На початку 2023 року експерти попереджали, що на авіаційну галузь Росії чекає іранський сценарій. А саме — десятки катастроф після введення міжнародних санкцій. За підрахунками видання “Сибирь. Реалії”, за неповний грудень 2023 року російські літаки виходили з ладу майже стільки ж разів, скільки за весь 2022-й. Водночас Кремль, як і раніше, намагається приховати від російських громадян реальний стан справ у галузі, повідомляє FREEДОМ.
Американське видання Newsweek опублікувало дослідження, згідно з яким кількість несправностей російських літаків 2023 року зросла втричі. За пів року сталося щонайменше 60 надзвичайних подій, спричинених дефіцитом запчастин. А за перші 8 днів грудня зафіксовано щонайменше 19 подібних випадків.
За даними ж Росавіації все — в повному порядку.
“Особливо наголошую — рівень безпеки польотів у нашій цивільній авіації перебуває на високому рівні. Жодних небезпечних тенденцій ми не фіксуємо. Перебуваємо в абсолютно загальносвітовому тренді безпеки польотів”, — заявив глава Федерального агентства повітряного транспорту РФ Дмитро Ядров.
На “Уральських авіалініях” 1 грудня сталося одразу дві поломки. В одного лайнера відмовила гідросистема в Сочі, в іншого стався збій управління в Калінінграді. У літаку “Аерофлоту” критично охолола кабіна пілотів, а у Boeing 777 впав тиск у шасі.
Наступними днями у різних компаній траплялися відмови одного з двигунів, несправності гідросистеми, метеоприладів і управління керма. Пасажири Boeing 737, що летів до Москви, і зовсім заявили про загоряння турбін. А під час посадки у лайнера згоріли гальма.
Поки російські експерти називають грудень “простою низкою невдач”, того місяця сталося близько 60 інцидентів. А це стільки ж, як за весь 2022 рік.
“Є величезні проблеми з доставкою запчастин. Тому авіакомпанії не можуть собі дозволити, літак коштує дуже дорого, щоб літаки простоювали довго на землі. Вони стали закривати очі на такі дрібниці. У Росії нічого з цього не виробляється. Наша авіація — це тільки були розмови про те, що все зараз дуже швидко… ми переходимо на імпортозаміщення, те се, п’яте десяте. Нічого цього не було, говорімо прямо. Це все було провалено. Розкрадено, провалено тощо. Все було порожні розмови Володимира Путіна”, — висловився заступник головного редактора видання “Проєкт” Михайло Рубін.
За словами експертів, навіть такі речі, як кисневі маски і балони, Росавіація замінити не в змозі.
“Екіпаж виявляє, що з кисневими балонами є якась проблема. Що тепер робиться: екіпаж це не фіксує, просто усно повідомляє. А авіатехніки йому кажуть: “Ну, у нас все одно цих деталей немає”. Літак продовжує літати. Чи страшно це? Це означає, що завтра хтось помре”, — каже Рубін.
Нова стара концепція Москви “проблеми не видно на папері — значить, її немає”, зазначають експерти. Відсутність смертей за таких умов може вважатися чистим везінням.
Читайте також: У Росії інновації в авіації залишаються на рівні картинок і планів — аналіз Криволапа
Нагадаємо, як розповів авіаційний експерт, колишній інженер-випробувач конструкторського бюро “Антонов” Костянтин Криволап, у грудні 2023 року у РФ сталося стільки авіаінцидентів, скільки за весь 2022 рік. Російська цивільна авіація не може адаптуватися до санкцій. Усе починається з малого: відсутність кисневих масок і балонів, розгерметизація салонів і навіть відмова двигунів. Відсутність авіакатастроф — це просто удача, адже до них і призводить приховування дрібних несправностей, які можуть спричинити незворотні наслідки.