Китай всіляко зацікавлений максимально дистанціюватися від військової допомоги Росії. Якщо РФ і використовуватиме Білорусь як транзитну зону для перекидання зброї з КНР, щоб приховати цей факт від західних країн, то у вкрай малих розмірах. Таку думку сьогодні, 8 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості” Олег Саакян.
“Китай займає позицію, яку можна описати умовною формулою “взаємодії взаємовиключені та взаємовключені” як із Росією, так і з Заходом, і з Україною, що Китай тепер розглядає Україну як частину Заходу. І разом із цим вони співпрацюють з усіма сторонами тією мірою, якою це не змінює балансу сил сторін і не впливає на результат ситуації на фронті. Для них це дуже важливо, адже інакше через кому в усіх пакетах санкцій, які запроваджували щодо Росії, частини з них, які будуть найменш болючі для Заходу, може додатися Китай, китайські компанії та структури”, — сказав він.
За словами політолога, у Китаї це прекрасно розуміють. А вони, на відміну від Росії, куди більш глобалізовані і залежні від міжнародної торгівлі та кооперації.
“Вони якраз не готові до того, що навіть подібні за силою санкції, які були введені проти Росії, будуть введені щодо них. Це, зокрема, є стримувальним фактором щодо Тайваню і що вимагатиме переоцінки взагалі можливостей Китаю на сьогодні до більш агресивних дій на міжнародній арені. Вони почали економічно розширювати свій вплив на глобальний Південь, брати під контроль торговельні шляхи”, — каже Саакян.
Він вважає, що Китай, скоріше, виступає фактором стабілізації в таборі недемократичних країн. І запустити тотальну хаотизацію він не зацікавлений, а тим більше, взяти на себе відповідальність за неї.
“Тому, я думаю, що, звісно ж, ризики того, що Китай приховано, у невеликих обсягах якихось точкових зараз допомагатиме Росії, зберігаються. Але щодо Білорусі я більше схильний вірити в те, що там було щось, що повинно посилити Лукашенка і забезпечити його більшу суб’єктність щодо Росії, адже Лукашенку вкрай некомфортно перебувати в позиції тотальної залежності за всіма параметрами. І Китай неодноразово використовувався ним якраз як балансувальний фактор стосовно Москви. Можливо, було якесь вікно можливостей, у якому в якійсь пропорції це вигідно і Росії допомагати, і водночас це зроблено безпосередньо через Лукашенка і посилюючи його, підвищуючи його залежність від Китаю, його суб’єктність перед обличчям Москви”, — резюмував Олег Саакян.
Нагадаємо, у січні з Китаю прилітало кілька вантажних літаків до Білорусі. Вони сідали у VIP-зоні, яку використовує диктатор Лукашенко. Місцеве білоруське підпілля вважає, що на бортах була зброя.
Читайте також: До Білорусі у січні прибували вантажні літаки з Китаю, є кілька варіантів, що вони доправляли, — Вячорка
Як повідомлялося раніше, від 8 до 11 січня до Білорусі щодня прилітали літаки з Китаю, які ймовірно доправляли вантажі військового призначення. За словами сходознавиці, експертки зі Східної Азії, магістерки зовнішньої політики Наталії Бутирської, така співпраця Китаю та Білорусі має моніторитися міжнародною спільнотою, щоб розуміти, чи загрожує вона безпеці країн Європи.