих років в експертній спільноті існувала така поширена думка, що Іран з Росією мало не вороги, які змушені, наприклад, співпрацювати в Сирії. Але загалом між ними нічого спільного немає.
Це було частково правда, але тільки частково. Тому що, звичайно ж, поки в Росії були опції, навіщо потрібен Іран? Навіщо звертатися до країни-ізгоя, яка перебуває під санкціями, коли можна знайти інші, більш перспективні країни для співпраці.
Але проте це був союз, і ми це бачили, як ця зв’язка працює в Сирії, де стиралися в порошок сирійські міста. Тобто ця зв’язка, співпраця зміцнилася дуже сильно за останні 10 років громадянської війни в Сирії.
По-друге, нафту купують, як ми знаємо, з величезним дисконтом. Не можу сказати, що теж дуже вигідна співпраця, але це те, що є. Знову ж таки ні Росії, ні Ірану вибирати більше нема з чого.
Вони можуть удавати вигляд, особливо Москва з візитами в арабські країни, що ось у нас є Саудівська Аравія, мовляв, з нами Єгипет і так далі. Але всі ці країни вони поводяться вкрай обережно стосовно співпраці з Москвою і не заходять далі, ніж певні якісь ліміти.
Знову ж таки, у деяких є харчова залежність. Це пшениця, яку Росія постачає, наприклад, до Єгипту. Раніше була ще Україна, тепер це тільки Росія. Ось деякі й перебувають у залежному становищі. Але знову ж таки, та кількість країн, з якими можна взаємодіяти, і з якими є якась перспектива, стає меншою, їхня кількість не зростає.
Читайте також: США звинувачують ООН у небажанні розслідувати використання іранських дронів в Україні