Чи оголосить Лукашенко мобілізацію в Білорусі — думка білоруського аналітика

Білорусь. Фото: uatv.ua

Із запровадженням у Білорусі режиму підвищеної терористичної небезпеки нічого не зрозуміло — є лише загальні заяви керівництва країни, які часом суперечать одна одній, але немає опублікованого регламентуючого документа. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів аналітик Білоруського інституту стратегічних досліджень та політичний консультант Вадим Можейко.

“Тому досі незрозуміло — запроваджено якусь контртерористичну операцію чи ні, хто її здійснює та контролює”, — сказав він.

Відповідно до правової логіки, має бути опублікований документ, у якому будуть прописані нові правила дій тих самих силовиків — що вони можуть вчиняти щодо населення, що заборонено, а також нові обов’язки для громадян.

“А зараз, наприклад, повідомляють, що тепер силовики мають право входити до будинків людей, проводити затримання без якихось особливих підстав, документів. Але так це за фактом відбувається в Білорусі з серпня 2020 року. Я сказав би, що з цього періоду в Білорусі діє режим не контртерористичної операції, а режим беззаконня та свавілля силовиків. І підкріплювати його якоюсь операцією чи ні — на практиці це взагалі нічого не змінює”, — зазначив Можейко.

Лукашенко пояснив запровадження режиму підвищеної терористичної небезпеки деякими терористичними загрозами з боку інших держав — але прикладів таких загроз і загрозливих для Білорусі країн він чітко не назвав. Але їхній перелік можна зрозуміти з інших виступів самопроголошеного президента.

“І це не лише Україна, це і Польща. Так, в інтерв’ю Лукашенко посилався якраз на те, що нібито у Польщі планується розмістити американську ядерну зброю. Тобто — навколо всюди вороги”, — уточнив аналітик.

Можейко наголосив, що сьогодні вже немає сенсу обговорювати — чи тисне Путін на Лукашенка, чи піддається Лукашенко тиску Путіна. І сьогодні взагалі цей наратив є пропагандистським, який знижує відповідальність білоруського диктатора за участь в агресії проти України.

“А саме завдяки режиму Лукашенка і відбуваються всі ці удари по Україні з білоруської території, надання російській армії логістики, територій для базування, технічної допомоги. І немає ніякого Лукашенка, який чинить опір тиску Путіна або прогинається під таким сильним тиском. Нічого подібного. Лукашенко робить те, що робить, виходячи зі своїх власних інтересів, як і будь-який диктатор — виходячи з того, як він оцінює свої ризики та погрози”, — вважає аналітик.

Він упевнений, що поки Лукашенко перебуває при владі в Білорусі, “доти буде стільки ударів по Україні з Білорусі, скільки Росія захоче”. Бо як і будь-який авторитарний лідер, Лукашенко схильний до застосування нерозумних рішень.

“Так, Лукашенко сам себе загнав у путінську пастку. І зараз у нього величезна залежність від Путіна. До того ж, для Лукашенка реалізувався найгірший сценарій такої залежності — коли це не просто якісь економічні поступки Росії, а вже безпосереднє втягування у війну, яка не має жодного сенсу для Білорусі. Якщо Росія через війну реалізує свої імперські комплекси, то для білорусів це абсолютно безглузда війна, в якій не можна перемогти, в якій немає цілі, за що воювати. Я вже мовчу про всі моральні аргументи”, — пояснив Можейко.

І Лукашенко загнав себе в таку ситуацію, “коли вже обирає не між добрим та поганим, а між поганим та гіршим”. І він не бачить для себе жодного виходу.

“І саме тому він все глибше втягує Білорусь у російську агресію — тому що вже не залишається інших варіантів. І це страшно. Коли при владі авторитарний лідер, це страшно не тільки тому, що він якийсь поганий, а тому що ухвалюючи рішення, виходячи з власних інтересів залишитися при владі, він може завести й себе, і свою країну, і сусідні країни у дуже погані ситуації. Що зараз і сталося”, — продовжив експерт.

Проте навіть запровадження в Білорусі режиму підвищеної терористичної небезпеки навряд чи каже про те, що Лукашенко вирішив брати участь у війні “на землі”. Це йому просто невигідно і загрожує його владі, зазначив Можейко.

Експерт упевнений, що й мобілізацію в Білорусі не оголошуватимуть. Країна не бере участі у війні своїми військовими, відповідно і бойових втрат у неї немає, тобто нема потреби (як це є у російській армії) поповнювати ці втрати.

“Зрозуміло, що завжди певну кількість людей набрати в армію додатково можна. Але не можна набрати тисячі, десятки тисяч людей — тому що елементарно незрозуміло, як і чим їх постачати. Адже армія має організаційні ліміти. А мобілізація лише заради того, щоб набрати людей і відправити їх на війну — це дуже ризикований сценарій для самого Лукашенка”, — сказав аналітик.

Можейко наголосив, що вся інформація про можливу мобілізацію в Білорусії — лише на рівні чуток і розмов, жодних офіційних передумов до неї поки що немає.

“Поки немає якихось фактів про підготовку мобілізації. Так, військовозобов’язаним приходять повістки з’явитися на збори. Їх збирають зазвичай на кілька тижнів у казармах чи польових таборах, вони щось вивчають. Але це відбувається щороку, весь час. Щоправда, неможливо перевірити — цього року в таких зборах бере участь більше або менше людей. Тому і чутки про гібридну мобілізацію не можна ані підтвердити, ані спростувати, вони залишатимуться чутками”, — розповів він.

Аналітик додав, що зараз на такі збори скликають військовозобов’язаних з акцентом на окремі напрямки — техніків, механіків, кухарів та водіїв. Тобто склад, який надалі можна використовувати для забезпечення російської армії на території Білорусі, але не для прямої участі білоруських військових у війні проти України.

Читайте також: Особливий режим у Білорусі оголосив Лукашенко — чи є небезпека для України (ВІДЕО)

Нагадаємо, самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що в країні введено режим підвищеної терористичної небезпеки через нібито наростаючу загрозу біля державних кордонів.

Прямий ефір