23 серпня — у День Державного Прапора України та напередодні Дня Незалежності — у Києві відбулася зустріч українського лідера Володимира Зеленського з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді. Це був перший в історії візит прем’єра Індії в Україну з моменту встановлення дипломатичних відносин між двома країнами 1992 року.
Деталі візиту
Володимир Зеленський зустрів Нарендру Моді в Києві на території Національного музею історії України у Другій світовій війні. Там облаштували тимчасовий меморіальний комплекс загиблим дітям від російської агресії. Лідери поклали іграшки до меморіалу та вшанували пам’ять загиблих юних українців хвилиною мовчання.
Під час подальших двосторонніх перемовин, які тривали понад дві години, президент Зеленський подякував Індії за підтримку суверенітету і територіальної цілісності України, а також за надану гуманітарну допомогу українському народу. Ідеться про 16 пакетів допомоги, надісланих від початку повномасштабного вторгнення РФ.
“Я приїхав до вас із посланням миру. Ви добре розумієте, що Індія зробила активний внесок у справу миру. Наш підхід — людиноцентричний. І я хочу сказати вам і всьому світу, що це наше переконання і наше зобов’язання, і ми говоримо про це голосно і чітко. Послання полягає в тому, що ми підтримуємо і поважаємо суверенітет і територіальну цілісність”, — сказав Нарендра Моді.
Президент також подякував Індії за участь у першому Саміті миру та висловив сподівання на долучення до його спільного комюніке та подальшу активну підтримку реалізації формули миру. Глава Української держави також запросив Моді долучитися до проведення другого Саміту миру.
Під час зустрічі сторони обговорили перспективні напрями двостороннього співробітництва: активізацію торговельно-економічного та оборонного співробітництва, залучення Індії до повоєнної відбудови, взаємодію в галузях освіти, науки та культури.
За підсумками перемовин Володимир Зеленський і Нарендра Моді погодили спільну заяву, яка підтверджує принцип поваги до територіальної цілісності держав, визначає ключові напрями двостороннього співробітництва. Також у ній зафіксовано мету щодо підвищення рівня відносин між Україною та Індією до стратегічного партнерства в майбутньому.
У присутності лідерів також уклали двосторонні документи щодо розвитку відносин між двома державами.
“На сьогоднішній день ми погодили чотири документи в цей історичний візит прем’єр-міністра Моді між Україною та Індією. Це медична сфера, співпраця в аграрному напрямку, гуманітарні відносини, культура. Підготовлено спільну заяву про побудову стратегічного партнерства між нашими державами, торгівлю між нашими країнами та військово-технічне співробітництво. Усе це має зміцнюватися”, — повідомив Володимир Зеленський.
Зокрема Україна та Індія підписали:
- Угоду про співробітництво в галузі сільського господарства та харчової промисловості. Мета документа — розширити взаємовигідне співробітництво, створити сприятливі умови для ринкових відносин і зміцнити національну продовольчу безпеку країн;
- Меморандум щодо індійської гуманітарної грантової допомоги для реалізації високоефективних проєктів розвитку громад. Документ передбачає розширення економічного та технічного співробітництва між країнами та створює рамкові умови для надання Україні допомоги для втілення проєктів, зокрема з відновлення та реконструкції;
- Програму культурного співробітництва на 2024-2028 рр., яка сприятиме налагодженню безпосередніх зв’язків між мистецькими колективами, окремими виконавцями та установами культури і проведенню спільних культурних заходів;
- Меморандум про взаєморозуміння між Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками та Центральною організацією з контролю за стандартами лікарських засобів Міністерства здоров’я та сімейного добробуту уряду Індії. Метою меморандуму є сприяння розвитку інтересів у фармацевтичній сфері, запобігання обігу неякісних та фальсифікованих лікарських засобів, забезпечення безпечності та якості лікарських засобів, які постачаються на ринки обох країн.
Володимир Зеленський і Нарендра Моді також оглянули переданий Індією мобільний медичний пункт Cube, який можна використовувати для тактичної медицини, швидкого розгортання в надзвичайних ситуаціях і зонах лиха. Він містить сортувальний і хірургічний пункти, засоби для діагностики та інше необхідне обладнання.
Слід зазначити, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Індія дотримується нейтралітету. Вона не підтримала резолюції ООН, що засуджують російську агресію. Незважаючи на те, що Нью-Делі декларує підтримку санкційного режиму щодо Москви, країна залишається одним із найбільших імпортерів російської нафти. Однак тиск США та активізація співпраці Російської Федерації та Китаю змусили Індію скоригувати вектор зовнішньої політики.
Перед прибуттям в Україну індійський прем’єр-міністр закликав до дипломатичних зусиль щодо припинення війни. А під час візиту до Польщі 22 серпня пообіцяв підтримку України з боку Індії.
На думку експертів, відвідини Моді Києва — це заявка на сильнішу позицію Індії. Нью-Делі може залучити до української формули миру країни глобального Півдня, а отже, на ділі сприяти мирному процесу.
Візит Моді в оцінці експертів
Значення першого візиту прем’єр-міністра Індії в Україну, розвиток українсько-індійських відносин, а також можливість відходу Нью-Делі від нейтральності щодо війни РФ проти України в ефірі телеканалу FREEДOM обговорили:
- Дмитро Левусь, політолог-міжнародник, експерт центру “Об’єднана Україна”;
- Володимир Фесенко, політолог;
- Аліна Гриценко, докторка філософії з політології, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Демонстрація підтримки та поваги
— Дуже символічно, що прем’єр-міністр Індії приїхав до нас напередодні Дня Незалежності. Це знак визнання України, особливої ролі України в сучасному світі, в сучасних міжнародних відносинах.
Факт, що це перший візит за всі роки незалежності України прем’єр-міністра Індії до нашої країни, робить його історичним, тим паче в умовах такої нинішньої війни.
Чи допоможе цей візит мирному процесу, який ініційовано на Саміті миру? Ми всі на це сподіваємося. Тут немає абсолютних гарантій, але те, що прем’єр-міністр Індії приїхав до Києва, обговорював тему мирного процесу з нашим президентом, уже говорить про конструктивність.
Є відмінності в позиціях, це теж треба розуміти. Індія ще з часів існування Радянського Союзу була лідером Руху неприєднання (міжнародна організація, що об’єднує 120 держав світу на принципах неучасті у військових блоках, — ред.).
Індія мала дуже тісні зв’язки з Радянським Союзом, але й конструктивні стосунки із Заходом. Завжди балансувала свої відносини між протилежними політичними таборами. І зараз та ж сама ситуація.
Так, зараз Індія шукає рівновагу у відносинах і з Росією, на якій вони банально заробляють, на відносно дешевих цінах на російську нафту. І водночас вони розуміють, що підтримувати агресора, підтримувати війну проти України — неприпустимо, зокрема з моральної, етичної точки зору. І про це прем’єр-міністр Моді сказав публічно в Києві.
Індія розуміє, що треба підтримувати баланс відносин не тільки між Росією і Заходом, треба демонструвати повагу і підтримку Україні. І цей візит — це демонстрація підтримки і поваги, перш за все.
А щодо конкретних питань треба домовлятися. Українська сторона публічно озвучила наші побажання. Індія брала участь у першому Саміті миру, але утрималася від підписання спільного комюніке. Хоча в ньому немає нічого там такого вже конфліктного. Це, швидше, був тактичний крок Індії. Але якщо Індія буде послідовна в продовженні нинішнього візиту, то я не бачу нічого такого, що суперечить її інтересам у тому, щоб підписати цей документ. А далі потрібна активна участь Індії в інших подіях, заходах, пов’язаних із Самітом миру.
Потенціал для розвитку співпраці України та Індії саме в мирному процесі, думаю, існує.
І ми сподіваємося, що Індія буде тут діяти більш послідовно, а не тільки виходячи з тактичних інтересів.
Для України відносини на найвищому рівні з Індією дуже значущі для просування наших інтересів у відносинах з країнами глобального Півдня. Індія — це одна з найбільших країн світу за населенням, дуже динамічна економіка, країна впливова в регіоні глобального Півдня. І, звісно ж, для багатьох лідерів країн глобального Півдня візит прем’єр-міністра Моді до Києва — це сигнал, що треба більш активно розвивати стосунки з Україною, і що немає нічого страшного в тому, щоб підтримувати Україну в її зусиллях щодо справедливого миру.
Тому цей візит має дуже велике політичне значення, і відкриває серйозні перспективи як для двосторонніх відносин між нашими країнами, так і для подальшого розвитку мирного процесу на основі Глобального саміту миру.
АЛІНА ГРИЦЕНКО: Сприйняття України в Індії змінюється
— В Індії сьогодні сприймають Україну по-різному, дуже багато залежить від покоління. У людей старшого віку є якісь позитивні, ностальгічні спогади про відносини з Радянським Союзом. І часто вони ставляться до України і до будь-якої країни пострадянського простору як до периферії Росії.
З молоддю вже простіше працювати в межах цифрової дипломатії, публічної дипломатії, транслювати через соціальні мережі, що з себе представляє Україна, що це країна з незалежною історією, самобутньою культурою тощо.
Важливий факт, що багато індійських студентів навчаються в Україні, здобувають тут освіту, зокрема у сфері медицини. Саме завдяки їм ми можемо транслювати в Індію інформацію про те, що насправді відбувається в Україні.
Дуже важливо, що деякі студенти, хоча й були евакуйовані після 24 лютого 2022 року, повернулися в Україну, щоб продовжити навчання.
Усе-таки змінюється сприйняття України в Індії. І змінюється, зокрема, серед політичного істеблішменту. Ось, віднедавна в Міністерстві закордонних справ Індії Україною опікується департамент саме європейських держав, а не як це було раніше — департамент із СНД.
Тобто Україна зараз розглядається Індією виключно як країна європейської спільноти.
Візит прем’єр-міністра Індії багато в чому зумовлений спробою Моді балансувати і вирівняти свою позицію, особливо після його візиту до Москви 8 липня. Тим більше, що цей візит до Путіна збігся з масштабним обстрілом української території, з обстрілом дитячої лікарні “Охматдит”.
І символічно, що свій приїзд до Києва Моді разом із президентом Зеленським розпочав із меморіалу дітям, які загинули від російської агресії.
Це свідчить якраз таки про те, наскільки Моді серйозно поставився до подій 8 липня, хоча тоді в Москві він був доволі дипломатичний і лаконічний у своїй заяві. Він не засудив Росію безпосередньо, він сказав тільки, що його серце обливається кров’ю, коли гинуть невинні діти, не уточнюючи при цьому, які конкретно діти, від чого вони гинуть.
Візит Моді пов’язаний з тим, щоб вирівняти цю позицію, довести, що Індія є країною справді нейтральною, що Індія не займає нічию сторону конфлікту — ні російську, ні українську. І головне довести, що Моді фактично на сьогоднішній день є одним із небагатьох лідерів світових, які підтримують пряму комунікацію з двома сторонами конфлікту безпосередньо — і з президентом Зеленським, і з Путіним.
І цим Індія може істотно зміцнити свої позиції на світовій арені як одна з провідних світових держав.
Проте Індія залишатиметься нейтральною в цьому конфлікті. Вони про це заявили з самого першого дня повномасштабного вторгнення. Заявили про те, що нейтралітет — це суверенне право будь-якої держави. Таким чином, вони намагалися відсікти всю цю критику на адресу Індії, як формулювали деякі експерти, що Індія ніби сидить на паркані, дистанціюючись від цього конфлікту.
Індія дотримується концепції рівновіддаленості, вона намагається балансувати між різними центрами сили. І йдеться не тільки про Росію та Україну, а й про глобальні центри впливу, такі як Сполучені Штати Америки, Китай. Індія вміло мінімізує ризики ля реалізації своїх національних інтересів.
Індії вдається підтримувати стабільні відносини і зі США, і з Росією, при цьому уникати вторинних санкцій, продовжувати закуповувати нафту в Росії за дисконтом. Нещодавно була новина про те, що Індія обігнала Китай за обсягами імпортованої з Росії нафти. Це теж показово. Тут Індія ставить на перше місце власні національні інтереси.
Якщо Росія — це той інструмент, який можна використовувати для забезпечення енергетичної безпеки, Індія буде це робити. Тому якщо найближчим часом якимось чином скоротиться співпраця з Росією, це не потрібно трактувати як потенційну зміну позиції Індії щодо війни. Це означатиме лише те, що Росія перестала Індію задовольняти як партнер, як контрагент.
Це вже досить демонстративно відбувається у військово-технічній сфері. Якщо ще донедавна ми могли говорити про те, що Індія в озброєнні на 70% залежить від Росії, від запчастин, від конкретних позицій озброєння, що поставляються (таких як С-300 чи С-400), то зараз Індія активно переозброюється за рахунок Франції, за рахунок Ізраїлю, тобто більш сучасних держав. Оскільки Росія вже не в змозі виконувати свої зобов’язання за контрактом, не в змозі через логістику, через проблеми з транзакціями тощо.
Тому Індія зараз у максимально зручному для себе становищі. І найближчим часом її позиція, найімовірніше, не зміниться.
ДМИТРІЙ ЛЕВУСЬ: Історію з посланням від Путіна не варто сприймати всерйоз
— Контекст візиту Нарендра Моді до Києва дуже важливий. Ми бачимо, що в Індії все-таки відбулася певна зміна поглядів на Україну, погляду на таку традиційну політику щодо колишнього Радянського Союзу, що Російська Федерація успадкувала політику і всі міжнародні відносини Союзу. Особливо зараз, коли стає очевидним, що Російська Федерація стає токсичною.
Багато що змінила і сьогоднішня позиція України у світі. Українська формула миру — це не тільки про те, щоб закінчилася війна в Україні, а й про влаштування світу, про те, який світ має мати вигляд. І ця активність теж привернула увагу Індії.
Україна багато в чому зараз є лідером, зокрема, у сфері озброєнь. На полі бою Україна довела, що якість російського озброєння впала. Тому в Індії на перший план сьогодні виходить співпраця з країнами Заходу. Крім того, Україна поміняла взагалі філософію війни, коли на авансцену вийшли нові види озброєнь, такі як безпілотні літальні апарати, безпілотні катери, у виробництві яких Україна — лідер.
Щодо війни Індія теж перебуває у своєму треку. Так, з одного боку, можна говорити, що оскільки Росія є економічним, торговим партнером Індії, то не вдається заявити про однозначне засудження війни РФ проти України. Але, як показує практика, багато країн, які є партнерами Росії з торгівлі, це змогли зробити. Але інерція Руху неприєднання поки що накладає відбиток на політику Індії.
Що стосується фрази Моді “я приїхав до вас із посланням миру”. У контексті візиту 8 липня прем’єр-міністра Індії до Москви багато хто говорить про те, що Моді привіз до Києва якесь послання від Путіна. Я не думаю, що це варто сприймати дуже серйозно. По-перше, з моменту візиту минуло півтора місяця. По-друге, за цей час досить сильно змінилася військово-політична ситуація. Війна вже повноцінно йде на території Росії.
Швидше, тут можна говорити про те, що можливий переказ бачення російської позиції, але навряд чи ми почуємо тут у цьому конкретному випадку щось нове. Гадаю, важливо отримати якусь інформацію, але, найімовірніше, це не буде чимось надунікальним і чимось украй необхідним.