Чи є шанси домогтися перегляду результатів виборів у Грузії — думка політолога

Протести в Грузії. Фото: ap.org

Центрвиборчком Грузії заявив, що опозиційні партії програли парламентські вибори, а перемогу здобула правляча “Грузинська мрія”. Опозиція відмовилася визнавати офіційні результати, у країні почалися масові протести проти фальсифікації підсумків парламентських виборів. За логікою демократичного процесу в Грузії мають призначити перевибори. Таку думку озвучив політолог Ігор Рейтерович в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 30 жовтня.

Політолог вважає, що варіанти виходу з ситуації, що склалася в Грузії, є. І опозиція намагається їх зараз реалізувати.

“Наприклад, не визнавати взагалі легітимність виборів, тобто не брати ті мандати, які вони (опозиція, — ред.) отримують за результатами підрахунку голосів грузинської ЦВК, хоча є сумніви в цих результатах. І це призводить до серйозного питання. За логікою демократичного процесу, якщо вони займуть таку позицію однозначно і відмовляться це робити, треба призначати перевибори”, — сказав Рейтерович.

Але, судячи з риторики грузинської влади, вона цього не збирається робити, доповнив спікер. Тому, вважає він, важливою залишається позиція громадян.

“Треба віддати належне: досить багато грузинів, це і молоді люди, і люди середнього віку, явно знають, де їхнє майбутнє, і прекрасно це розуміють. Вони не стоять осторонь і намагаються якимось чином змінити ситуацію”, — акцентував політолог.

Дій з боку Європейського Союзу в цій ситуації чекати не варто, вважає Рейтерович. Адже це буде розцінено грузинською владою як втручання у вибори.

“Але, з іншого боку, Європейський Союз зробив усе від себе можливе. Вони не відмовляються абсолютно від Грузії, готові допомагати державі й надалі, але робити це за нинішньої влади просто неможливо. Тому ситуація складається таким чином, що виключно активність громадян, опозиції і спроба у межах формальних процедур, які є на сьогодні у країні, щось поміняти, може призвести до певних результатів”, — наголосив гість ефіру.

На думку політолога, не можна сказати, що на виборах у Грузії опозиційні сили зазнали тотальної поразки.

“Грузинська мрія”, провладна партія, не досягла головного. Вона хотіла отримати конституційну більшість. У них була мета отримати переважну більшість у парламенті, щоб потім почати ухвалювати такі закони, які вони вважають необхідними”, — доповнив спікер.

За кілька днів до виборів лідери “Грузинської мрії” абсолютно однозначно говорили, що щойно здобудуть перемогу, одразу заборонять опозицію, нагадав Рейтерович.

“Тому в даному контексті залишається тільки докладати зусиль до того, щоб не було цієї конституційної більшості й залишалися якісь механізми, які не дозволять “Грузинській мрії” проводити ту політику, яку вони проводили до цього, і довести її до якогось абсолютно абсурдного результату”, — резюмував Рейтерович.

Читайте також: Грузія перетворюється на анклав, де офіційна політика — проєвропейська, а насправді — зовсім інша, — політолог

Нагадаємо, міжнародні спостерігачі не визнали вибори в Грузії вільними і чесними. Вони також зафіксували численні порушення під час передвиборчої кампанії в день виборів. 

Читайте також: Президентка Грузії закликала виходити на протести: як розвивається ситуація у країні (ВІДЕО)


Прямий ефір