Чи зможе Китай примусити Росію до миру — думка аналітика

Росія і Китай. Ілюстрація: ukrinform.ua

Китай навряд чи зможе натиснути на Росію в плані закінчення війни проти України. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив керівник секції Азіатсько-Тихоокеанського регіону Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння (ЦДАКР) Юрій Пойта.

Він зазначив, що багато експертів відзначають безрезультативність активності китайської сторони в пошуках вирішення “української кризи”, як називає війну РФ проти України сам Китай.

“Періодичні йдуть дискусії відкритого і закритого характеру з китайськими експертами, які безпосередньо афілійовані з керівними відомствами Китаю. Вони показують, що немає жодних ознак того, що Китай дійсно міг би натиснути на Росію, підказати їй, що пора закінчувати цю війну. Китай дуже дбайливо ставиться до своїх зв’язків із РФ”, — сказав Пойта.

Він зазначив, що Китай розглядає США основним військово-політичним противником, у зв’язку з цим йому дуже важливо мати конструктивні відносини з РФ.

Китайські експерти вважають, що розв’язати конфлікт між Росією та Україною дуже складно, тому що цілі сторін протилежні.

“Це конфлікт екзистенціальний, він на виживання. Україна не може відмовитися від своєї мети, тому що вона просто зникне як держава і як нація. Тому українське суспільство, уряд працюватимуть на свою перемогу доти, доки є можливість. Російська сторона також не відмовляється від своїх геополітичних цілей. Попри труднощі на полі бою, проблеми в російській економіці, військово-промисловій сфері тощо. Тому виступити медіатором такого конфлікту дуже складно для Китаю. Поки що китайська дипломатія до цього не готова”, — вважає Пойта.

Вплинути на РФ Китаю також заважає невідповідність позиції Китайської народної республіки міжнародному праву.

“Якщо Китай не називає російсько-українську війну війною, значить, тут немає військових злочинців. Тобто неможливо притягнути до відповідальності російську сторону. Тому я думаю, що можливості китайської дипломатії на цей час досить обмежені. Поки що ми спостерігатимемо такі спроби, які більше є демонстрацією китайської участі”, — зазначив експерт.

Читайте також: Мета візиту спецпредставника Китаю в Україну — інтегруватися у майбутній переговорний процес, — думка експерта

Нагадаємо, спецпредставник Китаю Лі Хуей має відвідати Україну, Польщу, Францію, Німеччину та РФ для обговорення можливості врегулювання російської повномасштабної військової агресії проти України. Представник КНР відвідає Україну 17 травня.

Читайте також: Візити спецпредставника Китаю до України і РФ — це початок “човникової місії”, — оцінка Фесенка

Прямий ефір